Britanska kraljica Elizabeta II. je odobrila začasno prekinitev dela, ki jo je zjutraj predlagal britanski premier Boris Johnson. Prekinitev se bo začela med 9. in 12. septembrom in končala 14. oktobra.
Novo zasedanje naj bi britanski parlament tako nadaljeval sredi oktobra, in sicer s kraljičinim govorom o programu vlade, je v pismu poslancem zapisal Johnson.
Tri dni po kraljičinem govoru se bo Johnson zadnjič udeležil vrha Evropske unije. Po tem odločilnem vrhu 17. oktobra bo "na obeh straneh na voljo dovolj časa" za razpravo in premislek o brexitu, je prepričan Johnson.
Prekinitev se bo začela približno en teden po tistem, ko se bodo britanski poslanci vrnili s počitnic
Johnson je zaprosil kraljico, naj prekine delo parlamenta le nekaj dni po tistem, ko se bodo britanski poslanci naslednji torek vrnili s počitnic in le nekaj tednov pred 31. oktobrom, ko je predviden izstop Združenega kraljestva iz Unije. Končala pa se bo le dva tedna pred 31. oktobrom, ko je predviden izstop Združenega kraljestva iz unije.
Britanske opozicijske stranke so v torek dosegle dogovor, da bi brexit brez dogovora preprečile s sprejetjem posebne zakonodaje v parlamentu. S to potezo pa bo imel parlament do sredine oktobra zdaj tako zvezane roke. Kraljica Elizabeta II. bo poslancem namreč odvzela pooblastila odločanja, dokler nova vlada ne oblikuje svojega načrta dela, glede na to, da je Johnson premierski položaj prevzel konec julija. To možnost imajo namreč vse britanske vlade ob prihodu na položaj. Ta načrt naj bi nato kraljica predstavila 14. oktobra.
Kritični do Johnsonove poteze: To je 'ustavni škandal'
Suspendiranje dela britanskega parlamenta je "ustavni škandal", pa je medtem dejal predsednik britanske poslanske zbornice John Bercow. Po njegovih besedah je očiten namen tega preprečiti razpravo o brexitu v parlamentu. Johnson je s svojo odločitvijo razburil tudi opozicijo in nekatere konservativce. "Povsem očitno je, da je namen suspendiranja preprečiti, da bi parlament razpravljal o brexitu in izpolnil svojo nalogo določitve poti naše države," je povedal Bercow. "Suspendiranje parlamenta bi bilo očiten napad na demokratični proces in pravice poslancev kot izvoljene predstavnike ljudstva," je dodal.
Nekdanji finančni minister iz vrst konservativcev Philip Hammond je prav tako premierjevo potezo označil za 'ustavni škandal'. "To je povsem nedemokratično," je povedal.
Kritičen je bil tudi vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn, ki je premierjev načrt označil za "škandal in grožnjo naši demokraciji". "Zato laburisti iščemo podporo v parlamentu za to, da bi ta brezbrižna vlada odgovarjala in da bi preprečili katastrofalen brexit brez dogovora, ki ga je parlament že izključil," je dejal Corbyn.
Corbyn je sredi meseca sicer predlagal, da bi z glasovanjem o nezaupnici preprečili izstop brez dogovora. Corbyn bi bil nato sam pripravljen prevzeti vodenje vlade. Sklical bi predčasne volitve ter zagotovil potrebno podaljšanje roka za izstop in nov referendum o brexitu.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.