Prihodnji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je le predstavil razdelitev resorjev kandidatom za evropske komisarje. Slovenski premierki v odhodu Alenki Bratušek je dodelil enega od podpredsedniških položajev – dodelil ji je mesto podpredsednice za energetsko unijo.
Juncker se ob predstavitvi ni mogel izogniti vprašanjem o Bratuškovi. Na vprašanje, zakaj je sprejel tveganje, ki ga s seboj prinaša njena vključitev v komisarsko ekipo – glede na to da ne uživa podpore prihajajoče slovenske vlade, je Juncker odgovoril, da je o tem govoril z odhajajočo slovensko vlado, a tudi z prihajajočim slovenskim premierjem. Miro Cerar je po besedah Junckerja na koncu razumel, da v komisiji potrebuje po eni strani liberalce in po drugi strani ženske, zato mu je "dal proste roke", da sam izbere s seznama treh kandidatov. Ponovil je, da je "pozorno prisluhnil" različnim sporočilom iz Slovenije, a v komisiji je pač želel čim več nekdanjih premierov in čim več žensk, tudi na podpredsedniških položajih. Ne glede na vse je tako Juncker "zadovoljen s sprejeto odločitvijo".
Na vprašanje, kakšno ceno bi z vidika resorja morala plačati Slovenija, če bi se prihajajoča vlada vendarle odločila za novega komisarskega kandidata, je Juncker ponovil, da je v stikih s Cerarjem in je z njim podrobno govoril o oblikovanju komisije, a obenem nedvoumno dodal: "Jaz sestavljam komisijo. Jaz. In sprejel sem svojo odločitev."
Glede tega, kaj bi sledilo, če bi se protikorupcijska komisija odločila ukrepati proti Bratuškovi, Juncker ni želel ugibati. "To ni nekaj, s čimer se bom moral jaz ukvarjati. Ta odločitev mora biti sprejeta v Sloveniji in tega mi ni treba komentirati," je dejal.
Podobno je bil redkobeseden pri vprašanju, ali se boji težav pri zaslišanjih in potrjevanju komisarskih kandidatov v Evropskem parlamentu: "To je zadeva Evropskega parlamenta. Ni na meni, da dajem javne nasvete Evropskemu parlamentu. Parlament je dovolj zrel, da to zadevo ustrezno opravi."
Slovenija v primeru menjave Bratuškove ne bo imela težav
Kot je še dejal Juncker, je seveda normalno in je tudi pričakoval, da bodo glede določenih komisarjev in razdelitve resorjev obstajali pomisleki in da ne bo vsak njegov predlog sprejet z navdušenjem.
Je pa novi predsednik komisije zatrdil, da se Sloveniji zaradi zapletov z Bratuškovo ni treba bati kakšnih povračilnih ukrepov iz Bruslja. "Zakaj bi naj bilo slovensko javno mnenje kaznovano s strani Evropske komisije ali Evropske unije? Slovenija je pomembna članica (...) Sem tesen prijatelj Slovenije. Nič od tega, česar se morda bojite, se ne bo zgodilo," je dejal.
Glede nalog in pristojnosti nove podpredsednice komisije za energetsko unijo je pojasnil, da bo morala ta usklajevati delo vseh tistih komisarjev, ki bodo kakorkoli sodelovali pri vzpostavljanju resnične energetske unije EU. Kot je poudaril, je ta unija "bistvenega pomena" za EU.
Bratuškova je vesela in ponosna ter upa, da so ponosni tudi državljani
"Vesela sem in ponosna, da so Sloveniji znotraj Evropske komisije dosegljive stvari, za katere se je doslej govorilo, da za majhne države, kot je Slovenija, niso dosegljive," je dejala danes za nacionalni radio in izrazila upanje, da je tudi Slovenija na to ponosna.
Bratuškova pravi, da ima tudi izkušnje s področja energetike, s čimer se je ukvarjala tudi na ravni Evropskega sveta. Prepričana je, da s postopkom njenega imenovanja za kandidatko ni bilo nič narobe. Spomnila je, da jo čaka še zaslišanje pred Evropskim parlamentom, nanj pa se bo dobro pripravila.
