Italijanska vlada je potrdila zakonski osnutek, po katerem bolniki v hudem zdravstvenem stanju, ki niso zmožni poskrbeti sami zase, soglašajo z umetnim hranjenjem, poročajo italijanski mediji. Vlada želi z osnutkom o tako imenovani biološki oporoki preprečiti evtanazijo Eluane Englaro, ki je že 17 let v komi.
Desnosredinska vlada je s sprejetjem zakonskega osnutka pohitela, potem ko je predsednik republike Giorgio Napolitano zavrnil podpis danes sprejetega zakonskega odloka, na podlagi katerega bi morali zdravniki videmske bolnišnice La Quiete prekiniti proces postopne prekinitve umetnega hranjenja Eluane, ki se je začel danes zjutraj. Zakonski osnutek, ki vsebuje določila omenjenega zakonskega odloka, je vlada v odsotnosti ministrov Severne lige, ki so svojo podporo osnutku sporočili po telefonu, potrdila po dobrih desetih minutah razprave.
Osnutek zakona je že bil poslan v senat, ki naj bi o njem odločal v ponedeljek. Kot je na novinarski konferenci po kratki seji vlade dejal italijanski premier Silvio Berlusconi, bodo morda senatorji zakonski osnutek potrdili že med vikendom. Na novinarsko vprašanje, ali je možno, da bi Eluana umrla v prihodnjih dneh, je Berlusconi odgovoril: "Upajmo, da ne. Normalen človek zdrži dva ali tri dni brez hrane in pijače."
Potem ko je predsednik Napolitano podpis zakonskega odloka o primeru Eluana zavrnil kot neustavnega, je Berlusconi, ki ostro nasprotuje nenaravni smrti Eluane, napovedal, da bo parlament v roku treh dni sprejel zakon o umetnem hranjenju. Kmalu nato je sklical ministrski svet, ki se je sestal ob 20.30 uri in potrdil zakonski osnutek. Po seji vlade je premier dejal, da je prejel Napolitanov odgovor in ga "vzel na znanje".
Predsednik Napolitano je namreč izrazil prepričanje, da bi podpis zakonskega odloka pomenil kršenje ločitve med izvršno in sodno vejo oblasti, saj je odlok v nasprotju z razsodbo sodišča, ki dovoljuje prekinitev umetnega hranjenja Englarove, ki je leta 1992 v prometni nesreči utrpela hudo poškodbo možganov. "Žal mi je, ampak ukrep je neustaven in v nasprotju s pravnomočnimi sodbami," je v pismu vladi še zapisal Napolitano.
Eluanina usoda tako še vedno niha med življenjem in smrtjo. Zdravniki videmske bolnišnice so napovedali, da bodo v primeru izdaje zakonskega odloka tridnevni postopek prekinitve umetnega hranjenja ustavili.
Dolga pot do smrti
Eluana danes diha sama, pri življenju pa jo ohranjajo s pomočjo umetne hrane. Prizivno sodišče v Milanu je 9. julija lani ugodilo prošnji njenega očeta, ki si že vrsto let prizadeva za evtanazijo hčerke. Ugotovilo je namreč, da se Eluanino stanje ne bo moglo izboljšati. Toda zdravstvene ustanove v deželi Lombardija so septembra kljub dovoljenju sodišča prošnjo Eluaninega očeta, naj hčerko odklopijo z naprav, zavrnile.
Glavno milansko tožilstvo je nato vložilo pritožbo na odločitev prizivnega sodišča, saj je evtanaziji Eluane nasprotovalo. Novembra pa je kasacijsko sodišče v Rimu, ki je najvišje italijansko sodišče, pritožbo zavrnilo kot nesprejemljivo.
Zasebna bolnišnica v Vidmu je decembra lani izrazila pripravljenost, da sprejme Eluano, so pa predvideni postopek premestitve bolnice iz Lecca v videmsko bolnišnico najprej začasno prekinili zaradi ukrepa italijanskega ministra za zdravje Maurizia Sacconija. Ta je namreč odločil, da je odklop bolnika z naprav, ki ga ohranjajo pri življenju, v državnih zdravstvenih ustanovah nezakonit.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.