
Predsedniški kandidati demokratske stranke so se v četrtek v ameriški zvezni državi New Hampshire pomerili v prvi televizijski debati po strankarskih zborovanjih v Iowi. Debata demokratov je bila tokrat izredno zadržana glede medsebojnih obračunavanj in vseh sedem kandidatov je napadalo izključno predsednika Georgea Busha. Pravega zmagovalca debate zaradi umirjenih tonov ni bilo, zato je zmagal Kerry, ki ni smel izgubiti. Najslabše pa se je odrezal upokojeni general Wesley Clark, pri katerem je prišlo do izraza pomanjkanje političnih izkušenj, saj je po svojih odgovorih prejel le en aplavz občinstva.
Prislužil si ga je z nasprotovanjem spornemu patriotskemu zakonu, ki po mnenju kritikov preveč posega v državljanske svoboščine. Bush je v torek v svojem govoru o položaju v državi zahteval podaljšanje veljavnosti zakona, Clark pa si je prislužil aplavz, ko je dejal: "V vojni proti terorizmu ne moremo zmagati, če se zaradi nje odpovemo svoboščinam, za katere se borimo." General Clark se sicer ni udeležil zborovanj v Iowi in se je posvetil pripravam na torkove primarne volitve v New Hampshireu, kjer je mislil, da se bo za zmago spopadel z nekdanjim guvernerjem Vermonta Howardom Deanom, za katerega je veljalo, da bo zanesljivo osvojil Iowo.
Kerry si je prislužil aplavz, ko je dejal, da komaj čaka debato z Bushem o davčnih olajšavah, pa tudi ko je izpostavil svoje vojaške izkušnje in dejal, da zaradi njih ne bo nikoli dopustil zmanjševanja državljanskih pravic, kot to počne pravosodni minister John Ashcroft s patriotskim zakonom.
Več kot 45 milijonov Američanov nima nikakršnega zdravstvenega zavarovanja
Večina kredibilnih demokratskih kandidatov ima sicer precej republikanska stališča glede orožja. Kerry je v četrtek dejal, da ima orožje in da je star lovec ter da podpira pravico Američanov do nošenja orožja. Istega mnenja so tudi Clark, Edwards in celo Dean, ki ga po krivem označujejo za divjega liberalca. Vsi demokrati imajo program uvedbe sistema več ali manj splošnega zdravstvenega zavarovanja, kar je za Američane, ki se soočajo z veliko rastjo zdravstvenih stroškov, več kot 45 milijonov pa nima nikakršnega zavarovanja, zelo pomembno. Kerry bi tudi dovolila uvoz zdravil iz Kanade, kjer so enaka zdravila tudi do 80 odstotkov cenejša kot v ZDA.
Obstajata dve Ameriki
Po debati je postalo jasno, da spet obstajata dve Ameriki, pri čemer demokrati, ki jih je iz skrivališča uspešno zbezal napadalni Howard Dean, ponujajo takšno, ki bo prijaznejša navznoter in navzven. S Kerryjem imajo sedaj kandidata, ki lahko nevtralizira republikanske napade, da demokrati niso sposobni uspešno zaščititi države. Na predsedniških volitvah novembra bo odločalo, kdo lahko bolj navduši svojo volilno bazo in uspešno pomiri neodločene volivce. Odločilen pa bo tudi odgovor na vprašanje, katera Amerika ima večino. Ta, ki jo skušajo obuditi demokrati, ali pa Busheva Amerika, ki je prisotna v predsednikovih besedah o tem, da ne bo nikoli nikogar vprašala za dovoljenje za vojno ali vodila zunanje politike ob upoštevanju drugačnih stališč tujine. Bush s takimi stališči še vedno dobiva gromke aplavze.