Tujina

Kaj si lahko obetamo od ameriških predsedniških volitev 2020?

Ljubljana, 06. 07. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Klemen Balanč
Komentarji
46

Predvolilne kampanje za mesto predsednika ZDA so že nekaj časa v polnem teku, 26. in 27. junija pa je potekal eden izmed najpomembnejših predvolilnih dogodkov. Zgodilo se je namreč prvo televizijsko soočenje kandidatk in kandidatov za nominacijo Demokratske stranke, ki nam je dalo začetne odgovore o tem, kdo so resni tekmeci za preboj na glavno tekmo ter kaj si od te maratonske kampanje lahko obetamo v naslednjih 17 mesecih.

Nekaj je zagotovo – spremljali bomo precej drugačno kampanjo od zadnje, v kateri je Donald Trump šokiral svet z nepričakovano zmago. V prvi vrsti bo kampanja drugačna že zaradi tega, ker Trump ne more več presenetiti, vsaj ne tako, kot je nazadnje, saj je njegovo izhodišče kandidiranja obrnjeno. V tekmo namreč ne vstopa kot "avtsajderski" izzivalec, temveč kot obstoječi predsednik, ki brani položaj. V prejšnji kampanji mu je uspelo na novo napisati pravila igre s tem, ko je v politično areno uspešno vstopil s kombinacijo retorike desnega populizma in trolanja, podkrepljeno s preprostim in politično nekorektnim diskurzom. Predstavljal se je kot kandidat, ki je samostojen in neodvisen od skorumpiranih političnih elit in ki svojo kampanjo financira s prispevki navadnih državljanov ter iz lastnih virov, ki si jih je nabral tekom uspešne poslovne kariere. Predstavil se je kot nasprotje neumnih, pokvarjenih in nesposobnih poklicnih politikov, ki jih je okrivil za slabo stanje v ZDA, obljubil pa je tudi kontroverzne javnopolitične rešitve, ki bi Ameriko pod njegovim vodstvom naredile zopet veliko. S tem je uspešno nagovoril konzervativne in populistične volivce, ki so bili siti liberalnega ameriškega esteblišmenta in kulture politične korektnosti. Predvsem pa se je predstavil kot nekaj novega in drugačnega, kar samo po sebi ljudem povzroča sprožanje dopamina.

Donald Trump
Donald Trump FOTO: AP

Ne le da v tokratni kampanji Trump ne bo več noviteta, vedno več ameriških (in drugih) državljanov ga je že popolnoma sitih. Čeprav ostaja baza Trumpovih gorečih privržencev še vedno velika, pa se pri številnih drugih kaže naveličanost nad njim, celo utrujenost. Stvari so šle tako daleč, da Američani množično jemljejo bolniške odsotnosti od dela, kot razlog pa navajajo novo klinično motnjo – PTSD oz. President Trump Stress Disorder. Temu primerno so svoje strategije spremenili tudi Trumpovi tekmeci. Če je pred tremi leti uspel za nos potegniti vse, od strankarskih kolegov, demokratov pa do medijev, ki so se frekventno ter pogosto histerično odzivali na njegove provokacije ter mu s tem pomagali pri pritegovanju pozornosti, pa so ga mnogi nasprotniki v zadnjih letih spregledali in mu po novem ne namenjajo več pozornosti, kot je to nujno potrebno. A je kot predsednik ZDA še vedno deležen veliko pozornosti, kar pa ni (več) nujno dobro zanj.

Kot obstoječi predsednik bo moral v kampanji braniti dosežke svoje administracije od prevzema oblasti dalje, ter tudi ne-dosežke, ki jih ni malo. Ena izmed glavnih neuresničenih obljub Trumpa je izgradnja zidu na meji z Mehiko, kjer že nekaj časa poteka humanitarna begunska kriza, podobna tisti evropski izpred nekaj let, le da "ameriški" begunci prihajajo iz pretežno krščanskih držav. Kontroverzno v tej situaciji je predvsem ločevanje otrok in staršev na meji, tamkajšnji tabori za pridržanje prosilcev za azil pa naj bi spominjali na koncentracijska taborišča. Poleg krize na južni meji Trumpov mandat zaznamujejo tudi povezava njegove ekipe z Rusijo in njeno vmešavanje v volitve 2016, bratenje s svetovnimi diktatorji in krhanje odnosa s severnoatlantskimi zavezniki, odstop od jedrskega sporazuma z Iranom in posledična varnostna kriza v regiji, odstop od Pariškega podnebnega sporazuma in zanikanje klimatskih sprememb, trgovinska vojna s Kitajsko, davčni odpustki za bogate ter sporna imenovanja na najvišje položaje v državi. A zna se zgoditi, da nič od naštetega ne bo ključen dejavnik v glavni tekmi, saj zgodovina uči, da je obstoječi predsednik ZDA vedno ponovno izvoljen, v kolikor je ameriško gospodarstvo ob koncu mandata v dobri kondiciji. Morda pa bo Trump tudi na tem področju spisal zgodovino na novo.

Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus, političnega think tanka Inštituta za politični manedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Eden izmed ključnih dejavnikov končnega razpleta naslednjih predsedniških volitev v ZDA bo tudi izbira kandidata Demokratske stranke, ki ga bodo člani stranke poslali v boj s Trumpom. Tudi pri demokratih je slika precej drugačna kot pred tremi leti. Če je nazadnje v tekmo za strankarsko nominacijo vstopilo zgolj pet kandidatov, od tega dva resna, se je nekako že vnaprej vedelo, da bo demokrate na glavni tekmi predstavljala "pokvarjena" Hillary Clinton, korporativna kandidatka političnih elit. To dejstvo je izrazito pomagalo Trumpu pri izgradnji všečnosti med neodločenimi volivci, saj je Clintonova kot kandidatka simbolizirala praktično vse, kar je ameriškemu ljudstvu šlo na jetra pri liberalnih demokratih in političnih elitah, po drugi strani pa je potencial dvoboja med njo in Trumpom ustvaril visoka pričakovanja Američanov, ki so enostavno želeli videti ta resničnostni šov. Kljub temu da so mnogi "vedeli", da Trump nima možnosti za končno zmago, so želeli spustiti agresivnega psa iz kletke, da malo zgrize antipatično favoritko za mesto predsednice ZDA, preden ta prevzame mandat. Mnogi volivci namreč sprejemajo politične odločitve na podlagi tega, na katerega človeka ali družbeno skupino so v tistem trenutku jezni, to dejstvo pa bi znalo tokrat pomagati demokratom.

V tej kampanji se za demokratsko nominacijo poteguje kar 20 kandidatov, ki so se 26. in 27. junija, razdeljeni v dve skupini, prvič soočili za gledalce pred televizijskimi zasloni. Obe soočenji sta potekali po približno istem kopitu, čeprav so se na drugem pokazale večje programske razlike med kandidati. Najpomembnejše teme na soočenjih so bile ekonomija, službe in davki, sistem zdravstvenega zavarovanja, priseljevanje in kriza na meji z Mehiko ter zunanja politika, ki je bila osredotočena na dogajanje v Latinski Ameriki, trgovanje s Kitajsko in napetosti z Iranom. Pomembni temi sta bili tudi državljanske pravice, kot so pravica do splava, enake možnosti za manjšine in pravica do nošenja orožja, ter odnos do klimatskih sprememb, ki so eden izmed glavnih virov programske diferenciacije med republikanci in demokrati. Soočenje je minilo z zelo redkimi omembami Trumpa in z izrazito malo napadanja med kandidati, osredotočeno pa je bilo na vsebinska vprašanja, s čimer demokrati gradijo nekakšen antipol vsebinsko prazni retoriki Trumpa, ki se bolj osredotoča na svojo podobo in podobo tekmecev, kakor na resne zakonodajne predloge.

Najbolj izrazito je Trumpa napadal Joe Biden, tihi favorit demokratov, saj je premagati Trumpa njegov glavni narativ, medtem ko je pri vsebinskih vprašanjih bližje centru kot nekateri ostali favoriti v demokratski tekmi. Pošteno je trditi, da sta se na soočenjih najbolje odrezali Elizabeth Warren in Kamala Harris, čeprav dvoma o največjem zmagovalcu te (in pretekle) kampanje ni. To je Bernie Sanders, ki se po nastopih sodeč ne poteguje resno za funkcijo predsednika ZDA, temveč z levo populistično retoriko predvsem uokvirja glavna vprašanja teh volitev in postavlja teren za pot do zmage ene izmed prej naštetih kandidatk. Prav tako je Sanders uspel v zadnjih letih Demokratsko stranko obrniti proti levi, kar se kaže tudi v programskih platformah večine kandidatov. Demokratska stranka se tako na podlagi poraza na predsedniških volitvah leta 2016 in vzpona Sandersovega političnega gibanja ponovno pozicionira kot leva stranka, torej stranka delavskih ljudi, ki z levim (populističnim) programom izpostavlja predvsem naraščajočo neenakost med bogatimi in revnimi, Trumpa pa v tem kontekstu prikazujejo kot predsednika bogatašev in korporacij.

