"Rusija ne bo zaupala nobenim zaključkom glede afere Skripal, dokler ne bodo dostopa do uporabljenih vzorcev dobili tudi ruski strokovnjaki," je v Moskvi izjavila tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Marija Zaharova.
"V poročilu ni nobene informacije, kako, od koga in v kakšnem stanju so bili odvzeti ti vzorci. To poročilo vzbuja veliko vprašanj med ruskimi strokovnjaki in, seveda, zahteva dodatne podrobne analize," je še povedala Zaharova.
Ponovila je tudi rusko ponudbo, da se izvede skupna preiskava dogodka v Salisburyju. Rusija je sicer že prejšnji mesec na zasedanju Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) predlagala, da se izvede skupna preiskava poskusa umora Skripalov, vendar je bila pobuda zavrnjena.
Britanci prepričani, da gre za vojaški živčni strup novičok
Na objavljene ugotovitve OPCW se je medtem že odzval britanski zunanji minister Boris Johnson, ki je v sporočilu za javnost ponovil, da je bil v napadu na Skripala uporabljen "vojaški živčni strup Novičok". "To temelji na preiskavah štirih neodvisnih, izjemno uglednih laboratorijev na svetu. Vsi so nam vrnili enake prepričljive rezultate," je zatrdil.
"Nobenega dvoma ni, kaj je bilo uporabljeno in še vedno ni alternativne razlage glede tega, kdo je odgovoren - samo Rusija ima sredstva, motiv in možnost," je dejal Johnson.
Pojasnil je tudi, da je Velika Britanija vzorce poslala OPCW zato, da bi zadostila strogim pogojem mednarodnih protokolov glede uporabe kemičnega orožja. "Nikoli nismo dvomili v analize naših znanstvenikov v Porton Downu," je dodal.
"V interesu transparentnosti in ker za razliko od Rusov ne skrivamo ničesar, smo zaprosili OPCW, da objavi povzetek, ki ga bodo lahko videli vsi, in da razpošlje polno poročilo vsem članicam OPCW, tudi Rusiji," je še povedal britanski minister in napovedal, da so predlagali sklic izvršnega odbora OPCW za naslednjo sredo, da bi se pogovorili o naslednjih korakih. "Kremelj mora dati odgovore," je še zapisal Johnson.
Ruski vohun zastrupljen s 'toksično kemikalijo najvišje čistosti'
Vzorci krvi, ki jih je pregledala Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW), "potrjujejo ugotovitve Velike Britanije glede identitete toksične kemikalije", je na spletnih straneh objavila organizacija. V odprtem delu poročila so dodali še, da je bila "toksična kemikalija najvišje čistosti", niso pa natančno specificirali, za katero kemikalijo naj bi šlo.
OPCW v svojem poročilu ne ocenjuje, kdo bi lahko izvedel napad na Sergeja Skripala in njegovo hčer Julijo. V tem napadu je bil poškodovan tudi britanski policist.
Več informacij so v OPCW napovedali v polnem poročilu, ki je zaupne narave, bo pa na predlog Velike Britanije na voljo vsem podpisnicam konvencije za prepoved kemičnega orožja.
OPCW naj bi potrdila tudi ugotovitve britanskih preiskovalcev glede porekla strupa, torej da je prišel iz Rusije, vendar pa to v sporočilu OPCW za javnost, objavljenim na spletni strani, ni navedeno.
Po ocenah britanskih preiskovalcev je bil uporabljen živčni strup novičok, ki so ga razvili v Rusiji v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja. Britanske oblasti so odgovornost za napad pripisale Moskvi, ki pa vpletenost zavrača.
Zaradi afere je Velika Britanija izgnala 23 ruskih diplomatov, podobno pa se je iz solidarnosti odločilo še več kot 20 držav, med njimi ZDA in večina evropskih članic. Rusija je ukrep vrnila z enako mero.
