Na Hrvaškem še naprej odmeva pobeg in aretacija nekdanjega premierja Iva Sanaderja. Včeraj je hrvaški predsednik Ivo Josipović za Novo TV dejal, da mu je pred tujimi kolegi nerodno, ko jim mora razlagati, kaj naj bi ušpičil Sanader, prav tako, kako je bežal v tujino.
Dejal je, da je vse, kar se trenutno dogaja, zelo neprijetno za celotno hrvaško politično sceno in tudi za Sanaderjevo stranko HDZ, katere članica je tudi trenutna premierka Jadranka Kosor. Meni, da je zelo pomembno, da se razmere razrešijo, da pravosodje presodi brez kakršnih koli pritiskov, nato pa da vidijo, kdo se mora opravičiti in spremeniti politiko, je Josipović odgovoril na vprašanje, ali bi se moral kdo iz stranke HDZ v političnem smislu opravičiti zaradi Sanaderja.
"Naj vam povem, da je tudi meni neprijetno,“ je hrvaški predsednik odgovoril na vprašanje, ali je tudi njemu neprijetno oziroma ali ga je sram zaradi Sanaderja. "Pogovarjam se s tujci in vsi me sprašujejo, za kaj sploh gre. Ni prijetno, ko je nekdanji premier države, iz katere prihajate, osumljen tovrstnega kaznivega dejanja,“ pravi Josipović in dodaja, da ga o Sanaderju sprašujejo veleposlaniki in drugi visoki uradniki.
'Sanaderjeva desna roka in borka proti korupciji'
Novinarji Nove TV so predsednika spraševali tudi o tem, kako je lahko Kosorjeva sploh še verodostojna, še posebej v boju zoper korupcijo, če pa je bila še "do včeraj desna roka osebe, ki je osumljena zlorab“. Predsednik je odgovoril, da je Kosorjeva zagovarjala nično tolerantnost do korupcije, delo vlade pa bodo ocenili volivci.
Meni, da je Hrvaška trenutno v zelo občutljivem obdobju. Josipović poudarja, da je državo zajel družbeni pesimizem, ko se ljudje sprašujejo, kaj se dogaja in kam gredo. "Številne afere pa zanesljivo podpirajo občutek brezizhodnosti in suma o uspehu,“ je razložil hrvaški predsednik, ki dodaja, da se stvari morajo rešiti brez pritiskov.
'Hrvaška ima moč'
Na vprašanje, ali se strinja s trditvijo opozicijske stranke SDP, da je vrh stranke HDZ kriminalna organizacija, je predsednik Josipović odgovoril, da o tem odloča sodišče. Meni pa, da bodo morale številne stranke, tudi HDZ, preučiti svojo preteklost. "Če se to ne zgodi, ne bo uspeha,“ je dodal Josipović, ki pravi, da je v državi veljal model, da politika narekuje stvari, ki jih ne bi smela. A odločno dodaja: "Hrvaška ima moč in tudi mora imeti to moč, da izstopi iz tega modela in vstopi v model pravičnosti.“ Meni, da gre pri aretaciji Sanaderja za pomemben primer, na katerem se bo izoblikovala politična prihodnost Hrvaške.
Dodaja pa tudi, da se mu zdi nedopustno, da je tako pomembna oseba, kot je Sanader, preprosto zapustila državo. Razmišlja tudi o tem, ali bi mu lahko hitreje odvzeli imuniteto ali bi morda morali sprožiti preventivne akcije, da bi Sanaderju preprečili pobeg iz države. "Menim, da bi lahko tu storili veliko več,“ je zaključil.
Državo bi lahko zapustil tudi z osebno iskaznico
Hrvaški državni tožilec Mladen Bajić pa je danes izjavil, da ni bilo upravičenega razloga, da bi tožilstvo predlagalo prijetje Sanaderja zaradi nevarnosti bega. Kot je dodal, niti odvzem potnega lista ne bi pomenil nič, ker bi Sanader Hrvaško lahko zapustil z osebno izkaznico, ki je ni mogoče odvzeti.
Spomnil je, da so začeli postopek Sanaderjeve izročitve, ter da je v času ekstradicije možno, da bi avstrijske oblasti povabile nekdanjega hrvaškega premierja na pogovor o sumljivem poslovanju banke Hypo Alpe Adria na Hrvaškem. Sicer pa je povedal, da bi šlo za ločeno zadevo, ki ni povezana s hrvaško preiskavo proti Sanaderju. Sanaderja namreč zaenkrat sumijo vpletenosti v afero Fimi-Media in v poslovanja hrvaškega elektrogospodarstva s podjetjem Dioki.