Soočenje demokratskih kandidatov
Soočenje demokratskih kandidatov FOTO: AP

Zagotovo bo demokratski par kandidatov na glavni tekmi spolno uravnotežen. V kolikor nominacijo prejme Biden, bo moral podpredsedniško mesto neizogibno nameniti ženski. V kolikor pa bo demokrate na glavni tekmi zastopala kandidatka, pa bi znal kandidaturo za podpredsednika prevzeti prav Sanders, ki bo skušal proti Trumpu mobilizirati svojo lastno bazo zvestih volivcev, ki (morda) leta 2016 niso volili za Hillary Clinton. To je tudi eden najboljših možnih scenarijev za demokrate, vprašanje je samo, koliko ameriških volivcev bi kategorično zavrnili glasovanje za samooklicanega demokratičnega socialista. Vsaj za zdaj kaže, da se kandidati za nominacijo Demokratske stranke ne bodo preveč napadali med seboj in da bodo interese stranke ter potencial premagati Trumpa postavili pred svoje individualne karierne interese, kar je zagotovo dobrodošla sprememba napram strategiji demokratov na zadnjih predsedniških volitvah.

A kampanja bo še dolga in marsikaj se lahko še zgodi. Zanimivo bo spremljati predvsem dogajanje na družbenih omrežjih in uporabo drugih najnovejših tehnologij, ki že kažejo svoj distopični potencial. Če so bile glavna tema na tem področju v zadnjih letih lažne novice na spletu, pa tokrat grozijo še bolj sofisticirane lažne vsebine v obliki t. i. "deepfake videos". Te je omogočila nova tehnologija, s katero se da ustvariti tako dobre lažne videe (kandidatov), da se jih ne da ločiti od resnice. Posledično gre pričakovati več srečanj v živo med kandidati in volivci, kjer te nevarnosti ni. Na strani Trumpa so to ogromni shodi z njegovimi enournimi monologi, na strani demokratov pa t. i. "town hall meetings", namenjeni dvosmerni komunikaciji med kandidati in volivci, praviloma na vsebinske teme javnopolitičnih problemov in rešitev. Posebno pozornost pa bo treba posvečati še ameriški ekonomiji, saj se že več mesecev pojavljajo opozorila nekaterih strokovnjakov in poznavalcev ameriške politike, da bi znal Trump v primeru ohlajanja ameriškega gospodarstva in morebitne recesije sprožiti vojno z Iranom. Zgolj zato, da preusmeri pozornost javnosti in reši svoj drugi mandat. Pustimo se presenetiti, kampanja bo dolga in zanimiva.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (46)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kruh+sol!
06. 07. 2019 21.24
+3
Trump bo spet zmagal.
SVETTEL5
06. 07. 2019 16.44
+0
ha ha vseeno je kdo zmaga saj Amerika že 226 laže krade in ubija po celem svetu samo 17 let niso kradli in ubijali..teroristična država Amerika
SVETTEL5
06. 07. 2019 20.59
+0
Predsedniki Obama Bush ml. in Clinton so v 23 letih napadli 9 držav in pobi 11 milijonov ljudi in nobenemu niso sodli za zločine..Ameriška ubijalska de mokracija
CestniKolesar370Wattov
06. 07. 2019 14.30
+0
"vedno več ameriških (in drugih) državljanov ga je že popolnoma sitih" popolnoma subjektivno, stvar v oklepaju "in drugih" pa je nepotrebna, ker ljudje drugih držav Trumpa ne volijo in nimajo besede pri njegovem predsedovanju. "Stvari so šle tako daleč, da Američani množično jemljejo bolniške odsotnosti od dela, kot razlog pa navajajo novo klinično motnjo – PTSD" Dejansko stanje demokratov danes. Ubogi reveži. "kjer že nekaj časa poteka humanitarna begunska kriza" še pol leta ste se Trumpu upirali, ko je rekel, da je na meji kriza. Danes