Tujina

Jezni grški protestniki blokirali ministrstva

Atene, 04. 10. 2011 13.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
22

Grški javni uslužbenci so na protestih blokirali vhode v številna ministrstva, saj se ne strinjajo z varčevalnimi ukrepi. Z blokado motijo pogovore med vlado in predstavniki t. i. trojke.

Protesti v Atenah
Protesti v Atenah FOTO: Reuters

Grška vlada, ki je na oblast prišla z obljubo, da bo pomagala revnim in obdavčila bogate, se sooča z naraščajočo jezo volivcev. Krizo vlada namreč rešuje tako, da viša davke in zmanjšuje plače, po novem pa ima v načrtu tudi masovno odpuščanje javnih uslužbencev. Kar 30 tisoč delavcev bo namreč padlo med "začasne delovne rezerve", kar pomeni, da bodo leto dni prejemali 60 odstotkov plače, po letu dni pa bo njihovo delovno razmerje prekinjeno.

"Imamo zelo veliko krizo in zelo veliko jeze v družbi," je dejal generalni sekretar sindikata javnega sektorja ADEDY, Ilias Iliopoulos. Jeza je tako narasla, da so protestniki danes blokirali vhode v več stavb. Med njimi so finančno, kmetijsko in kulturno ministrstvo ter tudi ministrstvo za delo in ministrstvo za razvoj. Protestnike poleg odpuščanja moti tudi načrtovan proračun. Vlada je namreč v okviru osnutka proračuna napovedala še nove davke, ki naj bi v državno blagajno prinesli 7,1 milijarde evrov.

Protesti v Atenah
Protesti v Atenah FOTO: Reuters

Z blokado stavb protestniki motijo pogovore med vlado in predstavniki t. i. trojke, ki jo sestavljajo predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Trojka bo na podlagi pogovorov odločila, ali Grčiji izplačati naslednjo tranšo lani dogovorjenega posojila, težkega 110 milijard evrov. Če Grčija obroka, ki znaša osem milijard evrov, ne bo dobila, bo bankrotirala.

