Tujina

Juščenko prevzel nadzor nad policijo

Kijev, 25. 05. 2007 13.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Ukrajinski predsednik Juščenko, ki je prevzel nadzor nad policijo, ne verjame v pogajanja s premierjem.

Viktor Juščenko bo sam nadziral policijo
Viktor Juščenko bo sam nadziral policijo FOTO: Reuters

Ukrajinski predsednik Viktor Juščenko je izdal odlok, s katerim je pristojnost nad policijo z notranjega ministrstva prenesel na predsedniški urad, so sporočili iz Juščenkovega urada. Z odlokom "želimo preprečiti zlorabo enot notranjega ministrstva s strani političnih sil, ki so grožnja ukrajinski državni varnosti", so sporočili iz predsednikovega kabineta.

Juščenkov in Janukovičev tabor sta že dalj časa v sporu, ki se je zaostril, ko je poskušal predsednik razpustiti parlament. Obe strani sta se nato uspeli dogovoriti za sklic predčasnih volitev, katerih datum pa še ni določen.

Juščenkov veliki politični rival, prorusko usmerjeni premier Viktor Janukovič, je potezo ostro kritiziral. "Nedopustno je sprejeti tako odločitev, ne da bi se prej posvetoval z vlado. To samo še poslabša razmere," je dejal. Prepričan je, da predsednik krši ustavo. "Kaj to pomeni? To pomeni, da se je scenarij o uporabi sile, o katerem smo že dalj časa razpravljali, začel odvijati," je opozoril.

Vse več Ukrajincev je tudi prepričanih, da se pripravlja državni udar, opozarjajo pa tudi na poskuse predsednika, da bi na najpomembnejše položaje postavil svoje ljudi. Zaskrbljena je tudi sosednja Rusija. Juščenko pa je na novinarski konferenci dejal, da skoraj ne upa več, da bodo pogajanja z vlado prinesla rešitev krize v državi.

Zaostritev po odstaviti generalnega tožilca

Juščenko se je za odpust Piskuna odločil, ker naj bi ta kršil ustavo, saj se ni hotel odpovedati svojemu sedežu v parlamentu, potem ko je bil ta razpuščen. Vendar generalni tožilec meni, da ga predsednik postavlja na cesto, ker se je uprl njegovemu ukazu, naj pravno ukrepa proti trem ustavnim sodnikom, ki niso hoteli odstopiti s položaja, čeprav jih je Juščenko aprila razrešil.

Razmere v Kijevu so se zaostrile, ko je Juščenko v četrtek že drugič razrešil generalnega državnega tožilca Svjatoslava Piskuna. Prostore generalnega tožilstva so zatem zasedli njegovi privrženci, Piskunu pa so priskočile na pomoč še policijske enote za nadzor javnih izgredov, ki jih je poslal notranji minister Vasilij Cuško, sicer premierjev zaveznik.

Cuško je odpustitev Piskuna označil za "poskus državnega udara", medtem ko je Janukovič Juščenka posvaril, da s to potezo tvega državljansko vojno. Policisti, ki so obkolili generalno tožilstvo, so se medtem spopadli z maskiranimi enotami. Po poročanju lokalnih medijev naj bi se za maskami
skrivala elitna protiteroristična enota Juščenkove tajne službe, ki pa je vpletenost zanikala. Obrambni minister Anatolij Hricenko je varnostne sile javno posvaril, naj ne stopnjujejo konflikta ter poudaril, da je treba spor rešiti z mirnimi sredstvi.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.