Resolucijo so evropski poslanci sprejeli po razpravi o brexitu, v kateri sta jih predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in glavni pogajalec EU za brexit Michel Barnier seznanila s ponedeljkovimi pogovori z britanskim premierjem Borisom Johnsonom. Ti niso prinesli napredka, britanski premier namreč ni predložil nobene pravno izvedljive alternative irskemu varovalu za preprečitev trde meje na irskem otoku po brexitu.
Za preložitev brexita bi moral unijo zaprositi britanski premier, a Johnson poudarja, da tega ne bo storil in da bo Združeno kraljestvo 31. oktobra izstopilo iz EU, z dogovorom ali brez njega.
Preložitev izstopa Združenega kraljestva iz EU so evropski poslanci pripravljeni podpreti pod pogojem, da bodo za to obstajali utemeljeni razlogi, in sicer preprečitev izstopa brez dogovora ter v primeru volitev ali referenduma na Otoku.
Evropski parlament, ki še naprej podpira urejen brexit na podlagi že izpogajanega ločitvenega sporazuma, je pripravljen podpreti vrnitev k prvotnemu predlogu irskega varovala, ki bi pokrivalo samo Severno Irsko, ne celotnega Združenega kraljestva. V resoluciji poslanci tudi poudarjajo, da je urejen brexit v interesu obeh strani in da je treba zaščititi pravice državljanov EU na Otoku ter državljanov Združenega kraljestva v uniji po brexitu.
Evroposlanci so v razpravi poudarili, da je brexit obžalovanja vreden dogodek ter izražali zaskrbljenost zaradi posledic neurejenega brexita, kritični pa so bili tudi do britanskega premierja. Brexit je postal popolnoma nepredvidljv, pripravljeni smo na najslabši možni scenarij, to je brexit brez dogovora, a smo še vedno pripravljeni iskati rešitve z Združenim kraljestvom, je poudaril vodja EPP Manfred Weber.
V največji politični skupini v parlamentu poudarjajo, da je treba v prvi vrsti zavarovati interese EU in njenih državljanov. "Zdaj vidite, kaj se zgodi, če postavite Evropo pod vprašaj," je zagovornikom brexita v Evropskem parlamentu dejal Weber, ki je opozoril na vse večji kaos na Otoku, ki ga zapuščajo tudi številna podjetja in državljani.
Tomčeva: Brexit postal sredstvo in ne cilj
V razpravi ob obrazložitvi glasu je sodelovala tudi evropska poslanka iz Slovenije Romana Tomc (EPP/SDS), ki je izrazila obžalovanje, da politiki v Veliki Britaniji tekmujejo z brexitom, ki je po njenem postal sredstvo in ne cilj. "Tukaj ne bo nihče zmagal, in zdi se, da se vsi, razen izjem, trudimo, da bi bila škoda čim manjša," je dejala. Podaljšanje roka za izstop je možno le ob konkretnem razlogu, je poudarila in opozorila: "Na Otoku si zelo prizadevajo, da bi črno piko nalepili evropskim politikom, a bi si jo pravzaprav morali nadeti prav oni sami. Če pride do izhoda brez dogovora, bodo namreč oni edini, ki bodo morali odgovarjati svojim državljanom."
"Odgovorni za trenutno situacijo ima eno samo ime, Boris Johnson," pa je dejala vodja S&D, druge največje politične skupine v Evropskem parlamentu, Iratxe Garcia Perez (S&D). Johnsonove odločitve lahko po njenem celo porušijo zgodovinske vezi med Združenim kraljestvom in EU. Da bi se izognili katastrofi, ki bi sledila brexitu brez dogovora, je podprla podaljšanje roka za izstop Združenega kraljestva iz EU ob utemeljenih razlogih.
Brexit ima vsaj eno pozitivno plat, znova je združil Evropejce, pa je ocenil Guy Verhofstadt (RE). Sporočilo Evropejcev na evropskih volitvah je bilo po njegovem jasno, in sicer, da je EU treba reformirati, ne pa je uničiti ali zapustiti. Tudi Verhofstadt je ocenil, da je dogovor z Združenim kraljestvom še vedno mogoč. Philippe Lamberts (Zeleni) pa je opozoril, da odločitev Združenega kraljestva, da zapusti EU, ne omogoča Londonu, da bi opustil pravne zaveze do unije, pa tudi zaveze iz velikonočnega sporazuma. "Ne vem, zakaj britanska vlada teh obveznosti ne vidi," je bil začuden Lamberts.
