
Ob prihodu na dunajsko letališče je Kacava, ki ga spremlja žena Gila, sprejel avstrijski notranji minister Ernst Strasser, pred Hofburgom pa ga je z vojaškimi častmi sprejel avstrijski predsednik Heinz Fischer.
Izraelski predsednik je med obiskom poudaril, da je palestinsko nasilje nad izraelskimi civilisti ovira na poti do mirovnega dogovora. "Ko bo nasilje ustavljeno, bo vse drugače," je poudaril. Opozoril je še, da ima Izrael pravico braniti varnost svojih državljanov.
Kasneje je na skupni novinarski konferenci z avstrijskim predsednikom Heinzem Fischerjem Kacav še zatrdil, da palestinski narod ni izraelska tarča. "Izrael se ne bori proti palestinskemu narodu, ki tudi trpi zaradi terorizma. Borimo se proti nasilju," je zatrdil Kacav. Kot je še dodal, Izrael ne more sklepati kompromisov z delom Palestincev, ki želijo uničiti izraelsko državo.
Kacav je dal vedeti, da je Izrael še naprej zavezan časovnemu načrtu za mir na Bližnjem vzhodu, ki ga je predlagala bližnjevzhodna četverica – Združeni narodi, Evropska unija, Rusija in ZDA in da ga nima namena spreminjati.
Fischer za obnovo pogajanj
Fischer je medtem povedal, da sta se s Kacavom odprto pogovorila o razmerah na Bližnjem vzhodu. Obsodil je terorizem, Izraelce in Palestince pa pozval, naj se vrnejo za pogajalsko mizo. Izraelski načrt enostranskega umika z območja Gaze je Fischer označil za "pomemben korak", pri tem pa poudaril, da mora voditi v popolno ustavitev okupacije na območju Gaze, pa tudi Zahodnem bregu. Izraelski predsednik se je zahvalil Fischerju, ki je poudaril, da je Avstrija odločno proti vsaki obliki antisemitizma. Politični in diplomatski odnosi med Izraelom in Avstrijo se razvijajo dobro, je še dodal Kacav.
Popoldne se bo Kacav sestal z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom, z zunanjo ministrico v odhodu Benito Ferrero-Waldner in predsednikom parlamenta Andreasom Kholom. V sredo ima med drugim na programu obisk nacističnega koncentracijskega taborišča Mauthausen pri Linzu, kjer je bilo med drugo svetovno vojno ubitih najmanj 100.000 ljudi, večinoma judov.
Zgodovinski obisk izraelskega predsednika
Obisk Kacava je prvi obisk kakega izraelskega predsednika v Avstriji, odkar sta državi vzpostavili diplomatske odnose. Njegov obisk naj bi bil tudi "korak za izgradnjo dobrih odnosov med obema državama". "Obisk je namenjen tudi temu, da se razčisti ozračje med državama, potem ko so odnose obremenili primeri, kot sta Waldheim in Haider," je dejal Kacavov svetovalec za stike z javnostmi, Ron Benišaj.
Odnosi med Avstrijo in Izraelom so bili sicer zaradi avstrijske zgodovine med drugo svetovno vojno in stališč nekaterih politikov v zvezi s tem vprašanjem mnogokrat v hudi krizi. Nazadnje po avstrijskih parlamentarnih volitvah leta 2000, ko so v avstrijsko vlado vstopili tudi svobodnjaki Jörga Haiderja, sicer znanega po svojih antisemitskih stališčih. Izrael je takrat tudi prekinil diplomatske odnose z Dunajem.