Medtem ko si je v ZDA prislužil sloves enega od najslabših uvoženih avtov, ga bodo v državah nekdanje Jugoslavije, kjer uživa skorajda status ikone, po koncu proizvodnje zagotovo pogrešali.
Yugo je kmalu po tem, ko je leta 1986 prispel na ameriško tržišče, postal tarča posmeha v ameriških avtomobilskih revijah, ob čemer so ga označevali kot "komaj kvalificiran za avto" in "sestavljeno vrečo vijakov in matic".
Ameriški lastniki so se ob tem pritoževali zaradi pogostih odpovedi motorja in težav pri menjavanju hitrosti – menjalna ročica naj bi večkrat vozniku ostala kar v roki. Kljub temu pa jih je bilo v ZDA pred bankrotom družbe Yugo America, ki ga je uvažala, prodanih več kot 100.000.
"Seveda Yugo ni bil nikoli BMW ali cadillac, ampak mislim, da ga večina Američanov ni znala ceniti," je medtem povedal Momčilo Spajić, ponosen srbski lastnik Yuga – enega izmed skoraj 800.000, ki jih je od leta 1980 proizvedla tovarna avtomobilov Zastava.
"Tu gre za vožnjo v najbolj naravni obliki. Čutiš vsako izboklino, škripanje in tresljaj in lahko uživaš v sladkem vonju bencina in izpušnih plinov," je dejal Spajić in dodal, da ga ne more nadomestiti noben drug avtomobil.
Čeprav je v ZDA doživel polom, je imel v republikah nekdanje Jugoslavije nekakšen status ikone – podobno kot Volkswagnov hrošč v zahodni Nemčiji ali trabant v vzhodni. Prav tako so ga izvažali v države vzhodne Evrope, a ne v tolikšnem številu kot v ZDA.
Zastava končuje proizvodnjo legendarnega avtomobila, ker namerava njen novi lastnik, italijanski Fiat, začeti proizvajati svojega punta. Ko so se delavci Zastave pripravljali na slovo od njihovega največjega komercialnega uspeha, so na zadnji Yugo namestili znak, na katerem je napisano: "Čao, nema više (Adijo, nikoli več)".
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.