pa ste obrnilo ploščo. "Kontroverzno v tej situaciji je predvsem ločevanje otrok in staršev na meji" - Kriminalce vedno ločijo od otrok. Nisem še slišal, da bi otroka s kriminalcem skupaj strpali v zapor. Dejstvo je, da v ZDA pride na tisoče otrok, ki NISO v spremstvu staršev, pač pa v spremstvu ugrabiteljev, posiljevalcev, pedofilov. Nihče izmed ilegalcev pa nima osebnih dokumentov, tako da kdor pravi, da naj bo otrok kar skupaj s pedofilom dokler v parih tednih ne potrdijo njegove identitete, ta je preprosto neumen in ne vidi dlje od svoje riti. "zaznamujejo tudi povezava njegove ekipe z Rusijo in njeno vmešavanje v volitve 2016" - kdo iz njegove kampanije je povezan z Rusijo? Čakam odgovor. "bratenje s svetovnimi diktatorji" - Takšno bratenje, da je Severna Koreja naredila tako korak naprej, kot še ni nikoli po vojni. NIKOLI. Sploh veste kdo vlada v Severni Koreji? Sploh veste kdo so Kimovi generali? Kdo zanika napredek? Kdo je Unu zgolj pošiljal milijarde in upal, da bo dal mir? Obongo in vsi predsedniki pred njim. Biden pa favorit ja. Kje je bil kot podpredsednik Obame celih 8 let, ko je Obama deportiral več ilegalcev, kot Trump? A zdaj se pa kar naenkrat ne sme deportirati nikogar? Kje je bil Biden, ko je pod Obamo na meji umrla tretjina več ilegalcev. Takrat to ni bilo važno, danes pa je? Klovnovski zbor, ta članek pa je poln subjektivnega natolcevanja in polresnic.
ivan.z Doba
06. 07. 2019 14.45
-1
Lej, pojma nimaš o dejanski sutaciji v ZDA!!
CestniKolesar370Wattov
06. 07. 2019 15.20
-1
Ti nimaš pojma o ničemer mojster. Dejansko stanje je, da sta v svojih predsedniških nagovorih tako Obama, kot Clinton večkrat rekla, da je ilegalno priseljevanje zločin in da ko se morajo ukvarjati z enim ilegalcem, potem kasneje pride na vrsto tist, ki gre čez uraden postopek in da to ni fer. Clinton je obljubil, da bo deportiral več ilegalcev, kot katerikoli predsednik pred njim, isto je obljubil Obama in OBA sta se obljub držala. Trump jih deportira kar veliko, ampak manj, kot jih je v svojih prvih dveh letih predsedovanja deportiral Obama. In ob vsakem takšnem nagovoru so Clintonu in Obami demokrati v svoje ploskali. Zdaj politizirajo smrt dveh ilegalcev IZVEN območja ZDA. Več jih je umrlo med Obamovo administracijo, ampak demokrati so se 2 leti nazaj iz danes na jutri spomnili, da je to problem. V bistvu ti nimaš pojma.
CestniKolesar370Wattov
06. 07. 2019 17.02
"Why Are Democrats Misleading Us About Immigration" je naslov videa na YT. Argumentiraj, ali pa se poberi.
bracobaldo
06. 07. 2019 13.10
-1
Pri nas pa vse po starem. Strah pred Janšo kroji vsake naše volitve. Ljudje bi volili nočno omarico samo, da on ne zmaga. Potem pa imamo kar imamo.
ivan.z Doba
06. 07. 2019 14.46
+2
Se pravi da je janša najslabša opcija za Slovenijo. Prav imaš!
dannyer
06. 07. 2019 12.08
+4
Gle de na videno bo imel lažje delo. Pred vsem zaradi demokratskih kiksov. na soočenjih so izključili mikrofon kar dvema. mnogi od njih nimajo karizme obama jo je imel . dvigovali so rokice kot v oš nagovarjali so ljudje ki sploh nimajo volilne pravice. itd. veliko demokratskih podpornikov je dajalo koga naj volijo saj to niso demokrati tako skrajno levo so šli da je tudi obama postal desen. pa bill M slavni tv voditel.
dannyer
06. 07. 2019 18.26
+3
Demokrati so imeli kampanjo kar v mehiki???? nagovarjajo tiste katere nimajo volilne pravice???? ni čudno da izgubljajo volilce.