Julija Skripal: Nihče naj ne govori v najinem imenu
Julija Skripal, hčerka nekdanjega ruskega dvojnega agenta Sergeja Skripala, je prek policije v javnost posredovala izjavo, v kateri je zavrnila pomoč ruskega veleposlaništva v Londonu in poudarila, naj nihče ne govori v njenem imenu ali imenu njenega očeta. Sama bo dala intervju, ko in če bo dovolj močna.
Rusko veleposlaništvo v Londonu je po ponedeljkovi odpustitvi Julije Skripal iz bolnišnice na Twitterju zapisalo, da ji čestita za okrevanje, a dodalo, da potrebuje nujen dokaz, da so vse, kar so ji storili, naredili z njenim privoljenjem.
33-letnica je nato prek policije sporočila, da se je znašla v povsem drugačnem življenju kot tistem, kakršnega je imela pred mesecem dni. Po odpustitvi iz bolnišnice so jo odpeljali na skrivno lokacijo. "Na voljo imam posebej za to izurjene ljudi, ki skrbijo zame in mi pojasnjujejo preiskovalne postopke. Imam dostop do družine in prijateljev in vem, da mi je veleposlaništvo prijazno ponudilo pomoč. Ta trenutek je ne potrebujem, ampak če si premislim, vem, kako lahko stopim z njimi v stik," je še dejala Julia.
Njen 66-letni oče Sergej medtem še vedno ostaja v bolnišnici v Salisburyju, čeprav se njegovo stanje po navedbah zdravnikov hitro izboljšuje. "Čeprav okreva počasneje kot Julija, upamo, da bo tudi on lahko v kratkem zapustil bolnišnico," je v ponedeljek povedala namestnica direktorja bolnišnice v Salisburyju Christine Blanshard.
'Nihče ne govori namesto mene in očeta'
Ko sta bila Julija in Sergej v bolnišnici, je njena sestrična Viktoria, ki živi v Rusiji, tamkajšnjim medijem podajala informacije in intervjuje. Ko so Julijo odpustili iz bolnišnice, je Viktoria za agencijo Interfax povedala, da njena sestrična namerava poiskati politični azil, ni pa vedela povedati, v kateri državi.
Julija je zatem sporočila, da Viktorijina mnenja niso ne njena in ne očetova. "Nisem še dovolj močna, da bi medijem lahko dala intervju, ki ga bom – upam – nekega dne lahko. Do takrat pa poudarjam, da nihče ne govori v mojem imenu ali imenu mojega očeta, razen naju. Zahvaljujem se moji sestrični Viktorii za njeno skrb, a jo prosim, naj me ne poskuša obiskati ali stopiti v stik z menoj."
Kot je znano, sta oče in hči pristala v bolnišnici, potem ko sta bila 4. marca v mestu Salisbury izpostavljena kemičnemu strupu novičok. Nezavestna so ju našli na klopi nakupovalnega središča. Britanska vlada je za zastrupitev okrivila Rusijo, a Moskva zanika vsakršno vpletenost. Primer je sprožil hudo diplomatsko krizo in izgon številnih ruskih diplomatov iz zahodnih zaveznic Velike Britanije ter enake povračilne ukrepe Rusije.
V Moskvi izrazili bojazen, da so Britanci prisilno pridržali Julijo
Na ruskem veleposlaništvu dvomijo, da gre resnično za sporočilo Julije Skripal. Kot so poudarili v odzivu, izjava "samo krepi sum, da gre za prisilno izolacijo ruske državljanke". Britanske oblasti pa so pozvali, naj priskrbi otipljive dokaze, da Julija Skripal ni prikrajšana za svobodo. Objava sporočila prek policije poraja več vprašanj kot daje odgovorov, še menijo.
Tudi v Moskvi so izrazili bojazen, da so Britanci prisilno pridržali Julijo Skripal. "Povsem upravičeno mislimo, da gre za namerno, prisilno pridržanje ruske državljanke ali izsiljeno izjavo," je dejala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Zaharova.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.