Tožilstvo za Sanaderja ni zahtevalo 15-letno zaporno kazen
Dodal je, da je možno odpirati tudi nove predmete, v katere naj bi bil vpleten Sanader, če bo preiskava pokazala utemeljeni sum. Bivši predsednik uprave banke Hypo Alpe Adrie Wolfgang Kulterer je sicer danes zanikal poročanje medijev, da bi imel zasebne povezave s Sanaderjem. Njegov odvetnik Ferdinand Lanker je v sporočilu za javnost zanikal tudi druge navedbe medijev, med drugim da naj bi Sanaderju plačali provizije. Da bi povsem zavrnili vse obtožbe, Kulterer pozdravlja morebitno zaslišanje Sanaderja v primeru banke Hypo Alpe Adria.
Bajić je še zanikal medijska ugibanja, da državno tožilstvo zahteva 15 let zapora za nekdanjega predsednika vlade in HDZ. Pojasnil je, da med preiskavo ne morejo predlagati kazni in da je vprašanje, kaj bodo preiskovalci še ugotovili.
Ne more potrditi avtentičnosti dokumentov na WikiLeaksu
Avtentičnosti dokumentov, ki so jih objavili na spletni strani WikiLeaks o pogovoru, ki ga je imel z ameriškim veleposlanikom na Hrvaškem, ne more potrditi. WikiLekas je objavil, da je Bajić v tem pogovoru januarja napovedal Sanaderjevo prijetje, govoril pa je tudi o povezavi nekdanjega premierja z banko Hypo Alpe Adria. Je pa potrdil, da ima državno tožilstvo zelo dobre odnose s pristojnimi organi v ZDA, ker, kot je dejal, Hrvaška od njih prejema "dragocene podatke".
Spomnimo
Josipović se je ob novici, da je Sanader pobegnil iz države, ostro odzval in dejal, da mora za Sanaderjev odhod iz države odgovarjati notranji minister Tomislav Karamarko. "Vemo, kdo skrbi za to, da osumljenec ne pobegne – v prvi vrsti policija. V nobenem primeru to ne more biti brez odgovornosti," je dejal Josipović. Takrat je tudi dejal, da bo zahteval tudi odstope, če bo to potrebno. Karamarko je seveda dejal, da se ne počuti krivega, saj policija ni imela zakonske podlage, da bi mu preprečila izhod iz Hrvaške.
Kaj pravi Jandroković?
Zunanji minister Gordan Jandroković je za Novi list ocenil, da bo postopek v primeru Sanaderja prispeval k uspešni sklenitvi hrvaških pogajanj z EU v poglavju o pravosodju. "Hrvaška bo potrdila svojo verodostojnost, ukrepamo kot pravna država, kar bo zagotovo imelo za posledico zapiranje omenjenega poglavja," je dejal.
Da bo začetek urejanja razmer Hrvaški zgolj koristil, je prepričana tudi predsednica nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z EU Vesna Pusić. Po njenih besedah postopek glede Sanaderja ni povezan s hrvaškimi pogajanji z EU, ampak z notranjo politiko, če si Hrvaško želijo zastaviti na zdravih temeljih.
Danes bodo poslali zahtevo za izročitev
Medtem so na hrvaškem pravosodnem ministrstvu danes potrdili, da so popoldne avstrijskim oblastem poslali zahtevo za izročitvijo nekdanjega hrvaškega premierja in vso potrebno dokumentacijo. Dodali so, da zahteva temelji na meddržavni pogodbi iz leta 1982, ki sta jo sklenili nekdanja SFRJ in Avstrija.
Sanader bo po petkovi aretaciji v bližini Salzburga v priporu ostal še 14 dni, je v soboto odločil preiskovalni sodnik. Nekdanji predsednik HDZ se je v nedeljo s sodnikom spet srečal, a sta se po navedbah njegovega odvetnika pogovarjala "le o pavšalnih obtožbah, ki pa jih je vse zavrnil".
Dodal je, da se ne počuti krivega združevanja z namenom storitve kaznivega dejanja in zlorabe položaja, zaradi česar so na Hrvaškem zahtevali njegovo aretacijo in pripor.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.