Tujina

Judje se selijo z Zahodnega brega

Jeruzalem, 13. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Izrael bo poleg štirih manjših judovskih naselbin na Zahodnem bregu izpraznil še številne druge naselbine.

Izraelski vojaki na Zahodnem bregu (foto: Reuters)
Izraelski vojaki na Zahodnem bregu (foto: Reuters) FOTO: Reuters
Izraelski vojaki so danes na območju Gaze in Zahodnega brega ustrelili tri oborožene Palestince. Dva Palestinca so ubili v bližini ceste, ki pelje od mejnega prehoda v Gazi proti judovski naselbini Necarim.

Podpredsednik izraelske vlade Ehud Olmert je v četrtek izjavil, da bo Izrael poleg štirih manjših judovskih naselbin na Zahodnem bregu, katerih izpraznitev je predvidena v načrtu enostranskega umika iz Gaze in Zahodnega brega premiera Šarona, izpraznil še številne druge naselbine, je poročala izraelska televizija.Olmert je še povedal, da bo Izrael več naselbin izpraznil zaradi mednarodnega pritiska in lastne želje, da ostane judovska država. Po njegovih besedah si ZDA, glavni zaveznik Izraela, prizadevajo za celoten umik z Zahodnega brega.

Po prvotnem Šaronovem načrtu enostranskega umika s palestinskih ozemelj naj bi Izrael izpraznil vseh 21 judovskih naselbin na območju Gaze in štiri manjše naselbine na Zahodnem bregu.

Izraelski premier Ariel Šaron izpolnjuje ameriške želje
Izraelski premier Ariel Šaron izpolnjuje ameriške želje FOTO: Reuters

Na Zahodnem bregu ima Izrael sicer kar 150 naselbin, v katerih živi več kot 230 tisoč judovskih naseljencev, medtem ko jih je v naselbinah na območju Gaze trenutno biva le kakih 8.000. Z umikom iz določenih naselbin naj bi si Izrael po načrtu Ariela Šarona utrdil meje in zadržal glavne naselbine na Zahodnem bregu. Šaronov načrt je sicer naletel na močno nasprotovanje celo med poslanci njegove stranke Likud. Šaron je namreč desetletja veljal za glavnega podpornika gradnje in širjenja judovskih naselbin na zasedenih palestinskih ozemljih, Likud pa si je vseskozi zavzemal za ohranitev trdnega nadzora nad območjem Gaze in Zahodnim bregom.

Umik tudi z Golanske planote?

Medtem so se v vrhu izraelske vojske presenetljivo pojavile tudi ideje o umiku z Golanske planote, če bi to pomenilo sklenitev miru s Sirijo. Kot je za današnjo izdajo izraelskega časnika Jediot Aharonot dejal načelnik generalštaba izraelske vojske Moše Jalon, je izraelska vojska sposobna braniti vse meje države. "Če vprašate mene, bi lahko dosegli dogovor s Sirijo, če bi se odpovedali Golanski planoti," je dejal Jalon. Izrael je sicer doslej vztrajno ponavljal, da bi vrnitev Golanske planote, ki jo je Izrael zavzel leta 1967, močno ogrozila sever države za morebiten napad Sirije.

Sirska stran Golanske planote (foto: Reuters)
Sirska stran Golanske planote (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Izrael je Siriji že ponudil, da bi se umaknil z Golanske planote, toda leta 2000 so mirovna pogajanja propadla, ker Sirija ni pristala na to, da bi se Izrael skoraj povsem umaknil s spornega ozemlja, a le v zameno za nekatere popravke meje ob Galilejskem jezeru ob vznožju planote. Damask vztraja na umiku Izraela na meje izpred začetka vojne med državama leta 1967, nadaljevanje pogajanj pa obremenjuje tudi domnevno sirsko podpiranje palestinskih skrajnežev in libanonske milice Hezbolah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta