Raziskovalci ameriške vesoljske agencije Nasa so v vzorcu tal z Marsa odkrili vodo. "Imamo vodo!" se je navduševal vodilni znanstvenik za tovrstne raziskave, William Boynton in dodal: "To je prvič, da smo se marsovske vode dotaknili in jo okusili." Seveda ne dobesedno.
Vesoljsko plovilo Phoenix je s posebej oblikovano robotsko roko vzelo vzorec tal, naprava, izdelana za iskanje vode, pa je nato potrdila prisotnost tekočine. Vzorec se v njej segreje, senzorji pa zaznajo hlape. Za zdaj še ne vedo, ali to tudi pomeni, da bi se na Zemljinem sosedu lahko razvilo življenje.
Veseli spodbudnih rezultatov so se v Nasi odločili, da misijo na Marsu, ki naj bi trajala točno 90 dni, podaljšajo za pet tednov. Phoenix je na Marsu pristal 25. maja.
Voda na Saturnovi luni
Nasini znanstveniki pa so presenetili še z eno novico, na Saturnovi luni Titan so odkrili tekočino. To je poleg Zemlje drugo nebesno telo v našem osončju, ki ima na površju tekočino. Do odkritja so prišli po analizi podatkov ameriško-evropske sonde Cassini, ki okoli Saturna kroži od leta 2004.
Ob številnih preletih površja Titana so opazili velika temna področja, za katera do sedaj niso mogli z gotovostjo določiti, ali gre za tekočino ali trdno snov. Da gre za tekočino, so lahko potrdili, ko so preučili podatke z instrumentov sonde, ki lahko razločijo kemično sestavo različnih snovi glede na njihovo absorpcijo in odboj infrardeče svetlobe. "To so prvi podatki, ki res pokažejo, da je površje Titana prekrito s tekočino,'' je pojasnil znanstvenik z univerze v Arizoni, Bob Brown, ki je tudi vodja ekipe, odgovorne za optične in merilne instrumente na sondi.
Po podatkih Nase je sonda jezero Ontario Lacus, ki je veliko približno 32.000 kvadratnih kilometrov, odkrila decembra ob preletu Titanovega južnega pola. "Odkritje tekočega etana je potrdilo domneve, da so na Titanu jezera in morja, napolnjena z metanom in etanom," je povedal znanstvenik ameriškega združenja geologov Larry Soderblom. "Dejstvo, da smo lahko zaznali spektralno oznako etana v jezeru, čeprav je bil slabo osvetljen in smo ga opazovali pod velikim kotom skozi Titanovo atmosfero, dviguje pričakovanja za nadaljnja odkritja podobnih jezer," je dodal.
Znanstveniki so že izključili prisotnost ledu, amoniaka, amonijevega hidrata in ogljikovega dioksida v Ontario Lacusu. Opazovanja tudi kažejo, da jezero, ki ga obkroža temna plaža, izhlapeva.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.