Oktobra je družba Tepco, upravljavec japonske jedrske elektrarne Fukušima, ki jo je marca 2011 prizadel močan potres in cunami, priznala, da se je ob katastrofi v okolje „morda res sprostilo malo več radioaktivnosti, kot so sprva predvidevali“.
V priznanje so jih prisilili laboratorijski testi rastlinja in živali ob elektrarni, ki so nakazovali na to, da je prišlo do izpostavljenosti radioaktivnemu sevanju. Priznanje je pomenilo hud udarec za kmetijstvo v regiji, saj so lokalni pridelovalci za svoje pridelke zaman iskali kupce, ki so se bali škodljivega vpliva pridelkov na zdravje.
A v tem času se stanje očitno ni kaj prida izboljšalo, zdaj ugotavljajo japonski znanstveniki, ki pravijo, da se sevanje v okolju ni prav nič zmanjšalo, prizadetih je okoli 40 odstotkov rastlinstva in živalstva, prisotnost radioaktivnega cezija pa je tudi do 130-krat večje od dovoljene meje.
Zadnji udarec pa je ulov ribe, katere radioaktivnost je za kar 2500-krat presegla raven, ki jo v morski hrani dopušča japonska zakonodaja.
V Tepcu so priznali, da radioaktivne snovi še vedno iztekajo iz poškodovane elektrarne, prav tako so manj kot mesec dni po katastrofi iz Fukušime v Tihi ocean spustili več kot 11.000 ton radioaktivnih odpadnih voda.
Nevarnosti za zdravje pa to ne povzroča le na Japonskem, ugotavljajo znanstveniki. Radioaktivne ribe iz okolice Fukušime so tako že našle pot v mreže ruskih ribičev, maja so jih ulovili ob obali Kalifornije.
Novembra lani je zato Evropska komisija uvedla stroga pravila za uvoz japonske morske hrane, s tem je sledila zgledu držav, ki so to storile že prej, med njimi ZDA, Avstralija, Kanada, Nemčija, Francija in Velika Britanija. Japonci pa se medtem sprašujejo, kaj vse o razsežnosti katastrofe jim je Tepco še zamolčal.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.