Cerar pravi, da Junckerjeve odločitve ni mogel preprečiti
Cerar je pojasnil, da mu je Juncker v nedavnih pogovorih "seveda nakazal", da se Sloveniji obeta pomembnejši resor in tudi morda mesto podpredsednika, pri izbiri kandidata pa je "seveda želel imeti proste roke". Znova je poudaril, da je Junckerju povedal, da s seznama slovenskih kandidatov ne podpira Bratuškove, a "seveda nisem mogel preprečiti tega, kar je vlada v odhajanju že storila".
Dejal je tudi, da je treba počakati, da Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) zaključi s postopkom ugotovitev glede izbire slovenskega kandidata za evropskega komisarja. Senat KPK je sicer osnutek ugotovitev sprejel v torek, a vsebina še ni znana, saj se lahko Bratuškova v roku sedmih delovnih dni po prejemu osnutka še izjasni glede navedb v njem. Nato bo senat KPK sprejel končni dokument in z njim seznanil javnost.
"Ta hip vemo, da smo v situaciji, ko je sedanja vlada omogočila kandidaturo Bratuškove in ko jaz nimam pristojnosti, da bi v to posegal. Zato tega predloga seznama kandidatov, s katerim se nisem strinjal, nisem mogel preprečiti. Ko bo svoje delo nastopila nova vlada, pa bomo preučili razmere," je ponovil Cerar.
Če bo KPK ugotovila kršitve pri odločanju odhajajoče vlade, bodo to po Cerarjevih besedah zagotovo najprej morali obravnavati v Sloveniji. Ob tem pa se je treba tudi zavedati, "kakšno odgovornost bomo prevzemali pred Evropsko unijo, če bomo morali sprejemati določene odločitve". A nova vlada bo pri teh zadevah "zanesljivo zelo odločna", je pristavil.
Erjavec o preboju Bratuškove v Junckerjevo ekipo: Ja super, krasno
Medtem prvak DeSUS Karl Erjavec vztraja, da je bila petkova dopisna seja, na kateri je vlada potrdila seznam kandidatov za evropske komisarje, nezakonita, čeprav na vladi pojasnjujejo, da bi moralo proti glasovati najmanj sedem članov vlade.
Ko je Erjavec izvedel, da je Bratuškova tudi uradno kandidatka za podpredsednico Evropske komisije, pristojna za energetsko unijo, pa je medijem v DZ dejal le: "Ja super, krasno."
Ne predstavlja pa si, da bi Bratuškova dobila "pozitiven signal" od Junckerja, če bi KPK ugotovila, da je bil pri postopku kandidature konflikt interesov. O tem, kaj pomeni, da Slovenija dobi podpredsedniško mesto v komisiji, pa je dejal: "V Sloveniji imamo tri podpredsednike vlade. Vemo za njih?"
Če bodo odkrili kršitve pri postopku, pa meni, da bi o tem morala kaj reči nova vlada. "Vemo, da so zaradi mnenja KPK že padale vlade, kaj šele kakšne kandidature," je še dejal Erjavec.
Vodja poslancev ZL Luka Mesec pa je dejal, da Bratuškovi "čestitajo za nagrado za privatizacijo, za vpis fiskalnega pravila v ustavo, za slabo banko in spremembo referendumske zakonodaje". "Kaj si volivci mislijo o njenih politikah, so jasno povedali na volitvah. So jo pa nagradile evropske institucije in s tem se jasno kaže, v čigavem interesu je Alenka Bratušek kot premierka delovala," je dodal.
V celotni zgodbi ZL moti tudi, da si Cerar, "ki bi lahko imel zadnjo besedo, te ni upal vzeti". "Že na prvem preizkusu je pokazal servilnost do evropskih inštitucij in do mednarodnega kapitala, ki so mu bile servilne tudi prejšnje vlade," je dejal Mesec. S tem se je še pred nastopom vlade razblinilo upanje, da bo ta nova vlada delovala drugače od prejšnjih, je dodal.
