Prizivno sodišče v kraju Turku na Finskem je objavilo razsodbo v primeru prodaje oklepnikov Patrie Sloveniji, v katerem je pet nekdanjih visokih uslužbencev tega finskega orožarskega podjetja obtoženih podkupovanja slovenskih predstavnikov za pridobitev 278 milijonov evrov vrednega posla leta 2006.
Sodišče je dokončno zavrnilo obtožbe proti četverici visokih predstavnikov orožarskega podjetja Patria, ki so jih sumili podkupovanja slovenskih predstavnikov pri prodaji oklepnikov. Tožilstvu ni uspelo dokazati obtožb v zadostni meri, zato jih je sodišče zavrnilo kot neutemeljene, je sporočilo sodišče.
Na zatožni klopi so bili nekdanji generalni direktor Patrie Jorma Wiitakorpi, nekdanji izvršni podpredsednik Patrie Vehicles Heikki Hulkkonen, zastopnik Patrie za Slovenijo Reijo Niittynen in direktor prodaje Tuomas Korpi. Tožilstvo je zanje zahtevalo po dve leti zaporne kazni, še pol milijona evrov kazni pa za Patrio.

Četverica visokih predstavnikov Patrie je bila oproščena že na prvi stopnji 30. januarja lani, ker da tožilstvu ni uspelo dokazati obtožb podkupovanja slovenskih predstavnikov pri prodaji oklepnikov leta 2006 preko razumnega dvoma. To je danes potrdilo tudi prizivno sodišče v Turkuju. S tem je razsodba postala pravnomočna, obtoženi pa oproščeni.
Kot je utemeljilo sodišče, "tožilstvu v veliki meri ni uspelo dokazati elementov podkupovanja, kot je obljuba ali plačilo ali korist od podkupnine javnemu uslužbencu oz. nekomu drugemu, povezavo tega z ravnanjem javne osebe, posebnega odnosa med javnimi osebami in drugimi osebami in da so javne osebe vedele za obljube ali plačila ali koristi za drugo osebo".
"Obtožbe hudega podkupovanja in poziv h kazni podjetja za odgovornost se zato zavržejo kot neutemeljene," je v sporočilu za javnost zapisalo prizivno sodišče v finskem Turkuju.
Kot je že pred objavo razsodbe povedal glavni finski tožilec v primeru Jukka Rappe, je z objavo razsodba prizivnega sodišča postala pravnomočna. Pritožba na vrhovno sodišče je možna le v primeru, če vrhovno sodišče to dovoli. Do tega pa načeloma pride le v precedenčnih primerih, kar je po mnenju Rappeja v primeru Patrie malo verjetno.
Hulkkonen in Niittynens sta bila sredi februarja letos na prvi stopnji obsojena na 20 mesecev pogojne kazni, Patria pa na plačilo 297.000 evrov kazni tudi zaradi podkupovanja pri prodaji oklepnikov Hrvaški. Vrednost pogodbe s Hrvaško iz leta 2007 je bila 112 milijonov evrov.
Janša: Prihaja čas plačila
Na odločitev finskega sodišča, da dokončno zavrne obtožbe v primeru Patria, se je na družbenem omrežju Twitter odzval Janez Janša.
Murgelski Veliki pok, preko Draga Kosa izvožen na Finsko, se je tudi tam razblinil. Počasi prihaja čas plačila. http://t.co/YlxWmg9SZE
— Janez Janša (@JJansaSDS) June 30, 2015
Zbor za republiko: odločitev potrjuje upravičenost odziva ZZR
Odločitev finskega sodišča "potrjuje upravičenost in pravno pravilnost odziva Zbora za republiko, ki je takoj ob izbruhu afere Patria na Slovenskem opozoril na konstrukt in popolno odsotnost pravnih argumentov za obtožbo. Soglasna odločitev Ustavnega sodišča Republike Slovenije je bila samo logična posledica spoznanja o defektnem obtožnem predlogu in o protipravnosti sodb slovenskih rednih sodišč, ki so nastale na tej podlagi," je v izjavi za javnost zapisal Lovro Šturm, predsednik Sveta ZZR.
Dodal je, da odločitev "izraža vsem razumljiv sklep, da nečesa, česar ni bilo, tudi ni mogoče dokazati" in da "vse navedeno ponuja tudi edini logičen zaključek, da se afera Patria ni začela na Finskem, ampak je bila na Finsko s političnimi motivi uvožena od zunaj".
Ferlinc: odločitev ne vplivati na odločitev slovenskih pravosodnih organov
Slovenski tožilec v primeru Andrej Ferlinc pa je dejal, da današnja odločitev finskega prizivnega sodišča ne more vplivati na odločitev samostojnih pravosodnih organov v Avstriji in Sloveniji. Kot je dejal, je sedaj za slovensko tožilstvo po pravnomočni obsodbi v Avstriji položaj videti tako, kot bi avstrijski poslovnež Riedl deloval samostojno in se tudi samostojno odločal glede denarja.
Finski tožilec Rappe je sicer upošteval dokumente, ki po besedah Ferlinca kažejo na povezave finskih uslužbencev z Riedlom in tudi na njihovo usklajeno delovanje, vendar pa s svojo obtožno tezo očitno ni uspel. Vendar pa Ferlinc poudarja, da o teh vprašanjih samostojno odločajo pravosodni organi vsake države posebej.
Doslej v zadevi Patria pravnomočno obsojena le ena oseba
V celotni zgodbi o prodaji finskih osemkolesnikov Sloveniji, ki je potekala v treh državah, je bil tako doslej pravnomočno obsojen le posrednik Patrie za Slovenijo Hans Wolfgang Riedl, ki mu je avstrijsko vrhovno sodišče 15. aprila letos potrdilo prvostopenjsko obsodbo na tri leta zapora, od tega dve leti pogojno.
V Sloveniji pa se medtem še čaka na ponovitev sojenja nekdanjemu premierju Janezu Janši, prokuristu Rotisa Ivanu Črnkoviču in upokojenemu brigadirju Tonetu Krkoviču, ki so bili sicer že pravnomočno obsojeni, a je ustavno sodišče njihove obsodbe razveljavilo in proces vrnilo na začetek.
KOMENTARJI (2780)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.