Severna Koreja je izstrelila raketo dolgega dosega. Televizijska napovedovalka je dejala, da je država uspešno utirila satelit v orbito. Kritiki pa menijo, da je šlo za testiranje prepovedane raketne tehnologije.
Kmalu potem je južnokorejska tiskovna agencija sporočila, da so njihovi obveščevalci izvedeli, da se Severna Koreja pripravlja že na peti jedrski test.
Kot kaže, je bila raketa izstreljena iz baze na severozahodu države in je tako letela nad japonskim otokom Okinava. Japonska, Južna Koreja in ZDA so seveda že obsodile izstrelitev in zaprosile za nujni sestanek Varnostnega sveta Združenih narodov. Varnostni svet ZN je nato na današnjem izrednem zasedanju ostro obsodil izstrelitev severnokorejske rakete in napovedal, da bo v kratkem sprejel nove sankcije v odgovor na to dejanje.
Severna Koreja poudarja, da gre za vesoljski program, namenjen zgolj znanosti, a ZDA, Južna Koreja in tudi Kitajska menijo, da država razvija medcelinsko balistično raketo, ki bi lahko dosegla tudi ZDA.
Tako je ta izolirana država znova dvignila prah, ki se pravzaprav še ni dobro polegel, potem ko je 6. januarja testirala vodikovo bombo. Resolucija varnostnega sveta ZN državi sicer prepoveduje testiranje jedrskih bomb in balističnih raket.
V izjavi je severnokorejska administracija za vesoljski razvoj zatrdila, da se je satelit za opazovanje Zemlje v orbito utiril 10 minut po vzletu iz vesoljskega centra Sohae. Televizijska napovedovalka je še dejala, da je izstrelitev ukazal voditelj Kim Džong Un in da država v prihodnosti namerava izstreliti še več satelitov.
Dejanje obsodila tudi Rusija
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je izstrelitev označil za "obžalovanja vredno", ameriški državni sekretar John Kerry je dejal, da gre za hudo kršenje resolucij ZN, japonski premier Shinzo Abe pa, da je bilo to "povsem nesprejemljivo dejanje". Ostrim obsodbam so se pridružili v Veliki Britaniji in Franciji.
Tudi rusko zunanje ministrstvo je obsodilo izstrelitev in jo označilo za resen udarec regionalni varnosti, "v prvi vrsti varnosti same Severne Koreje". Moskva, ki sicer velja za enega redkih podpornikov severnokorejskega režima, je dodala, da je Pjongjang "vnovič dokazal drzno nespoštovanje mednarodnega prava".
Južna Koreja je napovedala "ostre povračilne ukrepe". Seul, ki se zaradi potez severne sosede čuti najbolj ogroženega, je tako po današnji izstrelitvi napovedal, da bo z ZDA začel uradne pogovore o namestitvi ameriškega raketnega sistema v Južni Koreji. Temu ostro nasprotuje Kitajska, ki je današnjo izstrelitev sicer obsodila.
Visoka predstavnica za zunanjo politiko EU Federica Mogherini je dejanje Pjongjanga označila za "novo neposredno in hudo kršitev" obveznosti, ki predstavlja grožnjo mednarodnemu miru in varnosti v regiji. Severno Korejo je pozvala k dialogu z mednarodno skupnostjo.
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg pa je opozoril, da je Pjongjang z izstrelitvijo prekršil pet resolucij VS ZN. V imenu zavezništva je pozval severnokorejske oblasti, naj spoštujejo obveznosti v skladu z mednarodnim pravom, naj ne izvajajo preizkusov balistične raketne tehnologije ali grozijo z njimi ter naj se izogibajo novim provokacijam.
KOMENTARJI (321)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.