Ljubljeni vodja Severne Koreje Kim Jong Il je mrtev, je odjeknilo po svetu. Njihova soseda Južna Koreja je nemudoma povišala stopnjo pripravljenosti v državi, vojska pa čaka na morebitne incidente. Južnokorejske oblasti so svojo zaveznico zaprosile, naj povečajo letalski in satelitski nadzor nad območjem. Spomnimo, da imajo ZDA v Južni Koreji nameščenih 28.500 vojakov. Sicer pa so južnokorejski predstavniki še sporočili, da doslej iz Severne Koreje ni bilo opaziti neobičajnih aktivnosti.
Južnokorejski predsednik Lee Mjung Bak je sklical izredno sejo vlade in odpovedal vse za danes napovedane obveznosti. Hkrati je državljane Južne Koreje pozval, naj ostanejo mirni in se osredotočijo na vsakodnevne dejavnosti. "Okrepili smo nadzor in varnost ob meji. Budno spremljamo vse premike severnokorejske vojske," je dejal neimenovani predstavnik južnokorejskega obrambnega ministrstva.
Preberite tudi: Kdo bo prevzel oblast v Severni Koreji in kdo je bil Kim Jong Il?
Kitajci so prepričani, da bo država ostala enotna
Kitajska je v svojem odzivu zapisala, da jo je smrt Kim Jong Ila pretresla, ob tem pa je prepričana, da bo država po njegovi smrti ostala enotna, sodelovanje med državama pa da se bo nadaljevalo. Ob Kimovi smrti je kitajsko vodstvo severnokorejskemu narodu izrazilo "globoko sožalje".
Kitajska je Kim Jong Ila označila za "velikega voditelja" in "starega prijatelja" Kitajske. "Izražamo globoko sožalje in pošiljamo iskrene pozdrave severnokorejskemu ljudstvu," je izjavil tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Ma Zhaoxu. "Kim Jong Il je bil velik voditelj severnokorejskega naroda in tesen prijatelj kitajskega naroda," je dodal.
Nekateri kitajski analitiki menijo, da se Kimov naslednik Kim Jong Un zaveda, da njegova država ne more biti večno odrezana od sveta in da potrebuje nekatere nujne ekonomske spremembe. Dodajajo, da se je z današnjim dnem začelo obdobje po Kimovi smrti, ki bo pomembno vplivalo tudi na razvoj Korejskega polotoka.
Japonska izrazila sožalje
Na Japonskem so po novici o Kimovi smrti danes sklicali izredno sejo vlade, na kateri naj bi se dogovorili o odzivu. Hkrati je premier Jošihiko Noda odredil pozornejše spremljanje dogajanja v Severni Koreji, tesno sodelovanje z ZDA, Kitajsko in Južno Korejo ter pripravljenost na nadaljnji nepredviden razvoj dogodkov. Japonska, ki s Severno Korejo sicer nima diplomatskih stikov, pa je ob Kimovi smrti izrazila sožalje.
ZDA pozorno spremljajo razvoj dogodkov
Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je v odzivu na Kimovo smrt dejal, da ZDA "pozorno spremljajo" novice o smrti severnokorejskega voditelja. Dodal je, da so ameriškega predsednika Baracka Obamo seznanili s Kimovo smrtjo, ameriški predsednik pa je v tesnem stiku z zavezniki v Južni Koreji in na Japonskem. ZDA "ostajajo zavezane stabilnosti na Korejskem polotoku ter svobodi in varnosti za naše zaveznike," je še dejal Carney.
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton pa je po srečanju z japonskim kolegom Koičirom Gembo v Washingtonu danes potrdila, da se oba zavzemata za "mirno in stabilno tranzicijo v Severni Koreji" kot tudi za mir in stabilnost v regiji. Clintonova je ob tem dejala, da so ZDA v "tesnem stiku" z oblastmi v Južni Koreji kot tudi na Kitajskem in v Rusiji. Vse omenjene države sodelujejo na šeststranskih pogovorih o spornem jedrskem programu Severne Koreje. Clintonova je dejala tudi, da si ZDA želijo boljših odnosov s to državo in njenim ljudstvom.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je danes obljubil, da bo okrepil pomoč svetovne organizacije Severni Koreji po smrti njenega voditelja Kim Jong Ila. Generalni sekretar ZN je potrdil zavezanost k miru in stabilnosti na Korejskem polotoku, je v New Yorku dejal njegov tiskovni predstavnik Farhan Haq in dodal, da bodo ZN še naprej pomagali ljudem v Severni Koreji. Ban Ki Moon, sicer nekdanji zunanji minister Južne Koreje, je ob tem tudi izrazil sožalje ljudem v Severni Koreji v času, ko ti žalujejo za svojim voditeljem.
Dve glavni organizaciji za človekove pravice, Human Rights Watch in Amnesty International, pa po smrti Kim Jong Ila upata, da bo njegov naslednik Kim Jong Un "prekinil s preteklostjo" in na prvo mesto postavil človekove pravice Severnih Korejcev.
Kim Jong Il je bil "pekel na Zemlji za človekove pravice", je prepričan izvršni direktor Human Rights Watch, Kenneth Roth, ki je ob tem ocenil, da je bil Kim odgovoren za smrt tisočev ali celo milijonov ljudi, ki so umrli zaradi lakote, v zaporih, delovnih taboriščih ali so bili javno usmrčeni.
Evropa poziva k miru in stabilnosti
Evropska unija pa je bodočega severnokorejskega voditelja pozvala, naj ohrani mir na razdeljenem Korejskem polotoku. "EU pozorno spremlja razmere in računa na bodoče severnokorejsko vodstvo, da bo zavezano miru in stabilnosti na Korejskem polotoku," je v Kijevu izjavil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.
Velika Britanija razume, da je ljudstvu težko
Po mnenju Londona pa bi Kimova smrt utegnila predstavljati prelomnico za severnokorejski narod. "Prebivalci Severne Koreje žalujejo po smrti Kim Jong Ila. Razumemo, da je to zanje težko obdobje," je v izjavi dodal britanski zunanji minister William Hague. Izrazil je še upanje, da bo novo vodstvo prepoznalo, da sodelovanje z mednarodno skupnostjo ponuja najboljše možnosti za izboljšanje življenja prebivalcev Severne Koreje.
Rusija: Prijateljske vezi med Rusijo in Severno Korejo
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov upa, da Kimova smrt ne bo vplivala na prijateljske vezi med državama. Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je poslal sožalni telegram Kimovemu najmlajšemu sinu in najverjetnejšemu nasledniku Kim Jong Unu. Druge podrobnosti niso znane.
Iran užaloščen ob smrti Kim Jong Ila
Iranski parlament je ob Kimovi smrti izrazil sožalje severnokorejskemu parlamentu. "Zelo sem bil užaloščen, ko sem bil obveščen o smrti Kim Jong Ila, velikega voditelja prijateljske države, Demokratične ljudske republike Koreje," je v sožalni brzojavki zapisal predsednik iranskega parlamenta Ali Laridžani.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.