dannyer
07. 07. 2019 21.34
+2
to da celo cnn podpre trumpa pri tem ti da misliti pa nyt
motorist_mb
06. 07. 2019 10.17
+1
Najbolši je pri obiskih zunaj ko ne j... protokole in dela sranje samo Melaniji pa nerodno...hehehe še en mandat bo !
Nabru3
06. 07. 2019 10.09
+14
Vedno več američanov je sitih Trumpa? ha ha ha ha in še enkrat ha!
dannyer
06. 07. 2019 12.08
+7
to ne drži to je fn vedno večjo podporo ima zaradi demokratov ki izdajajo svoj narod.
Thinc25
06. 07. 2019 09.22
+17
Na volitvah bo 100% zmagal Trump, vse čestitke.
Maxx365
06. 07. 2019 12.52
+4
ivan.z Doba
06. 07. 2019 14.48
+1
25.maj
06. 07. 2019 09.11
-20
nič, vsaj nič dobrega za slovenijo
Borut Stari
06. 07. 2019 10.27
+7
Si mislil na s komunizmom naphano Slovenijo?
mijavci
06. 07. 2019 09.06
+30
V ZDA je jasno že sedaj, da je zmaga Trumpa zagotovljena. Naši mediji bodo seveda nakladal, da to ni mogoče, na koncu bodo pa presenečeni, za to kar se že sedaj jasno vidi z vesolja.
SVETTEL5
06. 07. 2019 08.43
-17
od teroristične države Amerike si obeta o samo to ,kar dela že 226 let laže ubija in krade po celem svetu saj so samo 17 let vzdržali brez vojn.
Nabru3
06. 07. 2019 10.10
+6
Zaenkrat Trump dobro kljubuje tradicije, se ti ne zdi?
SVETTEL5
06. 07. 2019 16.47
Nabru...Anwrija je trenutni v vojni in krax de ter ubija v Siriji,Iramu,Avganistanu,Ukrajini. itd
cool29
06. 07. 2019 08.38
+17
Se en Trumpov mandat...
puspan
06. 07. 2019 08.38
-23
Kaj si lahko obetamo? Večno slovo največjega tepca v ameriski politiki in odhod Melanija iz njegovega hleva, z astronomsko odpravnino. Bravo Melanija, to bo prvi primer, da bo navadno slovensko dekle nategnila ameriškega multimiljarderja.
ssecnik
06. 07. 2019 08.33
+31
NATAŠA BRIŠKI : Razlogov, zakaj ne bo zmagal na volitvah, je toliko, da niti ne vem, kje začeti, bom pa poskusila razložiti. ... HA;HA HA.... To so vaši strokovnjaki.
matej1111
06. 07. 2019 08.29
+19
Levičarji niso navajeni, da nekdo to dela kar je obljubil pred volitvami. Oni imajo rajši, da se jih na**zduje.
mobi7
06. 07. 2019 08.16
-27
Kaj si lahko obetamo...? hehehehe.. Ta Melanijin klovn je užival samo en mandat, pa nikoli več... Njegova deklica na poziv, pa se bo vrnila med tiste, ki nagovarjajo voznike ob cestah...
mobi7
06. 07. 2019 08.57
-12
Vidim po odzivu na te minuse, da je tukaj veliko privržencev klovnov in deklic na poziv...hehehe... Sicer pa me ne čudi, saj tudi pri nas v Sloveniji vlada komik, z drugimi besedami klovn, tišlar Pinoklio... Od njegovih laži se mu nos povečuje iz dneva v dan...Sedaj pa samo klikajte minuse, me ne motijo.. Bom vsaj videla koliko takšnih klovnov je med vami...
Maxx365
06. 07. 2019 12.55
+3
ljudem gredo na živce pametnjakarji in troli, predvsem pa tisti, ki so arogantni in žaljivi do drugače mislečih, zato minusi
Banion
06. 07. 2019 08.00
+0
hotchilipoper
06. 07. 2019 07.59
+25
Kaj si obetamo od naših?
maneno48
06. 07. 2019 08.23
+11
Banion
06. 07. 2019 08.39
+9
Zev0
06. 07. 2019 07.58
+33
Avtor Klemen je Trumpa sit. Najbolje bo, da se preseli v Ameriko in tam piše svoje nebuloze in neumnosti. Še Trumpov rakun je sposoben boljših političnih analiz. Da o branjevkah na ljubljanski tržnici sploh ne govorim. Sinko Klemen. Sedi, tale podpovprečna analiza je vredna ocene nezadostno.
extradeluxe
06. 07. 2019 07.56
+37
bojte se dneva ko amerika nebo svetovni policaj.