Varčevanje je torej nujno, a Grki vztrajajo, da vlada sprejema ukrepe, ki so na škodo naroda. Sindikati javnega in zasebnega sektorja bodo tako v sredo uprizorili 24-urno stavko, v okviru katere naj bi ostali zaprti ministrstva, občinski uradi, šole in univerze, bolnišnice pa bodo obratovale z nujnim osebjem. Sredini stavki naj bi se pridružili tudi kontrolorji zračnega prometa, zaradi česar bodo odpovedani vsi leti iz Grčije in vanjo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lepota in zdravje
05. 10. 2011 06.49
Naša vlada naj Grški pokaže kako mi živimo in še zraven njim pomagamo
civitasstain@gmail.com
05. 10. 2011 00.20
P.S Sem gledal reportažo, ko je en Grk dejal, da mu vse olive gnijejo na drevju. So tuje bolj pocen, pa v tujino jih tudi ne moraeorodat. No ja, s čem pa še naj Grki pol trgujejo? Njihov turizem je pa pre drag. Turisti grejo raje tja kjer ni evra, se tam ceneje uživa,,,,
civitasstain@gmail.com
05. 10. 2011 00.12
ata_homer -" grki delat bo treba začet" Pa kaj, ko ni dela. Delovna mesta je EU uničila, kot se to dela v Sloveniji, denarja pol ni, kot v Sloveniji. Torej ne kaži več s prstom na Grčijo!. Kar pa misliš, da so dobili Grki denar od EU je bil pa tudi njihov denar: EU tala denar, ki ga najprej od članic kasira. Sicer pa, kar vidiš kolko se je dela na začetku pristopa Slovenije v EU so krediti, ki jih bomo moral počas vračat! LOGO!
civitasstain@gmail.com
04. 10. 2011 23.57
bobocat " 1. Kdo jih je spustil v EU? Francija in Nemčija Odgovor" Ni res! Nemčija je bila zmeraj proti in je pristala le na pritisk iz Brusslja. Rekel takratni finančni minister. Pri ostali točkah ti pa dam prav. Nekateri pogumni politiki si celo upajo trditi, da je skupni denar politična odločitev in ne gospodarska.
civitasstain@gmail.com
04. 10. 2011 23.46
-1
didaktik - "Kdaj bo ukrepala Slovenija ? 50% preveč javnih uslužbencev imamo ! PA NE V ZDRAVSTVU !" A bi jih rajši videl na sociali? Nekako se mora vsak preživljat. Sicer pa, različno močno gospodarstvo, pa isti denar? Ena neumnost v EU presega drugo neumnost. Sicer pa tisti, ko mislite, da se bo s šparanjem država okrepila se prav dobro motite. Država mora skrbet za delo, se bo denar služil, se bo več kupoval, pa bo več davkov država. Začarani krog, Se bo drgač delal, bo ena velka polomija,,,,,
Boris Blagotinšek
04. 10. 2011 22.20
Grčijo Turčiji
Maja Mozgan
04. 10. 2011 21.52
naj imajo take plače in pokojnine kot v Sloveniji, pa bojo vidli kaj je varčevanje...
evasle
04. 10. 2011 21.05
To je tako kot da bi jaz zafurala vse svoje imetje in se zadolžila čez glavo, potem bi pa sorodniki od svojih plač dajali na stran in varčevali, da bi mi ga odplačali. Bi bili oni krivi za mojo pogoltnost in nesposobnost? Ne! Bi mi ga bili dolžni odplačevati in mi dajati denar? Ne. Naj nas že enkrat nehajo vse skupaj napadati in maltretirati s temi varčevalnimi ukrepi. Kaj imamo navadni ljudje s pufom, ki so ga države oz. banke pridelale, ne glede na to, v kateri državi živimo? Nič! Nočem slabše živeti zato, da jih bo ene par bolje. Invalidom in bolnim rade volje dam stran, drugim pa niti mrvice. Banke in podjetja v Sloveniji so v takih dolgovih, da razpada cela država, pa nihče ne odgovarja. Včasih so dezerterje ustrelili, pa niso neposredno škodili državi. Danes pa delajo nekateri neposredno škodo, pa se nam režijo s TV. Prav je, da se grško prebivalstvo upira. Mi pa še kar debelo gledamo okrog in ne vemo, kaj bi. Upamo si pa itak nič.
Spetsnaz
04. 10. 2011 20.53
Jaz razmisljam tako ! Banke, ki so radodarno delile kredite drzavam in PRI NAS podjetjem na "lepe oci " sedaj ko ni vec ekstra profita jokajo in zelijo, da vsi DAVKOPLACEVALCI pokrijemo njihov pohlep in zablode. Ne pljuvajmo po francoskih in nemskih bankah, ko pa imamo lep primer na Trgu republike 3 , Ljubljana. Ce bi banke poslovale kot bi morale, bi sedaj moralo biti nekaj tisoc novih stanovanj na licitacijah. Zakaj jih ni? Ker oblast podpira taksno anomalijo. zakaj ? Zaradi lastne slabe fiskalne politike.
slos
04. 10. 2011 20.41
grki ko ste 5 let dobival plačo na račun EU brez dela pa niste štrajkali? ste sramota EU
izbriši mi profil admin
04. 10. 2011 20.38