Juncker: Tveganje brexita brez dogovora ostaja zelo realno
Dogovor med EU in Združenim kraljestvom je sicer po prepričanju Jean-Clauda Junckerja še vedno mogoč, vendar "potrebujemo predloge, da se izognemo trdi meji na irskem otoku. Nisem prepričan, da nam bo uspelo. Ni ostalo veliko časa, a prepričan sem, da moramo poskusiti," je dejal.
Johnson želi irsko varovalo odstraniti iz sporazuma, a še ni ponudil alternativ
Kot je poudaril, je Johnsonu v ponedeljek dejal, da ni čustveno vezan na irsko varovalo, mu je pa dal jasno vedeti, da je zavezan ciljem tega varovala.
Johnson želi irsko varovalo, ki bi preprečilo trdo mejo na irskem otoku, odstraniti iz ločitvenega sporazuma in trdi, da si prizadeva za alternativne rešitve, vendar predlogov do zdaj ni podal, EU pa trenutno ne vidi druge možnosti za preprečitev trde meje na irskem otoku in ohranitev velikonočnega mirovnega sporazuma.
Juncker, ki se je v ponedeljek z glavnim pogajalcem EU za brexit Michelom Barnierjem sešel z Johnsonom, je britanskega premierja pozval, naj predstavi operativne predloge o alternativnih možnostih za t. i backstop. Dokler jih ne bo predstavil, ne bo mogoče reči, da je dosežen določen napredek, je danes dejal evropskim poslancem.
Posledice brexita niso teoretične, so človeške, socialne, finančne ...
Zagotovil je tudi, da "od jutra do večera skušajo" najti tehnične in politične rešitve za nastale razmere.
EU je v zadnjih letih po njegovem prepričanju pokazala veliko enotnost v pogajanjih o brexitu, veliko solidarnost s članicami, ki jih bo brexit najbolj prizadel. "Enotnost je naš najdragocenejši vir in naše največje bogastvo, ta enotnost pa me bo vodila v naslednjih tednih," je dejal Juncker.
Posledice brexita niso teoretične, so človeške, socialne, politične, finančne, ekonomske in pravne, je v Strasbourgu opozoril Barnier. Izstop Združenega kraljestva iz EU brez dogovora teh vprašanj ne bo rešil, zato bomo pogajanja nadaljevali, je dejal. EU ne želi fizične meje na irskem otoku, zaščititi želi velikonočni sporazum v vseh njegovih razsežnostih ter ohraniti celovitost notranjega trga, je Barnier povzel glavne cilje irskega varovala.
Corbyn nakazal nevtralnost v primeru novega referenduma o brexitu
Vodja britanskih opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn pa je danes nakazal, da bi v primeru drugega referenduma o brexitu ostal nevtralen. "Kot laburistični premier bom obljubil izvedbo tega, za kar se bodo odločili ljudje," je zapisal.
"Samo laburistična vlada bi lahko končala krizo z brexitom, in sicer tako, da bi odločitev prepustila ljudem," je zapisal Corbyn. V primeru zmage na naslednjih volitvah namreč laburisti obljubljajo pogajanja za nov izstopni dogovor z EU, ki bi ga nato skupaj z možnostjo obstanka v Uniji predložili volivcem.
"Laburistična vlada bi zagotovila razumen dogovor na podlagi pogojev, za katere se že dolgo zavzemamo, vključno z novo carinsko unijo z EU, tesnim odnosom enotnega trga, in delavske pravice in okoljske zaščite," je v članku zapisal Corbyn in dodal, da bodo nato izbiro med "kredibilno ponudbo odhoda in obstankom" prepustili ljudem.
Krepi se pritisk na stranko, da se aktivno zavzame za obstanek v EU
Laburistom številni pripisujejo nejasno stališče do brexita, saj naj bi v prizadevanju, da ne odvrnejo volivcev, iskali srednjo pot. A ob vse ostrejšem stališču, ki ga zavzema konservativna vlada pod vodstvom Borisa Johnsona, se krepi pritisk na stranko, da se aktivno zavzame za obstanek v EU.
Prav to vprašanje naj bi bilo ena glavnih tem na kongresu laburistov ta konec tedna. Medtem ko so po pisanju Guardiana nekateri vplivni člani stranke izrazito naklonjeni neposredni kampanji za obstanek ne glede na izpogajan dogovor, naj bi Corbyn s tokratnimi izjavami najbolj jasno do zdaj nakazal, da bo v primeru novega referenduma ostal nevtralen.
Manjši liberalni demokrati so medtem na kongresu, ki je potekal pretekli konec tedna, zavzeli enotno stališče, da želijo ustaviti brexit. "Noben brexit ne bi bil dober za našo državo," je med drugim dejala vodja stranke Jo Swinson.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.