V Veliki Britaniji se danes po treh dneh prekinitve nadaljuje referendumska kampanja o EU. Tako zagovorniki kot nasprotniki obstanka Velike Britanije v EU so jo namreč prekinili zaradi umora proevropske poslanske Jo Cox.
Vodilni politiki, med njimi tudi premier David Cameron, bodo nocoj na televiziji BBC odgovarjali na vprašanja občinstva. Pred soočenjem narašča napetost, ali bosta oba tabora umirila tone iz dosedanje referendumske kampanje, ki so jo številni že kritizirali, da postaja vedno bolj strupena. Tako Cameron, ki zagovarja obstoj Otoka v EU, kot tudi vodja opozicijski laburistov Jerem Corbyn sta po umoru Coxove pozvala politike, naj se odrečejo sovraštvu in nestrpnosti.
Britanski ministrski predsednik je ob nadaljevanju kampanje poudaril, da bi izstop Velike Britanije iz EU pomenil, da bo država najverjetneje zapadla v recesijo, zaradi katere bo postala "trajno revna". V časniku Sunday Telegraph je volivce pozval, naj glasujejo za tolerantno, liberalno Britanijo. Neopredeljenim je dejal, naj v primeru, da se ne morejo odločiti, ne odidejo na volišča. Omenil je tudi umor Coxove, o kateri je dejal, da je poosebljala Britanijo v najboljšem pomenu besede - prijetno in sočutno državo, ki pomaga ustvarjati boljši svet. "Zelo sem ponosen na Britanijo, to našo odprto, širokosrčno državo. Verjamem pa, da ta referendum zanjo pomeni prelomnico," je še zapisal Cameron.
Državljane je pozval, naj ne izberejo vizije evroskeptika Nigela Faraga, ki bo državo po njegovih besedah popeljala nazaj, ampak liberalno Britanijo, ki za svoje težave ne krivi drugih skupin ljudi, ampak z upanjem, optimizmom in zaupanjem zre v prihodnost.
Umor Coxove je za televizijsko postajo ITV komentiral tudi Farage. Kot je poudaril vodja evroskeptične stranke Ukip, je tragični dogodek ustavil zagon, zgrajen v ozadju kampanje za izstop države iz EU. "Do te grozne tragedije smo imeli zagon. Vplivala je na celotno kampanjo in na vsakogar," je dejal. Ob tem je poudaril, da je kljub temu prepričan, da bodo tisti, ki so se že odločili za glasovanje v prid brexitu, na referendumu kljub tragediji glasovali za izstop, "saj želijo znova pridobiti nadzor nad svojo državo".
Domnevni atentator na poslanko Thomas M. se je v soboto sicer prvič pojavil pred sodiščem v Londonu in si prislužil pozornost z bizarnimi izjavami. Na vprašanja, kako mu je ime, je odgovoril: smrt izdajalcem, svoboda za Veliko Britanijo. Sodnica je zaradi tega odredila psihiatrično izvedensko mnenje.
Johnson Camerona pozval, naj tudi v primeru brexita ostane premier
Nekdanji londonski župan Boris Johnson, sicer zagovornik izstopa Velike Britanije iz EU, je Camerona pozval, naj tudi v primeru brexita ostane na položaju. Cameron mora po njegovih besedah zelo kmalu dati močan signal, da Velika Britanija "ostane zavezana partnerstvu in prijateljstvu z našimi prijatelji".
"Najpomembneje je predvsem to, da David Cameron ostane premier, in prepričan sem, da bo," je za britanski časnik The Sun dejal Johnson.
Po njegovih besedah so lahko obveznosti iz naslova članstva v EU v primeru brexita rešene v nekaj dneh, zato naj se državljani odločijo za izstop.
Johnson sicer priznava dejstvo, da lahko brexit zelo hitro pripelje do določenih posledic. Še pred začetkom pogajanj z EU se lahko pristojnost Sodišča EU glede Velike Britanije konča. Nadaljnji koraki po Johnsonovih besedah med drugim vključujejo ponovno vzpostavitev nadzora nad mejami.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.