Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) je sporočil, da je konvoj sedmih tovornjakov, ki je krenil na pot iz Damaska, prispel v sirsko mesto Homs, a v uporniško četrt Baba Amr, ki je bilo 26 dni tarča obstreljevanja, kljub zeleni luči sirskih oblasti ni vstopil.
V Babi Amru naj bi bilo ujetih okoli 20.000 civilistov, ki nujno potrebujejo pomoč v hrani in zdravilih. Za številne ranjene naj bi namreč skrbel en sam zdravnik v zasilni ambulanti. Tovornjaki so polni hrane, zdravil, odej, mleka za dojenčke in druge opreme, je povedal Khaled Erksoussi, na vstop v Baba Amr pa čakajo tudi prostovoljci sirskega Rdečega križa in reševalna vozila.
Potem pa je odjeknila novica, da so sirske oblasti konvoj zaustavile in mu kljub predhodnemu dovoljenju za vstop tega preprečile. "To je nezaslišano, da ljudje, ki že tedne potrebujejo pomoč, te še vedno niso prejeli," je ob tem dejal predsednik ICRC Jakob Kellenberger. Po njegovih besedah bo konvoj ostal v Homsu čez noč in morda v četrt vstopil v "bližnji prihodnosti".
Dogodek potrjuje domneve, da je v četrti vojska osovraženega predsednika Bašarja al Asada, ki izvaja nagle usmrtitve. Usmrčenih naj bi bilo 17 ljudi, vendar te informacije niso potrjene. Po še nepreverjenih podatkih naj bi tudi hodili od hiše do hiše in iskali moške, starejše od 12 let, ki naj bi jih nato odpeljali neznano kam. Nekaj naj bi jih poskusilo zbežati, pri tem naj bi jih ustrelili Asadovi vojaki.
ZN pozivajo sirske oblasti k spoštovanju mednarodnega prava
Da so vznemirjeni ob poročilih iz četrti Baba Amr, je izjavil tiskovni predstavnik urada visokega komisarja ZN za človekove pravice Rupert Colville. "Oblasti želimo spomniti na njihovo odgovornost v skladu z mednarodnim pravom. Bistveno je, da ni nezakonitih povračilnih ukrepov, naglih usmrtitev, mučenja in samovoljnega pridržanja," je opozoril.
Po navedbah vodje Sirskega observatorija za človekove pravice Ramija Abdela Rahmana je bilo medtem v četrti Baba Amr ubitih deset ljudi. "Okoliščine njihove smrti niso znane," je še dodal. Rahman je povedal tudi, da so režimske sile tamkajšnje nakupovalno središče spremenile v zapor, in ICRC pozval, naj območje preišče.
Vrh EU: Odgovorni naj odgovarjajo za svoja dejanja
Ogorčenje nad dogajanjem v Siriji so izrazili tudi voditelji držav in vlad EU. Odločeni so, da morajo krivci za hudodelstva proti civilnemu prebivalstvu v tej državi odgovarjati za svoja dejanja pred sodiščem. V ta namen so pozvali tudi k oblikovanju dokaznega dosjeja o zločinih v Siriji in k pripravi dodatnih sankcij.
Ponovili so poziv sirskemu režimu, naj takoj preneha z nasiljem in kršitvami človekovih pravic, al Asada pa pozvali k odstopu. Takoj ko bo v Siriji omogočena demokratična tranzicija, je Unija pripravljena biti partner državi in ji pomagati pri njenem razvoju.
Ob robu vrha EU je Sarkozy sporočil odločitev Francije, da bo zaprla svoje veleposlaništvo v Siriji. "Kar se dogaja, je škandal. Več kot 8000 ljudi je že bilo ubitih, med njimi na stotine otrok, mestu Homs pa grozi izbris z zemljevida. To je povsem nesprejemljivo," je dejal. Svoje veleposlaništvo v Siriji je v četrtek zaprla že Velika Britanija, že v začetku februarja pa so tamkajšnje veleposlaništvo zaprle tudi ZDA.
Francoski tožilci sprožili preiskavo
ICRC je medtem sporočil, da so dobili trupli ubitih ameriške novinarke Marie Colvin in francoskega fotografa Remija Ochlika. Njune posmrtne ostanke bodo zdaj prepeljali v Damask.
Ob Colvinovi in Ochliku so bili še trije novinarji ranjeni. Britanca Paula Conroya so odpeljali na britansko veleposlaništvo v Libanonu, Francoza Edith Bouvier in Williama Danielsa pa sta danes z vojaškim letalom prispela v Pariz.
Francoski tožilci so sicer medtem sporočili, da so odprli preliminarno preiskavo umora zaradi napada na novinarsko središče v Homsu, v katerem sta bila ubita Colvinova in Ochlik, omenjena trojica pa ranjena.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.