Do eksplozije je prišlo v bližini mesta Dailam, v provinci Bušer, kjer je tudi gradbišče bodoče jedrske elektrarne, ki jo Iran gradi s pomočjo Rusije. Novice o tem, kaj je bil vzrok eksplozije, so se precej razlikovale. "Na obrobju Dailama je odjeknila glasna eksplozija. Očividci poročajo, da je neznano letalo odvrglo raketo kakih 20 kilometrov od mesta," so okrog 14.30 po srednjeevropskem času svetovne agencije povzemale vest, ki jo je prva objavila iranska državna televizija.
Izraelske vojaške oblasti so takoj zanikale kakršnokoli vpletenost v dogodek, ki ga je iranska država tiskovna agencija sprva opisala kot "raketni napad". Tudi ameriška vlada ni imela podatkov o vzrokih za eksplozijo. "Seznanjeni smo s poročili iz Irana in jih preverjamo," je izjavil tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan.

Lokalni viri so nato poročali, da je eksplozijo povzročil rezervoar kerozina, ki naj bi odpadel z nekega iranskega letala. Iranska televizija je pozneje objavila sporočilo Iranske revolucionarne garde, da eksplozije nista povzročili niti raketa niti vojaško letalo, temveč je do eksplozije na jugu Irana prišlo med gradnjo jezu na tem območju. Iranska vojska je novico že potrdila.
Iranci vneto zasledujejo ameriške vohunske naprave
Ameriška vlada je Iranu v preteklosti očitala, da si prizadeva izdelati jedrsko orožje in da podpira teroriste. Vlada v Teheranu je ameriške očitke zavrnila tudi danes in opozorila, da bo vohunska prizadevanja ZDA zavrnila z vojaško silo. "Prepričani smo, da ZDA že nekaj časa vohunijo z vohunskimi sateliti in drugimi napravami," je izjavil iranski minister, pristojen za obveščevalno dejavnost. Po njegovih besedah je iraško vojaško letalstvo pripravljeno prestreči vse neznane leteče predmete. "Če se bodo ti objekti približali, jih bomo brez omahovanja sestrelili," je še pred incidentom v okolici Dailama izjavil minister.
Atomska bomba v rokah Teherana je "nočna mora"
Po oceni izraelske vlade bo Iran v roku pol leta imel dovolj zmogljivosti za izdelovanje jedrskih bomb. "Vprašanje ni, ali bodo imeli Iranci jedrsko bombo leta 2009, 2010 ali 2011. Bistveno vprašanje je, ali bodo imeli znanje za to," je dejal izraelski zunanji minister Silvan Šalom. Že v roku šestih mesecev naj bi Iranci zaključili potrebne preizkuse in teste. "Ta ekstremistični režim z atomsko bombo v rokah je nočna mora, in to ne samo za nas," je dejal Šalom.
"Če lahko Iranci obogatijo uran za pet odstotkov, ga lahko tudi za 90 odstotkov," pa meni nekdanji direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Hans Blix, ki je sicer ne vidi dokazov, da v Teheranu načrtujejo izgradnjo jedrskega orožja.
Iran se je pripravljen pogajati
Iran se je še naprej pripravljen pogajati z evropskimi državami o svojem jedrskem programu, je po srečanju z nemškim kolegom Joschko Fischerjem sporočil iranski zunanji minister Kamal Harazi. Oba sta prepričana, da bodo pogovori uspešni.
Sirija in Iran z roko v roki
Sirski premier Mohamed Nadži Otri se je med današnjim obiskom v Teheranu priporočil, naj Sirija in Iran predstavita 'skupno fronto' proti grožnjam. "Srečanje poteka v zelo delikatnem in zelo pomembnem trenutku. Sirija in Iran se soočata s številnimi izzivi in nujno je, da oblikujeta združeno fronto," je izjavil Otri.
Iranski podpredsednik Mohamed Reza Aref pa je dejal, da se "naši sirski bratje soočajo s specifičnimi grožnjami, računamo, da jim bomo lahko pomagali z našimi izkušnjami in pripravljeni smo jim nuditi vso pomoč, ki jo bodo potrebovali." Aref je še dejal, da sta Iran in Sirija že več let tesna zaveznika, zato je Iran pripravljen Siriji pomagati, kjerkoli je mogoče.
Sirija in Iran sta državi, proti katerima je ameriški predsednik George Bush v svojem govoru najostreje nastopil. Washington Iranu očita, da tajno dela na razvoju jedrskega orožja, kar je Teheran že večkrat zavrnil. Pritiski Washingtona na Damask pa so se po umoru nekdanjega libanonskega premiera Rafika Haririja še podvojili.