Tujina

Kajenje kot draga razvada

Dunaj, 13. 04. 2008 11.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Stroški zaradi kajenja v Avstriji znašajo letno 430 milijonov evrov in so višji kot izkupiček države od davkov na tobak.

Poročilo, ki ga je objavil dunajski Inštitut za napredne študije, navaja, da ocenjeni stroški, ki so večinoma izračunani na podlagi stroškov zdravljenja, ne vključujejo stroškov nesreč pri delu, prometnih nesreč, požarov, ki jih povzroči kajenje ali vpliva odmora za cigareto na gospodarsko produktivnost podjetij.

Avstrijci se po številu kadilcev uvrščajo na sam vrh zahodne in srednje Evrope, saj kar 47 odstotkov odraslega prebivalstva redno kadi. Na seznamu 30 evropskih držav s protikadilsko politiko, ki ga je sestavila Svetovna zdravstvena organizacija, je Avstrija zasedla 26. mesto.

Četrtino stroškov, ki jih ima Avstrija s kajenjem, raziskovalci pripisujejo učinkom pasivnega kajenja. Poročilo navaja, da je 10 odstotkov nekadilcev vsakodnevno izpostavljeno tobačnemu dimu doma, medtem ko jih 70 odstotkov cigaretni dim vdihuje v restavracijah, kjer so zaposleni. Dve tretjini jih tako več kot pet ur dnevno preživi v zakajenih prostorih.

Markus Pock, eden od avtorjev študije, meni, da mora Avstrija zvišati cene tobačnih izdelkov in ponuditi več možnosti tistim, ki želijo opustiti kajenje, če se želi v boju proti tobaku približati drugim evropskim državam.

Za posledicami kajenja umre vsak šesti Avstrijec

Ministrstvo za zdravje ocenjuje, da je od 12.000 do 14.000 smrti letno povezanih s kajenjem, kar pomeni, da od 8,3 milijona prebivalcev za posledicami kajenja umre vsak šesti Avstrijec. V Nemčiji zaradi bolezni, ki jih povzroča tobak, umre vsak sedmi prebivalec, v Franciji pa vsak deveti.

Po šestmesečni prekinitvi pogajanj naj bi bila kompromisna zakonodaja predstavljena sredi maja. Novi zakon naj bi določal, da morajo imeti vsi bifeji, kavarne in restavracije ločen prostor za nekadilce, razen če so prostori ustrezno zaščiteni ali to zaradi varnosti ni mogoče.

Zakon, ki je začel veljati v začetku leta, določa, da mora vsak gostinski objekt s površino 75 kvadratnih metrov ali več nuditi tudi prostor za nekadilce, medtem ko se lahko manjši lokali odločijo, ali bodo kadilski ali nekadilski.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Alexx7
15. 04. 2008 10.00
Vse skupaj je zgolj metanje peska v oci...Problematika, ki je veliko bolj goreca in je zaradi mocnih lobijev nihce ne izpostavi, je alkoholizem. Kajenje skoduje, to je dejstvo. A ni povzorcitelj razpada cloveske psihe, osebnosti, nasilja v druzini, prometnih nesrec s smrtnim izidom itn...Ti argumenti so veliko mocnejsi od argumentov proti kajenju. A koga to zanima? Malo koga. Ti pa so hitro zatrti s strani mocnih gospodarskih lobijev. Zatorej ne naivno verjet v to, kako je ta zakon samo v dobro nekadilcev in zdravja...Blabla...
dodoman.20@gmail.com
14. 04. 2008 23.29
pijanec22...debel človek ne zasmradi človeka poleg sebe... debel človek prav tako zdravstveno ne škoduje osebi poleg sebe... debel človek noče bit debel.... kadilec je ravno obratno od zgoraj naštetega..tako da ne muti gluposti... odvisnik od goreče palčke.
pijanec22
14. 04. 2008 23.20
jonson: ni razlike med kadilci in debelimi. Oboje je razvada. Samo da eni plačujejo, eni pa ne. Smo pa imeli ločitev v zakonu, ki pa je v praksi nihče ni preverjal. Kdo je zdaj kriv?
profil24ur
14. 04. 2008 07.40
Tale nekadilski zakon je pa res ZAKON!!! Končno ni več tega onesnaževanja po lokalih in človek lahko končno gre na pijačo brez da pol prismrdi ven...
Denis simi?
14. 04. 2008 00.14
jst v v gostilnah uvedu posebne prostore ki morajo biti res ločeni z dvojnimi vrati na njih velik napis soba za kadilce notri po ventilaciski sistem ampak oreng stvar ne kr neki in to bi res zadostovalo ,tako bi zadololjili potrebo kadilcev in nekadilcev ....
gospodkaplan
13. 04. 2008 23.04
A ni zanimivo kako je ta cirkus okrog prepovedi kajenja počasi potihnu. Noben več se ne sekira zarad zaprtih lokalov, kršenje pravic o svobodi odločanja...bla bla bla. Sam še kšn takle člančič pade,...kako je u Franciji..Nemčiji..Avstriji.........
L3T4NC4
13. 04. 2008 16.15
Saj bodo hitro uvideli, da jim ta zakon ne bo nič pomagal... Poglejte malo jamranje vseh gostincev, da jih bo več kot polovica morala zapreti lokale... drek pesji... zdaj še mi nekadilci gremo v bife na pir ali pa kafe...
jonson
13. 04. 2008 15.08
pijanec22: nihče ne išče krivca v družbi, ampak se govorijo dejstva. Članek je v zvezi z kajenjem in ne debelostjo. O čem govoriš, da naj se ljudje odločijo? Ali to, da bodo šli v kadilski ali nekadilski del lokala? Saj tak zakon smo imeli pa NI bil učinkovit!!
pijanec22
13. 04. 2008 13.02
Ni boljše ljudem nuditi obe možnosti, pa se potem odločijo? Sicer pa so stroški debelosti nekajkrat višji, umre več ljudi, v zdravstveno blagajno pa ne prispevajo NIČ za njihovo razvado. Zato je to s kadilci samo metanje peska v oči in iskanje nekega krivca za probleme v družbi.
Porih
13. 04. 2008 12.54
kr višali bi cene,ko tako ali tako imajo že obupno visoke! bolje pa bi bilo da se v zaprtih prostorih ne kadi! ker je zelo lepo ko gres v disko in ni zakajeno notri!