Zdravstveno stanje 33-letne Julije Skripal, hčerke nekdanjega ruskega dvojnega agenta Sergeja Skripala, ki so ju 4. marca nezavestna našli na klopi v britanskem Salisburyju, se izboljšuje.
Po navedbah zdravstvenega osebja okrožne bolnišnice v Salisburyju, kjer sta Skripalova na zdravljenju, Julija ni več v kritičnem stanju, poroča BBC. Iz neuradnih, a zanesljivih virov naj bi medij prav tako izvedel, da je Skripalova že pri zavesti in govori.
Po navedbah zdravnikov se je "dobro odzvala na zdravljenje, še zmeraj pa je 24 ur na dan deležna strokovne klinične oskrbe".
Njen 66-letni oče Sergej je medtem še zmeraj v kritičnem stanju, ki pa je zaenkrat stabilno.
"Ob tej priložnosti bi se želela še enkrat zahvaliti osebju bolnišnice, ki je pacientoma ves čas zagotavljalo visokokakovostno oskrbo," je dejala Christine Blanshard, direktorica Okrožne bolnišnice Salisbury. "Zelo sem ponosna nanje," je še zatrdila.
Sicer pa se po navedbah BBC-jevega dopisnika Duncana Kennedyja še zmeraj ne ve, kakšno dolgoročno škodo oziroma posledice bo Skripalovima pustila zastrupitev.
Okoli bližnjega igrišča policijski kordon
Medtem pa je britanska policija okoli otroškega igrišča v Montgomery Gardensu blizu doma Skripalovih postavila policijski kordon. "Policijski inšpektorji bodo v sklopu previdnostnih ukrepov ta del pregledali in preiskali," je sporočil namestnik pomočnika policijskega komisarja Dean Haydon.
Zdravniško pomoč je po začetku preiskave dogajanja v začetku marca potreboval tudi policist Nick Bailey, ki pa so ga iz bolnišnice že odupustili prejšnji četrtek. "Običajno življenje zame verjetno nikoli več ne bo enako," je dejal Bailey.
Julija in Sergej Skripal sta bila po navedbah Londona zastrupljenja z živčnim strupom novičok, razvitim v nekdanji Sovjetski zvezi.
Britanska policija primer obravnava kot poskus umora, v sredo pa so sporočili, da so preiskovalci najvišjo koncentracijo živčnega strupa našli na kljuki vhodnih vrat njunega doma. Sledi strupa so sicer našli tudi na drugih lokacijahh v mestu, a v nižjih koncentracijah.
Kremelj že vrnil 'udarec': iz Rusije izgnali 60 ameriških diplomatov
Za zastrupitev Skripalovih je Velika Britanija obtožila Rusijo, z njo prekinila diplomatske stike in iz države izgnala 23 ruskih diplomatov. Sledile so ji še druge države - v zadnjih dneh so iz 25 držav in Nata izgnali več kot 150 ruskih diplomatov. Od tega so jih največ (60) izgnale ZDA, hkrati pa zaprle rusko veleposlaništvo v Seattlu. Gre za največji kolektivni izgon ruskih diplomatov v zgodovini.
Sledil je povračilni ukrep Kremlja, ki je že izgnal 60 ameriških diplomatov - 58 iz Moskve in dva iz Jekaterinburga - in zaprl ameriški konzulat v Sankt Peterburgu. Bela hiša je rusko potezo označila za "pričakovano", hkrati pa dodala, da to opredeljuje nadaljnje ameriško-ruske odnose.
Po besedah ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova lahko enak ukrep v kratkem pričakujejo tudi diplomati več kot 20 drugih držav, ki so sledile Veliki Britaniji in ZDA ter izgnale ruske diplomate.
Lavrov je Veliko Britanijo prav tako obtožil, da "sili druge države, da sledijo protiruskim ukrepom". Moskva pa se je po njegovem le odzvala na "absolutno nesprejemljive ukrepe, ki so plod pritiska ZDA in Velike Britanije na Rusijo, pod pretvezo primera Skripal". Ponovil je, da bi Rusija želela stopiti v stik z Julijo Skripal in tako sama raziskati, kaj se je sploh zgodilo.
