Voditelji EU pričakujejo, da bo britanska vlada namero o izstopu Velike Britanije iz EU objavila čim prej, je sporočilo, ki ga bo premier David Cameron odnesel v London, je v Bruslju dejal predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.
Cameron je voditelje, ki so se na temo brexita sestali na delovni večerji, tudi obvestil, da bo postopek v skladu s 50. členom Pogodbe o EU sprožil novi britanski premier, je še povedal Tusk.
Cameron: Naši partnerji so iskreno žalostni
Cameron pa je medijem po srečanju povedal, da so voditelji EU izrazili spoštovanje do odločitve britanskih volivcev ter hkrati žalost in obžalovanje, da namerava Velika Britanija zapustiti EU.
Pogovore je označil za konstruktivne, pozitivne in mirne. Voditelji so pokazali razumevanje za to, da bi Velika Britanija in Evropa morali stremeti k čim tesnejšim odnosom sodelovanja na različnih področjih, med drugim v trgovini in varnosti. "Velika Britanija ne želi, ne bi smela in ne bo obrnila hrbta Evropi," je zagotovil Cameron.
Ob tem je ponovil, da bo novi britanski premier tisti, ki bo odločil o sprožitvi postopka v skladu s 50. členom lizbonske pogodbe. Cameron je sicer po objavi izidov referenduma, na katerem se je 52 odstotkov volivcev izreklo za izstop iz EU, minuli petek podal odstop.
Juncker ne razume
Tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker ima določeno mero razumevanja za to, da Cameron želi nekaj časa za razmislek. "Kar ne razumem je, da so tisti, ki hočejo oditi, povsem nesposobni povedati, kaj želijo," je dejal Juncker. "Mislil sem, da če hočeš oditi, da imaš za to načrt," je dodal.
"Upam, da bo prihodnja britanska vlada namero o izstopu iz EU objavila čim prej. Želimo, da se postopek po 50. členu sproži čim prej," je poudaril Juncker. Moramo pospešiti proces, "nimamo mesecev za meditiranje, da bi ukrepali", je še dejal.
Ob tem je ponovno zatrdil, da dokler Britanci ne bodo v pisni obliki sporočili svoje namere o izstopu, se pogajanja ne bodo začela. Komisarjem in osebju Evropske komisije sem dal navodila, da naj ne pristajajo na pogajanja z Londonom, dokler ne bo formalnega obvestila, je povedal Juncker.
Strinjali smo se, da je urejen izstop v interesu vseh, še zlasti Velike Britanije, je še dejal Tusk, ki je pogovore voditeljev, med katerimi je bil tudi premier Miro Cerar, označil za "mirne in premišljene".
'To ni čas za pobožne želje'
O svoji udeležbi na srečanjih Evropskega sveta pa je dejal, da je bilo teh v zadnjih šestih letih kar nekaj in da je tokratni verjetno njegov zadnji.
Cameron sicer obžaluje izid referenduma, ni mu pa žal, da je bil referendum izveden. "To je bilo treba narediti," je menil.
Nemška kanclerka Angela Merkel pa je mnenja, da je britanska odločitev o izstopu iz EU nepreklicna. "Ne vidim načina, kako bi to spremenili," je dejala po končani delovni večerji voditeljev osemindvajseterice.
O tem sicer na večerji s Cameronom ni bilo govora. "To ni čas za 'wishful thinking' (pobožne želje)," je dejala. "Referendum je realnost."
Merklova je tudi pozdravila pobudo predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska, da naj bi septembra potekal neformalni vrh voditeljev 27 držav članic brez Velike Britanije. "To je dober naslednji korak," je menila.
Francoski predsednik Francois Hollande pa je izključil možnost, da bi Veliki Britaniji na pogajanjih glede njenega bodočega dostopa do evropskega notranjega trga popuščali. Če želijo Britanci še naprej imeti dostop, morajo spoštovati vsa štiri načela notranjega trga, je dejal.
To, da bi Velika Britanija imela koristi od prostega pretoka blaga, storitev in kapitala, hkrati pa omejila prosti pretok ljudi, ne pride v poštev, je bil jasen Hollande. "Štiri svoboščine ali nobena," je dodal.
Cerar: EU je za pospešeno demokratizacijo in debirokratizacijo
Voditelji EU se strinjamo, da je treba EU pospešeno spreminjati v smislu večje demokratizacije in debirokratizacije, hkrati pa uresničiti tisto, o čemer smo doslej govorili, je po srečanju voditeljev 27 držav članic v Bruslju dejal Cerar.
Obenem je treba EU spreminjati tudi tako, da bomo ljudem na eni strani pojasnili, kaj Unija že prinaša za njihovo dobrobit, hkrati pa naredili vse tisto, o čemer smo sedaj pogosto govorili, a ne v celoti uresničili, je opozoril Cerar in pri tem omenil področje delovnih mest, pomoči mladim pri izobraževanju in konkurenčnost podjetij.
"To, da je Velika Britanija izstopila iz EU, ni pravo merilo za to, kaj EU je," je prepričan Cerar. EU je po njegovem prepričanju na poti intenzivnega dozorevanja, prav brexit pa je pospešil proces tega osveščanja.
"Če bomo sedaj končno bolj odločno krenili po tej poti, sem prepričan, da bo EU ne samo obstala, ampak bo obstala v svetu kot izjemno pomemben dejavnik, kar je doslej tudi bila," je dejal premier.