Poziv evropskih poslancev Cerarju, naj predlaga nekoga drugega
Evropski poslanci Milan Zver (SDS), Lojze Peterle (NSi), Romana Tomc (SDS), Franc Bogovič (SLS) in Patricija Šulin (SDS) pa so Cerjarju poslali pismo, v katerem so ga pozvali, naj izkoristi možnost vplivanja na imenovanje člana Evropske komisije in za ta položaj imenuje drugega kandidata. S tem bi po njihovem prepričanju "prispeval h krepitvi kredibilnosti Slovenije navznoter in navzven".
Iz SLS so še sporočili, da Bogovič "ne bo glasoval proti večinski volji slovenskih državljanov, za katere je njena samokandidatura nesprejemljiva". To pomeni, da ne bo podprl njenega imenovanja za komisarko, ko bo o tem odločal Evropski parlament. Sam razume Junckerja in dogovor med evropskima strankama EPP in Alde, a opozarja, da je imela Slovenija že dva mandata kandidata, ki pripada Aldeju. Gre za Janeza Potočnika, ki po mnenju Bogoviča v Sloveniji uživa večji ugled in zaupanje, kot pa Bratuškova, ki je po njegovih besedah "povzročila krizo v Sloveniji, razpad vlade sredi evropskih volitev in julijske predčasne parlamentarne volitve". Za položaj, ki ga naj bi nastopila Bratuškova, pa bi bila po njegovem mnenju precej bolj primerna Romana Jordan.
Janša pisal Junckerju
Zaradi dogajanja je predsednik SDS Janez Janša iz zapora pisal Junckerju. Datum na pismu je 9. september, v njem pa Janša med drugim piše, da so bili v njegovi stranki močno presenečeni, ko je nominacija Bratuškove dobila Junckerjevo podporo. "V težkih časih, ko smo pričakovali vašo podporo, smo dobili nož v hrbet," je Junckerju sporočil Janša. "Če boste vztrajali pri predlogu Alenke Bratušek, naši evropski poslanci ne bodo imeli druge izbire kot da vas in vašo kredibilnost soočijo z njeno protievropsko držo, ki jo bo zelo enostavno dokazati," je zapisal Janša. Junckerja je pozval, naj še enkrat premisli o kandidaturi Bratuškove.
Kdo bo Bratuškovi delal družbo?
Prvi podpredsednik Junckerjeve komisije oziroma Junckerjeva desna roka bo postal Nizozemec Frans Timmermans, podpredsedniki pa bodo še Bolgarka Kristalina Georgieva, ki bo pristojna za proračun in človeške vire, Finec Jyrki Katainen, ki bo pristojen za rast in delovna mesta, Latvijec Valdis Dombrovskis, ki bo pristojen za socialni dialog, ter Estonec Andrus Ansip, pristojen za digitalni notranji trg. Podpredsednica komisije bo tudi visoka zunanjepolitična predstavnica, Italijanka Federica Mogherini.
V komisiji bo na novo resor za notranji trg, industrijo in podjetja, ki ga bo vodila Poljakinja Elžbieta Bienkowska. Komisar za gospodarske in finančne zadeve, davke in carinsko unijo bo Francoz Pierre Moscovici. Junckerjeva komisija bo imela skupen resor za pravosodje, potrošnike in enakost spolov pod vodstvom Čehinje Vere Jourove. V ekipi bo tudi komisar, ki bo pristojen za migracije, in sicer Grk Dimitris Avramopulos. Kljub nekaterim drugačnim napovedim bo v komisiji tudi združen resor za sosedsko politiko in širitev pod vodstvom Avstrijca Johannesa Hahna. Resor za finančno stabilnost, finančne storitve in kapitalske trge bo vodil Britanec Jonathan Hill.
Juncker: Močna in izkušena ekipa
Juncker sicer pravi, da je njegova ekipa komisarjev močna in izkušena ter se zavzema za spremembe. "V novi komisiji ni prvo- in drugorazrednih komisarjev – so vodje in ekipni igralci. Delali bodo skupaj v duhu kolegialnosti in medsebojne odvisnosti," je povedal Juncker.
Kandidate zdaj čakajo zaslišanja v odborih Evropskega parlamenta, ki bodo predvidoma od 29. septembra do 3. oktobra. Parlament naj bi o celotni ekipi glasoval med 20. in 23. oktobrom, komisija pa naj bi nov mandat začela 1. novembra.
KOMENTARJI (1373)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.