Na koncu vse ameriške predsednike sodi zgodovina. Kdo je bil, kaj je obetal, kaj je dejansko naredil ... Kaj Ameriko in svet čaka v eri Donalda Trumpa? In kakšna bo v Trumpovem obdobju slovensko ameriška zgodba?
Vsi tisti v ZDA in po svetu, ki jih je strah njegove vladavine, se lahko tolažijo s tem, da pristojnosti predsednika najmočnejše države na svetu niso neomejene, saj mora služiti ustavi ter spoštovati zakone, ki jih sprejema kongres in razlagajo sodišča. Kljub temu ima v predsedniškem političnem sistemu precej pooblastil.
Trump bo hkrati s prevzemom vlade postal tudi vrhovni poveljnik oboroženih sil. Pooblastil za vojne napovedi tujim državam nima, pa tudi napotitev vojakov na tuje, daljšo od 60 dni, mu mora potrditi kongres. Številni predsedniki so se tem ustavnim omejitvam v preteklosti izognili, pravniki pa se še danes prepirajo, ali so storili kaj narobe.
Vodenje zunanje politike je v pristojnosti predsednika, kar predvsem počne s pomočjo State Departmenta. Predsednik oziroma vlada, ki jo vodi, sklepa mednarodne pogodbe, ki pa veljajo šele, ko jih potrdi senat, čeprav ne vedno. Barack Obama namreč ni dobil senatne potrditve jedrskega sporazuma z Iranom zaradi pravne formalnosti, s katero je lahko obšel senat, kjer mu sporazuma ne bi potrdili.
V pristojnosti predsednika je varovanje meja in s tem tudi priseljevanje, zato bo Trump lahko uresničil predvolilno napoved o izgonu nezakonitih priseljencev iz države. A to ne bo niti najmanj enostavno oziroma je celo neizvedljivo, saj je takšnih oseb okrog 12 milijonov. Prav tako pravno neizvedljiva je napoved prepovedi vstopa muslimanom v ZDA, saj ameriška ustava zagotavlja svobodo veroizpovedi.
Predsednik ima skoraj neomejena pooblastila, ko gre za magično besedno zvezo nacionalna varnost. Vse od 11. septembra 2001, ko so teroristi Al Kaide napadli ZDA, si kongres ne upa omejiti te pravice, na srečo državljanov pa je zvezna vlada doslej ni pretirano zlorabljala.
Predsednik ima tudi pomembno pravico do pomilostitev ali znižanja kazni po zvezni zakonodaji. Velikodušni predsedniki s tem niso, saj je za politika v ZDA eden največjih grehov to, če ga razglasijo za mehkega do kriminalcev. Obama je bil uvodoma s pomilostitvami skop, proti koncu drugega mandata pa je številnim nenasilnim obsojencem zaradi mamil ali finančnih zločinov znižal kazni.
KOMENTARJI (419)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.