V ospredju tokratnih predsedniških volitev v Južni Koreji so bila sicer predvsem zunanjepolitična vprašanja. Val protiameriških protestov v zadnjih dneh je namreč pokazal, da je zaupanje Južnokorejcev v neomajnost zveze z ameriško zaščitnico omajano, konflikt s Severno Korejo pa vse bolj zakriva siceršnje zbliževanje obeh Koreja.
67-letnega protikandidata Lee Hoi-Changa je premagal z 2.3 odstotka naskoka, naslavljal pa je predvsem mlajše generacije volivcev. Chang, ki je izgubil predsedniško bitko tudi leta 1997, se je po drugem porazu odločil upokojiti.
Roh Moo Hyun – novi predsednik Južne Koreje
Roh Moo Hyun, 56-letni odvetnik, zagovornik človekovih pravic, je sicer med predvolilno kampanjo zagovarjal povečanje avtonomije nasproti ZDA ter oblikovanje dopolnil k pogodbi med državama o vojaških oporiščih ZDA na ozemlju Južne Koreje. V Južni Koreji se nahaja kakih 37 tisoč ameriških vojakov.
Po izvolitvi pa je Hyun dejal, da mora prijateljski in zavezniški odnos med državama v 21. stoletju dozoreti in napredovati. Prav tako je zagotovil, da ne bo obširno spreminjal politik prejšnjega predsednika Kim Dae Junga. Hyun je sicer član iste stranke kot prejšnji predsednik, ki je začel z vzpostavljanjem pozitivnejših in odprtejših odnosov s severno sosedo pod skupnim imenom "sončna politika". Roh je celo predlagal oblikovanje različice Mrashallovega načrta za Severno Korejo.
Bush za dobre odnose med državama
Ameriški predsednik George Bush in novoizvoljeni južnokorejski predsednik Roh Moo Hyun sta se v telefonskem pogovoru dogovorila, da bosta okrepila dvostranske odnose in si prizadevala za mirno rešitev vprašanja severnokorejskega jedrskega programa. Roh je obenem sprejel povabilo ameriškega predsednika za obisk Washingtona, kamor naj bi odpotoval po zaprisegi konec februarja.