Morda se ne zavedamo dovolj, kako zelo odvisni smo od pomorskega prometa. Obleke, avtomobili, pa tudi nekatera živila – vse to je plulo po morju in prispelo do nas. Kaj se zgodi, če se tako veliko pristanišče, kot je šanghajsko, popolnoma zapre?
"V teh novih razmerah, ki jih je prinesel covid, smo se tega začeli zavedati, vidimo velik vpliv na dobavne verige, ker se je koncept popolnoma spremenil, posledično pa so v logistični dejavnosti veliki izzivi," pojasnjuje Andrej Cah, svetovalec uprave Luke Koper. "Šanghaj povečuje negotovosti v pomorskem delu, logistika pa je dejavnost, v kateri se pričakuje zanesljivost," pa dodaja Čedomir Bojanić, predsednik sekcije pristaniških špediterjev. A zaradi razmer na Kitajskem je zanesljivost nemogoče zagotoviti.
Čeprav se nam Kitajska zdi predaleč, da bi lahko vplivala na nas, ni tako. Prekinitev dobavne verige s Kitajsko lahko tudi pri nas povzroči številne težave, kot je čakanje na ladijske servise. "Sveže informacije govorijo o tem, da ladjarji za krožno pot z Daljnega vzhoda do severa Evrope porabijo 20 dni več, kot so jih v normalnih razmerah," razlaga Cah.
Vsa evropska pristanišča, tudi Luka Koper, se zaradi spremenjenih prihodov ladij soočajo z različnimi izzivi na področju logistike. Trenutna situacija pa bi lahko po žepih udarila tudi potrošnike. "Težko bi rekel, da lahko pričakujemo nižanje cen, prej obratno," pritrjuje Cah.
Tovarne so zaprte, industrija se je v Šanghaju ustavila. Čeprav je težko napovedati, kaj se bo zgodilo, bi lahko bil po mesecu dni zaprtih tovarn obremenjen tudi tovorni sistem.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.