Cerar je ob tem ponovil, da si voditelji želijo enotne EU z jasno vizijo in odločnimi ukrepi, ki bodo v dobrobit evropskih državljanov. Zato so se odločili, da bodo to razpravo nadaljevali 16. septembra v Bratislavi.
Ob tem so se strinjali, da sedemindvajseterica ostaja enotna in da bo tako delovala tudi v prihodnje. Evropskih pogodb ni potrebno spreminjati, so bili enotnega mnenja.
Poudarili so tudi, da mora postopek razdružitve z Veliko Britanijo potekati po pravilih. Pričakujemo, da bo britanska stran čimprej objavila svojo namero, da želi Britanija izstopiti iz EU, nakar se bodo pristojne evropske institucije začele pogajati o podrobnostih izstopa.
Cerar je zagotovil, da bo tudi Slovenija sodelovala v procesu pogajanj na vseh ravneh institucij EU. Slovenija tu že igra zelo aktivno vlogo, je dejal.
Želimo si, da bi Britanija kot tretja država ostala partner EU in da bi dobro sodelovali, je še dejal Cerar. Vsakršen sporazum, ki bo sklenjen z Veliko Britanijo kot tretjo državo, bo moral temeljiti na ravnotežju pravic in obveznosti, še piše v skupni izjavi, ki so jo sprejeli ob koncu srečanja, na katerem so danes govorili o prihodnji usmeritvi EU.
Šlo je za prvo neformalno srečanje voditeljev EU brez britanskega premierja Camerona po tistem, ko so britanski volivci minuli četrtek na referendumu izglasovali izstop Otoka iz EU.
Tusk: Enotnega trga 'a la carte' ne bo
Strinjali so se, da lahko Velika Britanija dostop do enotnega trga dobi le ob spoštovanju vseh štirih svoboščin, vključno s prostim pretokom ljudi. To je naše vodilo, ki ga Velika Britanija mora upoštevati, je dejal Cerar.
"Enotnega trga 'a la carte' ne bo," je na novinarski konferenci poudaril tudi predsednik Evropskega sveta Tusk.
Voditelji so se dotaknili tudi problema migracij. Ko se pogovarjamo o večjem skupnem prizadevanju za varnost v Evropi, to ne pomeni samo skupnega sodelovanja v boju proti terorizmu, ampak tudi uspešnejše obvladovanje nezakonitih migracij na zunanjih mejah EU, je v razpravi izpostavil Cerar.
Po Tuskovih besedah je tokratni vrh v Bruslju jasno pokazal, da "nezakonite migracije so bile in ostajajo eden najpomembnejših razlogov za krizo samozaupanja v Evropi". Množično priseljevanje iz drugih držav EU in tudi od drugod je bil eden glavnih dejavnikov, zaradi katerega so se Britanci na referendumu odločili za izstop iz EU, je dejal Tusk.
Sturgeonova: Bruselj zapuščam polna upanja in optimizma
Škotska prva ministrica Nicola Sturgeon je po današnjih pogovorih s predstavniki EU v Bruslju dejala, da je opogumljena. Ob tem je priznala, da ohranitev položaja Škotske v EU ne bo lahka. Vendar pa to ne pomeni, da za Škotsko obstaja "avtomatična lahka pot", je dejala ob koncu obiska, v okviru katerega se je srečala s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem in predsednikom Evropskega parlamenta Martinom Schulzem.
"Bruselj zapuščam polna upanja in optimizma," je še dejala predsednica Škotske nacionalne stranke. "Želim si, da bodo, ko se bodo pogajanja med Veliko Britanijo in EU začela, upoštevane vse možnosti in da bo prisotna tudi Škotska," pa je kasneje poudarila v nagovoru na škotskem predstavništvu v Bruslju.
Tiskovni predstavnik Schulza je pred tem po njegovem pogovoru s Sturgeonovo dejal, da je bil sestanek namenjen temu, "da se obvestimo, da se poslušamo in naučimo". Schulz je sicer že v torek znižal pričakovanja glede srečanja s Sturgeonovo, saj je dejal, da gre zgolj za eno izmed mnogih, na katerih se pogovarja z vodji lokalnih vlad.
ECB zaradi brexita pričakuje nižjo rast v območju evra
ECB zaradi negativnih učinkov odločitve Britancev za izstop iz EU v prihodnjih treh letih pričakuje od 0,3 do 0,5 odstotne točke nižjo gospodarsko rast v območju evra, je voditeljem EU povedal predsednik ECB Mario Draghi. A ta vpliv naj bi bil manj negativen od pričakovanj.
Prvi mož Evropske centralne banke (ECB) je svojo oceno utemeljil s pričakovanim padcem gospodarske dejavnosti v Veliki Britaniji, katere gospodarstvo in finančni sektor sta tesno povezana z evrskim območjem.
Prvi učinki na britansko gospodarstvo se že kažejo. Negativno so se v prvih dveh dneh odzvali finančni trgi, tečaj evra je močno padel, bonitetno oceno sta državi znižali agenciji Fitch in Standard & Poor's, vrstijo pa se tudi informacije o selitvi operacij in delovnih mest raznih podjetij in finančnih ustanov. Negotovost je ob tem velika, saj ni prav nič jasno, kakšna bo stopnja integracije odnosov med unijo in Veliko Britanijo po njenem izstopu.
KOMENTARJI (236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.