+1
Kdaj bo ukrepala Slovenija ? 50% preveč javnih uslužbencev imamo ! PA NE V ZDRAVSTVU !
izbriši mi profil admin
04. 10. 2011 20.36
Jah - delat bo treba začet Grki moji !
maks44
04. 10. 2011 20.33
No tukaj me malo čudi. Firme in industrija grejo vedno slabše in v stečaje. Javni sektor se pa upira proti vsem ukrepom vlade. Mislim, da bi morele prav firme in industrija, ki vse to zalaga malce povzdignit glas ustavit vsa plačila državino blagajno. Tako bi bili politiki prisiljeni na drugačnji način napravit red v državi. L.p.
robba
04. 10. 2011 20.14
grki so že enkrat civilaizacijo ustvarl,sedaj pa jo bodo,zgleda,moral na novo. ljudje,to so naivci,jih pa nekaj šinfajo...
robba
04. 10. 2011 20.12
bobocat 04.10.2011, 18:56 sam enim je to težko razumet. saj take plače in javni sektor imajo že odvazda. sedaj pa kao kriza...
bobocat
04. 10. 2011 19.02
Sam je pa hec, amerika ima skoraj 15 biljonov dolga ter notranjega okolm 45 bilijonov, govori se pa skos o Grčiji pa Europi. Hecno ane.
bobocat
04. 10. 2011 18.56
1. Kdo jih je spustil v EU? Francija in Nemčija 2. Zakaj? Da bi zaslužile na ''obrobnih'' državah. 3. Ali so bili Grki in pdobne države v dreku že ob sprejemu v EU? Da. 4. Smisel širitve EU? Pridobivanje novih trgov za francijo in Nemčijo. 5. Kaj goni gospodarsko rast Francije in Nemčije? Predvsem izvoz. 6 Komu izvažajo? Obrobnim državam. Taktika je preprosta in genijalna francija in Nemčije se grejo naslednji postopek:: 1. Vzameš novo državo v EU. 2. Napadeš jo na dveh gopsodarskih frontah: finančni in reralni sektor. 3 Realni sektor: ''obrobnim'' državam ponudiš materialne dobrine, katerih si ne morejo privoščiti. 4. Ker si jih ne morejo privoščiti - preprosto, nemške in rancoske banke dajo kredite. Takoj, ko dajo kredite, je ejsno, da jih ''obrobne'' države ne bodo mogle plačati. 5. Služiš na dveh frontah: v raelnem sektorjo ob prodaji dobrin, v finančnem sektorju ob prodaji kreditov. 6. Piramida se podre, prej ali slej. Bizarno se mi zdi, kakšen bes izlivajo debilne mase nad Grki. Kakšno krivdo nosijo grki? NOBENE ! A je kdo silil nemške in francoske banke, da jih kreditirajo? NE! Privatna poslovna banka je kot vsak drug poslovni subjekt - odgovoren za svoje poslovne odličitve !!! Kdo jim je kriv, da so se zašpekulirali ?!
janez6b
04. 10. 2011 17.36
Bravo libra, za naivce je pa to krivda grske raje.
Libra77
04. 10. 2011 15.48
Ja sej delajo, samo jim elita preveč 'pije', tako kot bo kmalu pri nas in potem ti drugega ne preostane, kot da fizično zapreš dotok.
Seedorfen
04. 10. 2011 15.47
Morate vedeti, da ko je Grcija vstopila v EU obmocje in obmocje Eura se je zgodila naslednja zgodba. Evropa je zacela sluziti na dvojni fronti. Namrec ljudem v novi drzavi clanici je ponudila dobrine, ki jih do tedaj ljudje niso poznali. Ker ljudje niso imeli denarja za nakup teh novih dobrin so jim velike evropske banke ponudile kredite, da so ljudje lahko kupili te nove dobrine. Evropa in ostali svet sta tako zacela sluziti na dveh frontah. Z prodajo novih dobrin ter z obrestmi od kreditov. Sedaj je nastala kriza. Ljudje ne morejo vec odplacevati kreditov zaradi krize, ki je niso povzrocili. In sedaj mora Evropa resevati zadeve. Ampak bodimo realni. Ne resujemo Grcije drzave kot take pac pa korita velikih evropskih bank, ki se sedaj tresejo zaradi zgresenih nalozb. Grcija je tako kot veliko drugih drzav tarca pozrtne Evrope. Kdo ve, kdaj podobna situacija caka tudi nas! Zato ne obsojajmo Grcije, rajsi svojo jezo usmerimo na pravi naslov! Hang on Greece P.S: Preden se najdete pametnjakoviči vam naj povem da že pol leta živim in delam v Grčiji zato vem kako dejansko stojijo stvari. Skorumpirano politiko bi sedaj reševali na ramenih ljudi, zato pa narod nori po ulicah! Pa ne mi noret z nekimi lenimi grki. Če ste bili enkrat za 7 dni na Krfu na morju še ne pomeni, da poznate grške razmere! To niste niti povohali Grčije. Pa 13 in 14 plača pa dodatek na pravočasen prihod v službo. Pa dajte no narod božji zbudite se. Res od kje vam taka domišljija? Povprečna plača v zasebnem sektorju znaša okrog 600 eur, ena posrana kava pa od 3.50 eur dalje. Sedaj pa sami izračunajte!