V Evropi danes še vedno vztrajajo visoke temperature krepko nad 30 stopinjami Celzija. Predvsem z juga celine, Balkana, poročajo o temperaturah nad 37 stopinjami.
Če je bilo še dopoldne na Hrvaškem prevroče, pa je neurje z močnim vetrom popoldne zajelo Istro in mnoga mesta na zahodu celinske Hrvaške, vključno z Zagrebom. Zaradi vetra je v hrvaški metropoli zastal tudi tramvajski promet, saj je veter poškodoval električno napeljavo. Severozahodni veter je znižal temperaturo zraka v Istri za 10 stopinj, pričakujejo tudi hude nalive.
Hrvaški spletni portali so poročali, da je močen veter v Zagrebu podiral drevesa, senčnike in ograje. Z nekega poslopja v središču mesta se je zrušil del televizijske antene, pri čemer je bila poškodovana ženska, ki je ravno takrat hodila mimo.
Zaradi prekinitev električne napeljave so morali preusmeriti in skrajšati nekatere tramvajske linije, so sporočili iz zagrebškega mestnega prometnega podjetja Zet.
Močan veter je okoli 16. ure zajel tudi obalo hrvaške Istre in se hitro razširil na večji del polotoka. Vremenarski portal istramet.com piše, da tudi v Istri dežuje, sicer pa da najhujše nalive šele pričakujejo. Medtem se je temperatura znižala za 10 stopinj, tako da je bilo v večini istrskih mest v poznih popoldanskih urah le še od 19 do 25 stopinj Celzija.
Hrvaški vremenoslovci so sicer za danes napovedali vrhunec vročinskega vala, ki je minuli konec tedna zajel Hrvaško. Tako kot v nedeljo so tudi danes v več mestih namerili 38 stopinj Celzija, čeprav so ponekod pričakovali tudi do 40 stopinj. Zahod Evrope je medtem že prešla prehodna hladna fronta, ki je povzročila močne vročinske nevihte s točo in močnim vetrom. Ta je podiral drevesa in razkrival strehe.
Neurja tudi v Nemčiji in Franciji
V Nemčiji že odstranjujejo posledice nočnih neurij, ki so pustošila s točo, velikosti žogic za golf. Nekatera zrna toče so bila celo velika kot teniške žogice. Škoda bo znašala na milijone evrov. Po ocenah zavarovalnic je bilo na jugozahodu države poškodovanih okoli 25.000 stavb. Samo na območju Stuttgarta ocenjujejo škodo na 100 milijonov evrov.
Nevihte so prinesle tudi obilne padavine. Po ocenah nemške vremenoslovske službe DWD je na območju Schwarzwalda padlo med 30 in 72 litri dežja na kvadratni meter. V kraju Schwabisch Gmünd so namerili celo 43 litrov v eni sami uri.
O hudih neurjih poročajo tudi iz Francije. Na jugu Francije je skoraj 50.000 hiš ostalo brez elektrike, ponekod pa so morali zaradi obsežnih padavin celo seliti ljudi na varno. V bližini kraja Ardeche so tako morali evakuirati tri kampe s približno 200 turisti. Na obali pred krajem Herault pri Montpellieru pa se je minuli konec tedna v razburkanem morju utopilo devet ljudi.
Ponekod še vedno obdarjeni s soncem
Vzhodni del Evrope se medtem še vedno "peče" v vročinskem valu. Na Balkanu so v mnogih mestih danes izmerili več kot 37 stopinj Celzija v senci, ponekod pa naj bi se živo srebro povzpelo celo nad 40 stopinj. Ob 13. uri so v Beogradu že namerili 38 stopinj Cezija.
Tudi v BiH so za Sarajevo, Mostar in Banjaluko izdali rdeče opozorilo zaradi vročine in prebivalcem svetovali, naj se izogibajo gibanju na prostem. Po poročanju lokalnih medijev so sicer ulice mest prazne, kopališča pa polna.
O visokih temperaturah poročajo tudi iz Avstrije. Danes so najvišjo vrednost – 39,1 stopinje Celzija namerili v kraju Güssing na Gradiščanskem na vzhodu države. Na območju Gradca in Lipnice na avstrijskem Štajerskem so namerili 38,8 stopinje. Skupno je v kar 26 avstrijskih mestih temperatura presegla 36 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.