Grška vlada, ki je na oblast prišla z obljubo, da bo pomagala revnim in obdavčila bogate, se sooča z naraščajočo jezo volivcev. Krizo vlada namreč rešuje tako, da viša davke in zmanjšuje plače, po novem pa ima v načrtu tudi masovno odpuščanje javnih uslužbencev. Kar 30 tisoč delavcev bo namreč padlo med "začasne delovne rezerve", kar pomeni, da bodo leto dni prejemali 60 odstotkov plače, po letu dni pa bo njihovo delovno razmerje prekinjeno.
"Imamo zelo veliko krizo in zelo veliko jeze v družbi," je dejal generalni sekretar sindikata javnega sektorja ADEDY, Ilias Iliopoulos. Jeza je tako narasla, da so protestniki danes blokirali vhode v več stavb. Med njimi so finančno, kmetijsko in kulturno ministrstvo ter tudi ministrstvo za delo in ministrstvo za razvoj. Protestnike poleg odpuščanja moti tudi načrtovan proračun. Vlada je namreč v okviru osnutka proračuna napovedala še nove davke, ki naj bi v državno blagajno prinesli 7,1 milijarde evrov.
Z blokado stavb protestniki motijo pogovore med vlado in predstavniki t. i. trojke, ki jo sestavljajo predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Trojka bo na podlagi pogovorov odločila, ali Grčiji izplačati naslednjo tranšo lani dogovorjenega posojila, težkega 110 milijard evrov. Če Grčija obroka, ki znaša osem milijard evrov, ne bo dobila, bo bankrotirala.
Varčevanje je torej nujno, a Grki vztrajajo, da vlada sprejema ukrepe, ki so na škodo naroda. Sindikati javnega in zasebnega sektorja bodo tako v sredo uprizorili 24-urno stavko, v okviru katere naj bi ostali zaprti ministrstva, občinski uradi, šole in univerze, bolnišnice pa bodo obratovale z nujnim osebjem. Sredini stavki naj bi se pridružili tudi kontrolorji zračnega prometa, zaradi česar bodo odpovedani vsi leti iz Grčije in vanjo.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.