Rusija si prav tako prizadeva za sestanek z voditelji Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW), da bi se "končno ugotovila resnica". Strokovnjaki OPCW so 19. marca sicer že pričeli s testiranjem vzorcev strupa, rezultati bodo predvidoma znani v prihodnjih dveh tednih.
Rusija veleposlanikom zahodnih držav izročila protestne note
Rusko zunanje ministrstvo se je danes odzvalo na solidarnostni izgon ruskih diplomatov iz več zahodnih držav in zveze Nato ter na pogovore poklicalo več veleposlanikov in diplomatskih predstavnikov zahodnih držav, ki so jim predali protestne note. Veleposlanike naj bi Moskva tudi seznanila s povračilnimi ukrepi.
Več zahodni držav in zveza Nato je od začetka tedna v znak solidarnosti z Veliko Britanijo, ki je bila v začetku marca prizorišča napada s kemičnim orožjem, odgovornost za napad pa je London pripisal Rusiji, izgnalo ruske diplomate.
Ob vstopu v stavbo ruskega zunanjega ministrstva so videli veleposlanike Nemčije, Francije, Italija, Poljske, Nizozemske in Češke ter diplomatske predstavnika Ukrajine, Nizozemske, Albanije, Romunije, Litve, Latvije, Hrvaške in Makedonije.
Nizozemskega veleposlanika so seznanili z izgonom dveh nizozemskih diplomatov.
Nemški veleposlanik Rudiger von Fritsch je, ko je že zapuščal stavbo ruskega zunanjega ministrstva, dejal, da Rusija mora odgovoriti na vprašanja, ki se zastavljajo v zvezi z napadom in dodal, da je Berlin še naprej odprt za dialog z Moskvo.
Rusija izgnala diplomate 23 držav
Rusko zunanje ministrstvo se je danes odzvalo na solidarnostni izgon ruskih diplomatov iz več zahodnih držav in Nata ter na pogovore poklicalo več diplomatskih predstavnikov, ki so jim predali protestne note in jih seznanili s povračilnimi ukrepi. Nato je Rusija izgnala diplomate 23 držav, a Kremelj vztraja, da ne gre za diplomatsko vojno.
Kasneje je Rusija sporočila, da bo izgnala pet diplomatov iz baltskih držav - tri iz Litve ter po enega iz Latvije in Estonije. Gre za enako število kot je ruskih diplomatov, ki so jih te države izgnale zaradi afere Skripal.
Rusijo bosta morala v tednu dni zapustiti tudi dva italijanska diplomata, štirje poljski diplomati morajo iz Moskve oditi do 7. aprila. Moskva bo izgnala tudi tri češke diplomate in dva nizozemska.
Poleg tega morajo v skladu z današnjo odločitvijo Moskve iz Rusije oditi še diplomati Avstralije, Albanije, Kanade, Danske, Finske, Francije, Irske, Norveške, Romunije, Španije, Švedske in Ukrajine.
V Moskvi pa razmišljajo o uvedbi povračilnih ukrepov tudi zoper Črno goro, Belgijo, Gruzijo in Madžarsko, ki so se v minulih dneh prav tako odločile za izgon ruskih diplomatov.
Kremelj sicer vztraja, da ni začel diplomatske vojne z Zahodom. "Rusija ni sprožila nobene diplomatske vojne," je dejal tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov. "Rusija nikoli ni dala pobude za kakršno koli izmenjavo sankcij," je dodal.
Veliki Britaniji pa je Rusija postavila enomesečni rok za zmanjšanje števila njenih diplomatov v Rusiji na enako raven, kot je ruskih diplomatov na Otoku. Točnega števila rusko zunanje ministrstvo ni navedlo.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je ob tem danes ponovno dal vedeti, da se ruski predsednik Vladimir Putin še naprej zavzema za izboljšanje odnosov z drugimi državami, ne glede na to, da se je odločila za izgon ameriških diplomatov. Ob tem je še dejal, da Rusija ni sprožila diplomatske vojne z Zahodom.
"Rusija je bila prisiljena v povračilne ukrepe kot odgovor na sovražna in nezakonita dejanja Washingtona," je dejal Peskov. Dodal je, da si Moskva želi "dobrih odnosov" in ostaja odprta za dialog.
KOMENTARJI (595)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.