Sonda Juno je znanstvenike in vesoljske navdušence razveselila, ko se je 5. julija po našem času (4. julija po pacifiškem) uspešno utirila v orbito plinskega velikana Jupitra, kar vsekakor ni bila najenostavnejša naloga.
Kaj pa se zdaj dogaja s sondo? Dan kasneje je, kot načrtovano, sonda znova vzpostavila komunikacijske kanale, 7. julija pa je nato znova prižgala tudi nekatere znanstvene instrumente. Do konca meseca bodo prižgani vsi, pravijo pri ameriški vesoljski agenciji Nasa. Znanstvene instrumente je Juno ugasnila, ker je morala hraniti energijo za utirjenje v orbito.
Sondina ekipa pri Nasi načrtuje, da bo 13. julija nekoliko popravila njeno kroženje okoli planeta. Trenutno sonda potuje po 53,4-dnevni krožnici, njena končna krožnica bo dolga 14 dni. To se bo predvidoma zgodilo 19. oktobra. V 20 mesecih, kolikor bo dolga njena misija, bo okoli Jupitra sonda zaokrožila 37-krat. Po izteku misije bo sonda strmoglavila v planet.
Naslednjič, ko se bo sonda približala planetu, bo 27. avgusta, ko znanstveniki tudi že pričakujejo prve znanstvene podatke. ''Morali smo ugasniti vse naše lepe instrumente, da smo zagotovili, da se je sonda uspešno utirila v orbito,'' je povedal Scott Bolton, ki je vodja preiskovalcev. ''A naslednjič, ko bomo blizu, bomo imeli oči in ušesa odprta. Pričakujete lahko, da bomo prve informacije o najdbah objavili okoli 1. septembra,'' je dodal.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.