22 žensk in njihovih svojcev je farmacevtskega giganta Johnson&Johnson, ki je dobro poznan tudi v Sloveniji, tožilo, saj naj bi zaradi smukca v otroškem pudru, ki so ga uporabljale za osebno higieno, dobile raka na jajčnikih. Porota jim je prisodila zgodovinsko odškodnino v višini 4,69 milijarde dolarjev oziroma dobre 4 milijarde evrov. Od 22 tožnic so štiri umrle zaradi raka na jajčnikih, piše BBC.
Gre za izplačilo 426 milijonov evrov nadomestil in več kot 3,5 milijarde evrov kazenskih odškodnin. To je najvišja kazen, ki je do zdaj doletela podjetje. To pa se sicer spopada z 9000 podobnimi tožbami. Na več sojenjih so mu tudi že odredili izplačilo visokih odškodnin. A prizivno sodišče v Los Angelesu je oktobra lani razveljavilo naloženo odškodnino v višini 356 milijonov evrov, češ da so bili argumenti tožnikov nezadostni in nejasni.

Je farmacevtski gigant skrival dokaze o azbestu?
Odvetnik tožnic Mark Lanier trdi, da je podjetje več kot 40 let skrivalo dokaze o azbestu v svojih proizvodih. "Upamo, da bo ta sodba pritegnila pozornost upravnega odbora koncerna in ga vodila do tega, da bo zdravstvene delavce in javnost bolje obveščal o povezavi med azbestom, smukcem in rakom na jajčnikih," je dodal. Ob tem je pozval k umiku smukca s trga.

Smukec je mineral, ki ga je lahko najdemo v tleh blizu azbesta. Že leta se pojavljajo pomisleki glede njegove uporabe, še posebej na genitalijah, saj naj bi povečal tveganje za raka na jajčnikih. A trdnih dokazov za to ni. Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC) ga tako klasificira kot "morda rakotvornega" zaradi mešanih dokazov.
Johnson&Johnson vztrajno zanika obtožbe
V Johnson&Johnsonu so na drugi strani nad sodbo globoko razočarani. V izjavi za javnost so sojenje orisali kot "v osnovi nepravično, saj so skupini 22 žensk, med katerimi ni imela večina nobene zveze z Missourijem, dovolili v skupni tožbi trditi, da so razvile raka na jajčnikih".
Prav tako vztrajno zanikajo, da bi njihovi proizvodi kadarkoli vsebovali azbest, in vztrajajo, da ne povzročajo raka. Pri tem se sklicujejo na več študij, ki so pokazale, da je smukec varen.
Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) je leta 2009 in 2010 izvedla študijo, v okviru katere so pregledali več vzorcev smukca, tudi tistega, ki ga uporablja Johnson&Johnson. V nobenem izmed vzorcev niso našli azbesta. A odvetnik tožnic v Missouriju je med sojenjem trdil, da sta tako FDA kot koncern uporabila pomanjkljive metode testiranja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.