
Poslanci so z 38 glasovi za in dvema proti glasovali za "ustavitev predsedniških pooblastil Askarja Akajeva v zvezi z njegovo ponudbo o odstopu". Od 60 navzočih poslancev so se trije vzdržali, ostali pa niso glasovali.
Odločitev o določitvi datuma predčasnih predsedniških volitev pa je bila sprejeta v skladu z ustavo, ki določa, da morajo volitve potekati tri mesece po koncu predsedniškega mandata.
Kulov oproščen

Kirgiško vrhovno sodišče je oprostilo opozicijskega vodjo Feliksa Kulova, ki je bil obtožen korupcije. Kulov bo zaradi oprostitve lahko kandidiral na predsedniških volitvah, ki bodo potekale 10. julija letos.
Prejšnji teden je sodišče zavrnilo odločitev višjega sodišča, ki je Kulova spoznalo za krivega kaznivega dejanja zlorabe funkcije v času, ko je leta 1990 vodil varnostne sile.
Je Kazahstan naslednji?

Napad se je zgodil v mestu Ust Kamenogorsk, je povedal vodja opozicije Žarmahan Tujakbaj. Opozicijski voditelji in njihovi pristaši so tam pripravili zborovanje v podporo gibanju Za pravičen Kazahstana, ki so ga opozicijske skupine ustanovile marca. Kmalu po začetku zborovanja naj bi jih skupina mladeničev začela obmetavati s kamenjem in opekami. “To so zagotovo storili zato, da bi nas prestrašili in nas prisilili, da se odpovemo političnemu boju,” je prepričan Tujakbaj. “To so storili zato, da bi zlomili voljo ljudi in jih prisilili, naj volijo tako, kot želi vlada,” je še dodal. Tujakbaj je skupni kandidat opozicije, ki bo na predsedniških volitvah decembra naslednje leto nastopil proti dolgoletnemu predsedniku Nursultanu Nazarbajevu.
Predstavniki notranjega ministrstva v prestolnici države Astani ter v Ust Kamenogorskem trdijo, da o incidentu ne vejo ničesar.

Kazahstanska opozicija je prepričana, da je revolucija po zgledu Gruzije, Ukrajine in Kirgizije le še vpašanje časa. “V Biškeku so oblasti na podoben način izzivale protestnike in nato se je zgodila revolucija,” je dejal eden od voditeljev opozicije Tolen Tohtasinov. Altinbek Kožahmetov, prav tako vodja ene od opozicijskih skupin, pa dodaja: “Govorili smo: ‘Gruzija včeraj, Ukrajina danes, Kazahstan jutri.’ Žal nas je Kirgizija nenadoma prehitela.” Dodaja še, da so predstavniki opozicije še vedno “v bojnem razpoloženju” in da si bodo že naprej prizadevali za spremembe v Kazahstanu.
Državo namreč že od leta 1989 vodi predsednik Nursultan Nazarbajev. Ker prebivalci živijo relativno dobro, je prepričan, da njegov položaj ni ogrožen. Vendar pa je med ljudmi čutiti naraščajoče nezadovoljstvo zaradi korupcije, prevar na volitvah in napadov na neodvisne medije.