Afganistan je vodilna država med proizvajalci prepovedanih drog. Urad ZN za droge in kriminal je že večkrat opozoril, da globalna poraba heroina ne narašča, vendar pa je v Afganistanu mogoče v letu 2006 opaziti kar 50-odstotno povečanje proizvodnje heroina. Afganistan sedaj proizvede že 92 odstotkov vsega v svetu proizvedenega opija.
Glavno mesto Kabul pa skriva še bolj temačno stran, saj odvisnost od drog lahko povzroči pravo epidemijo aidsa, opozarjajo Združeni narodi. Odvisniki ležijo v svojih domovih v blatu in v okrvavljenih oblekah. V Kabulu prodajalci nudijo ljudem za zgolj štiri ameriške dolarje različne tabletke, opij in drugo drogo. Eden izmed odvisnikov je za medijsko hišo CNN dejal, da je od opija odvisen že 22 let. V sobah, kjer ljudje uživajo opij, pa je zelo težko s komer koli komunicirati, saj oblaki opija preplavljajo sobe, je še dejal.
1,2 milijona odvisnikov od droge
Afganistanska vlada ocenjuje, da je v 25-milijonski državi 5 odstotkov odvisnikov od opija in drugih drog. Odkar pa ZDA in druge zahodne države podpirajo Afganistan pri uničenju polj, na katerih raste opijski mak, se vse večje število kmetov odloča za gojenje marihuane, ki ji oblasti namenjajo manj pozornosti. Skoraj 62-odstokov makovih polj leži na jugu Afganistana, le v šestih izmed 34 provinc pa ne gojijo te rastline, poudarja urad ZN za droge in kriminal.
Raziskava, ki so jo pred štirimi leti opravili Združeni narodi, je pokazala, da je bilo v državi okoli 200 tisoč odvisnikov od drog, vendar afganistanski minister Khodaidad poudarja, da se številka giblje okoli 1, 2 milijona. Dodal je še, da se število odvisnikov od drog vsako leto povečuje.
Ocenil je, da je afganistanska vlada nemočna, saj talibanski ekstremisti kontrolirajo proizvodnjo opija in s tem financirajo vojaške operacije. Združeni narodi so začeli tudi s projektom odvajanja odvisnikov, poleg tega pa so uredili hišo, kjer nudijo pomoč več kot 100 odvisnikom od drog.
Akcija proti prepovedanim drogam
V mesecu maju so v boju proti prepovedanim drogam mednarodne in afganistanske sile razbile eno od ključnih operacij talibanov in kriminalcev na jugu Afganistana. Zasegli so 83 ton drog, med njimi makova semena, predelan morfij, predelan heroin in hašiš. Ob tem so zasegli tudi okoli štiristo litrov kemikalij, ki se uporabljajo za predelavo heroina.
Po podatkih ZN je za proizvodnjo heroina v Afganistanu potrebnih 13.000 ton kemikalij in 8200 ton opija. Kemikalije v Afganistan pogosto prispejo preko Pakistana, Irana in nekaterih drugih sosednjih držav. Večina heroina v Evropo prispe prav iz Afganistana.
Kolumbija, Peru in Bolivija še naprej ostajajo največje proizvajalke kokaina v svetu. Kljub 29-odstotnemu upadu v globalni pridelavi, pa temu ni sledil tudi upad v proizvodnji kokaina. V svetu po prepovedanih drogah posega 200 milijonov ljudi oziroma pet odstotkov svetovnega prebivalstva, starega od 15 do 64 let, od tega je 25 milijonov problematičnih uporabnikov prepovedanih drog.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.