
Hrvaško državno tožilstvo je danes obvestilo Interpol, da se nekdanji general JLA Veljko Kadijević nahaja v Moskvi, so potrdili na državnem tožilstvu. Reški časnik Novi list je namreč v četrtek poročal, da je Kadijević v ruski prestolnici prejšnjo sredo predstavil svojo knjigo "Protiudarec - Moj pogled na razpad Jugoslavije".
Za Kadijevićem, ki se je rodil v Glavini Donji pri Imotskem na Hrvaškem, je Hrvaška marca letos objavila mednarodno tiralico zaradi vojnih zločinov nad civilnim prebivalstvom na Hrvaškem. Kot je poročal Novi list, je 82-letni Kadijević knjigo predstavil v generalski uniformi z vsemi svojimi odličji, predstavitve pa se je udeležil tudi nekdanji sovjetski obrambni minister, maršal Dmitrij Jazov.
Mednarodno tiralico je zahtevalo sodišče v Vukovarju, ki je leta 2002 vložilo obtožnico proti Kadijeviću zaradi vojnih zločinov na območju Vukovarja leta 1991, ko je bil še obrambni minister nekdanje SFRJ. Na isti obtožnici so sicer tudi nekdanji častniki JLA, Blagoje Adžić, Zvonimir Jurjević in Božidar Stevanović, t.i. "vukovarska trojka" - Veselin Šljivančanin, Mile Mrkšić in Miroslav Radić, ter Vojislav Šešelj in Goran Hadžić.
Hrvaški premier Ivo Sanader je prejšnji petek poslal protestno pismo generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Munu, v katerem je ocenil, da je bila razsodba haaškega sodišča proti "vukovarski trojki" "sramotna" in "postavlja pod vprašaj nepristranskost in pravičnost haaškega sodišča".
Opozicijska Hrvaška stranka prava (HSP) pa je začela zbirati podpise na peticiji za referendum o suspendiranju ustavnega zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem in jih v prvih treh dneh zbrala več kot 100.000.
Hrvaški mediji so pred časom ugibali, da je Kadijević, ki je bil tudi kadet ameriške vojaške akademije West Point, postal ad hoc svetovalec koalicijskih sil v Iraku pod vodstvom ZDA, kar je ameriško veleposlaništvo na Hrvaškem zanikalo. O Kadijeviću je marca letos pisal tudi beograjski dnevnik Blic, ki je zapisal, da naj bi Kadijević pomagal koalicijskim silam v Iraku pri iskanju tajnih bunkerjev nekdanjega iraškega diktatorja Sadama Huseina. V zameno pa naj bi dobil imuniteto pred morebitnim procesom pred Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu.
Zahtevajo kazen za Radića

Tožilstvo Radića med drugim sumi, da je po srbski okupaciji Vukovarja 18. novembra 1991 ustrelil v glavo enega izmed hrvaških vojakov, potem ko se je ta že predal. Pleg tega naj bi spodbujal svoje vojake, da ubijajo in trpinčijo civiliste in ujete hrvaške vojake. Radić je tudi osumljen, da je kot poveljnik v gardijski brigadi JLA v času napada na Vukovar naložil obstreljevanje mesta brez vnaprej določenih tarč, kar je povzročilo smrt večjega števila civilistov in rušenje mesta.
Radića ne bodo izročili
Srbski pravosodni minister Dušan Petrović je že zavrnil možnost, da bi Srbija zaradi sojenja Hrvaški izročila Radića. Dejal je, da srbski zakoni tega ne dovoljujejo. Ocenil je še, da so hrvaške zahteve del predvolilne kampanje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.