
- v Katarju so najbolj nevarni vozniki; na 100.000 prebivalcev se jih 9.989 poškoduje, 33 pa umre
-turisti najbolj množično obiskujejo Francijo; leta 2007 je Pariz in ostale dele obiskalo skoraj 82 milijonov ljudi
-Francozi pa so rekorderji še v nečem – so najbolj zaspan narod na svetu, saj na dan prespijo povprečno osem ur in 50 minut
Časnik Economist je tudi letos izdal knjigo, v kateri je zbral dejstva v številkah o državah sveta. Med njimi so se znašli nenavadni podatki, zanimive statistične ugotovitve in posebnosti različnih narodov sveta.
Tako na primer najnižjo pričakovano starost na svetu doživijo afganistanski moški, saj povprečno živijo 'le' nekaj mesecev več 43 let. Med ženskami najmlajše umirajo Zimbabvejčanke, ki povprečno dočakajo 43,8 leta. Rekorderke v življenjski dobi pa so Japonke, ki povprečno živijo dvakrat dlje kot tiste z Zimbabveja – 86,2 leta. Med moškimi najvišjo starost dosegajo prebivalci majhne državice Andore, kjer moški dosežejo povprečno 80,3 leta. V Afganistanu je sicer tudi najvišja stopnja smrtnosti, saj jih letno na 1000 prebivalcev umre skoraj 20. Podobno je z umrljivostjo dojenčkov – na leto jih med 1000 novorojenčki umre 157.
Nemci, umaknite se, prihajajo Venezuelci!

Čeprav večina od nas vidi Nemce kot največje pivce piva na svetu, verjetno predvsem zaradi slavnega Oktoberfesta, pa ta mit sploh ne drži. Najbolj pivski narod na svetu so Venezuelci, ki na leto popijejo vsak kar 83 litrov piva, medtem ko so nad penino najbolj navdušeni na otoku Guadeloupe, sicer francoski departma, kjer vsak prebivalec popije 4,25 steklenice na leto.

Manj presenetljivo je, da so največji kadilci na svetu Grki, ki v povprečju pokadijo 8,1 cigarete na dan. Največji gurmani niso Francozi, ampak Turki. Ti si vzamejo čas in uživajo v obrokih povprečno 162 minut na dan. Ko govorimo o kavi, je največ pridelajo v Braziliji – 2.164.000 ton –, a gre večina za izvoz. Veliko tudi v ZDA, kjer ljudje popijejo največ kave na svetu. Letno popijejo 1.262.000 ton zmletih kavnih zrnc. Nič kaj presenetljivo tudi ni dejstvo, da so največji svetovni proizvajalci čaja Kitajci, ki pa ga sami tudi največ spijejo. In čeprav vsi poznamo britansko tradicijo pitja čaja, so se Britanci znašli šele na šestem mestu.

Skoraj dva mobilnika na prebivalca
Zanimive so tudi delovne navade ljudi po svetu. Tako imajo največji odstotek zaposlenih na Kajmanskih otokih, kjer dela 67,7 odstotka prebivalcev, najmanj jih v službo hodi na Zahodnem bregu in v Gazi, skupaj le 22,2 odstotka. Evropa je izpadla tudi po deležu žensk na delovnih mestih. V zahodnoafriški državi Benin kar 53,1 odstotka delovne sile predstavljajo ženske, medtem ko je najmanjši delež žensk v službah v Savdski Arabiji, kjer je 84,6 odstotka vseh zaposlenih moških.

Pri novodobnih tehnologijah prednjačijo Kanadčani in Danci. Prvi imajo na 100 prebivalcev 94,3 računalnika, medtem ko ima na Danskem 35,9 od 100 prebivalcev širokopasovni internet, kar je največ na svetu. Bolj presenetljivo je morda dejstvo, da prebivalci Združenih arabskih emiratov prednjačijo po številu mobilnih telefonov. Na 100 prebivalcev imajo kar 176,5 mobilnika.
2025 bodo Indijci dohiteli Kitajce

Rek 'Jih je kot Rusov' ne velja več. Bolj bi dandanes veljalo, da jih je kot Kitajcev. Teh je največ na svetu, kar milijarda in tristo milijonov. Indija ni daleč zadaj. Ima milajardo in milijon prebivalcev. V naslednjih 15 letih naj bi se njihovo število še povečevalo in do leta 2025 naj bi jih bilo že milijardo in štiristo milijonov, prav toliko pa tudi Kitajcev. Najbolj se sicer prebivalstvo povečuje v Nigru, največ težav z nataliteto pa imajo v Litvi. Soseda Latvija pa ima največ težav z moškimi. Teh je 'le' 90 na vsakih 100 žensk, kar je najmanj na svetu. Ravno obratno pa je v Katarju, kjer je na 100 žensk 307 moških. Sicer pa so najbolj enakopravni v Avstraliji.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.