Dunajski najstnici, ki sta se v Siriji pridružili džihadistom, ob morebitni vrnitvi v domovino lahko upata na mile sankcije. Kot olajševalno okoliščino se jima lahko štejejo mladoletnost in šibki dokazi, je dejal strokovnjak za kazensko pravo Andreas Venier. "Ni mogoče sprejeti, da bi vsako potovanje v Sirijo že pomenilo sodelovanje v terorističnih bojnih enotah. Krivdo je potrebno dokazati od primera do primera," je še dejal Venier.
Noseči?
Obe dekleti, Samra K. in Sabina S., sta izginili aprila letos. Po navedbah njunih staršev, beguncev iz BiH, ki so se v Avstrijo zatekli v 90. letih minulega stoletja, sta pred tem napovedali, da se želita v Siriji boriti v imenu islama. V minulih tednih so se pojavili dokazi, da sta živi – na fotografijah, ki so bile objavljene na Facebooku in naj bi bili njuni, sta sicer v celoti zakriti.
Tuji mediji poročajo, da sta Samra in Sabina noseči. V Sirijo naj bi šli v prepričanju, da je njuna vloga v boju izredno pomembna, a na koncu naj bi se njuno romantično in naivno dojemanje razmer v Siriji razblinilo.
Želita nazaj
Kot so pred dnevi poročali avstrijski mediji, naj bi se sedaj dekleti želeli vrniti domov. Pristojne oblasti v zvezi s tem uradno niso dale nobenega komentarja. Prek Interpola dekleti še vedno iščejo kot pogrešani. V avstrijskem notranjem ministrstvu so ob tem pojasnili, da proti vsem džihadistom, ki se vrnejo, poteka preiskava zaradi suma terorizma.
V Avstriji je kaznivo že sodelovanje v teroristični organizaciji, kar bi lahko po oceni Venierja pomenilo, da je lahko kaznivo tako podpiranje Islamske države v Siriji in Iraku kot tudi posredovanje informacij terorističnim organizacijam. "Vendar pa morajo za to obstajati jasni dokazi," opozarja omenjeni strokovnjak za kazensko pravo iz Innsbrucka.
Grozi jima do pet let zapora
V primeru, da bi Sabini in Samri dokazali sodelovanje v teroristični skupini, jima kot mladoletnima grozi do pet let zapora, kar je najvišja možna kazen za mladoletne v Avstriji. Ob tem Venier opozarja, da obstajajo olajševalne okoliščine, kot sta npr. zastraševanje ali zapeljevanje tretje osebe. Prav tako se lahko tožilstvo, če krivda ni huda, odloči za družbeno-koristno delo. Sodišče lahko tudi zavrže obtožnico. Dekletoma bi lahko tudi v primeru obsodbe grozile zgolj "mile sankcije," je še dejal Venier.
Iz Nemčije zbežal domnevni skrajni islamist, ki je bil nadzorovan
Oblasti v nemški zvezni državi Hessen pa so danes priznale, da je domnevni skrajni islamist kljub elektronski zapestnici, ki jo je imel pripeto okoli gležnja, prek nje pa naj bi ga nadzirali nemški varnostni organi, uspel zapustiti Nemčijo in prek Turčije odšel v Sirijo, kjer naj bi se boril na strani IS. To se je sicer zgodilo že v začetku maja, zdaj pa so to odkrili mediji, oblasti v Hessnu pa so to potrdile.
Gre za 24-letnega salafista Hasana M. iz Offenbacha, ki je pogosto javno nastopal na dogodkih, ki so jih organizirali salafisti. V Nemčijo je prišel iz Paksitana, ko je bil star pet let. Lani je bil obtožen zaradi napada na snemalca nemške javne televizije in ropa, a so ga decembra izpustili iz zapora z elektronsko zapestnico za sledenje. Kje se zdaj nahaja, ni znano, a kot omenjeno, naj bi bil v Siriji.
Oblasti takšne zapestnice nadenejo obtoženim, z njo pa nadzirajo, da so ti ob določenih predpisanih urah doma. Ne gre za vodeno zapestnico, ki lahko kažejo tudi trenutno lokacijo človeka, ki jo nosi. Takšno uporabljajo pri obtoženih zelo resnih kaznivih dejanj.
KOMENTARJI (468)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.