Novinar Peter Bergen ameriške televizije CNN je povedal, da je po smrti vodje Al Kaide Osame bin Ladna vojna proti terorizmu končana. A mnogi drugi analitiki se s tem ne strinjajo. Leta 2011 je namreč Al Kaida precej drugačna organizacija, kot je bila leta 2001, ima nove voditelje in precej več sorodnih skupin.
Mnogi analitiki se že nekaj časa sprašujejo, kolikšen je vpliv bin Ladna in drugega človeka Al Kaide Ajmana al Zavahirija pri načrtovanju operacij. Oba sta se namreč po napadih v ZDA 11. septembra 2001 umaknila iz javnosti in sta živela v skrivališčih, vodenje posameznih operacij pa prepustila svojim podrejenim. Sorodne skupine, kot je tudi Al Kaida na Arabskem polotoku, že operirajo z relativno malo mero nadzora s strani "vodstva" krovne organizacije, ki se skriva na meji med Pakistanom in Afganistanom.
"Pogosto menimo, da sta njuni načelni vlogi, še posebej, ko gre za bin Ladna, le propagandni oziroma da sta nekakšni figuri," je povedala Barbara Sude, nekdanja analitičarka za Al Kaido pri ameriški obveščevalni agenciji Cia.
A kljub temu so se že pojavile govorice, da bo bin Ladna zdaj na čelu organizacije iz skrivališč po svetu vodil al Zavahiri, ki je bil bin Ladnova desna roka, hkrati pa tudi glavni strateg. Odgovoren naj bi bil za strateško razmišljanje in organizacijo, teroristično mrežo naj bi ohranjal tudi povezano.
In res, več mlajših voditeljev, nekateri so sicer danes že preminuli, je v zadnjih letih prevzelo vodenje organizacije, s čimer je vodstvo postalo še bolj razvejano. Med njimi sta tudi Abu al Jazi in Atija abd al Rahman.
A četudi je bin Laden le marioneta, se je njegova ideologija in strategija prijela v matični celici Al Kaide v Pakistanu in Afganistanu ter tudi v drugih sorodnih organizacijah po svetu. "To je v več pogledih velik udarec za džihadsko mrežo, a Al Kaida še ni mrtva. Džihadistične skupine imajo tudi druge voditelje, ki lahko vstopijo in služijo tudi kot marionete za posamezne skupine," je povedal Daveed Gartenstein-Ross, direktor ameriškega Centra za študije o radikalizaciji terorizma. Povedano z drugimi besedami, bin Ladnova smrt, ki je simbolično lahko velikega pomena, sicer pomeni zelo malo za Al Kaidine zmogljivosti.
Al Kaida še molči
Al Kaida in njeni simpatizerji za zdaj molčijo. Propagandno krilo organizacije za zdaj še ni objavilo videoposnetka s poklonom svojemu voditelju, prav tako se niso odzvali na novico o smrti bin Ladna. Večina simpatizerjev na spletnih forumih izraža zgroženost ob tej novici.
V preteklosti so sicer ob smrti kakega nižje rangiranega voditelja organizacije to takoj zanikali, zadnja informacija, ki jo je svetu podal kar ameriški predsednik Barack Obama sam, se lahko zdi na prvi pogled bolj kredibilna. "Če je to res, potem se moramo bogu zahvaliti, da ga Amerika ni uspela uloviti živega. Sicer bi ga poniževali, kot so to počeli s Sadamom Huseinom," je zapisal neki komentator. "Za božjo voljo, novica ni resnična," pa je zapisal drugi komentator.
Zaradi grožnje, ki bi jo lahko predstavljalo morebitno maščevanje Al Kaide, so ZDA svoje državljane posvarile pred potovanji, ameriška vojska pa je prav tako povečala stanje pripravljenosti, kljub temu da izrecnih groženj niso prejeli.
In kdaj bo konec vojne v Afganistanu?
Vprašanje je tudi, kaj taka akcija pomeni za že tako napete odnose med ZDA in Pakistanom. Državi sta se v zadnjih mesecih večkrat javno sporekli glede napadov ameriških brezpilotnih letal na severu Pakistana in glede Raymonda Davisa, Ciinega plačanca, ki so ga v Lahoreju prijeli zaradi umorov in ga pozneje ob plačilu odškodnine svojcem žrtev izpustili.
Obama je v preteklosti hvalil sodelovanje pakistanske vlade pri iskanju bin Ladna. Nekateri agenti pakistanske obveščevalne službe ISI, pa naj bi po nekaterih domnevah celo sodelovali pri umoru bin Ladna. A pakistansko uradno poročilo tega ne potrjuje. ZDA so namreč sporočile, da o akciji ni bila obveščena nobena druga država in še v ZDA naj bi za njo vedela le peščica ljudi.
Prav tako za zdaj ni znano, kakšen vpliv bo imela smrt bin Ladna na vojno v Afganistanu, ki vstopa že v deseto leto. Obama ni omenjal nobenih sprememb strategije in tudi predstavniki ameriške vojske priznavajo, da je v Afganistanu le še peščica Al Kaidinih operativcev. Povedano z drugimi besedami, vojna, ki je bila namenjena kaznovanju odgovornih za napade 11. septembra 2001, bo verjetno preživela tudi načrtovalce teh napadov.
Povzeto po Al Jazeeri
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.