Tarča napadov koalicije so bili položaji hutijskih upornikov, ki se od srede dalje spopadajo z milicami pod vodstvom njihovega bivšega zaveznika Alija Abdulaha Saleha. Razkol med nekdanjimi zavezniki je v Sani sicer prerasel v srdite ulične boje, v katerih naj bi po podatkih Mednarodnega odbora rdečega križa umrlo že več deset ljudi, nekaj sto je ranjenih.
Strani krivdo za spopade, ki so se začeli po napadu Hutijev na pomembno mošejo v Sani, ki je pod nadzorom Salehovih sil, valita druga na drugo. V sobotnem nagovoru prek televizije je vodja hutijskih upornikov Abdel Malek al Huti Saleha pozval, naj bo zrelejši od svojih sil.
Salehov sobotni poziv koaliciji pod vodstvom Savdske Arabije k dialogu je sicer pričakovano naletel na jezo Hutijev, ki so Saleha takoj obtožili izdaje in prevrata proti njihovemu že tako krhkemu zavezništvu.
Salehov poziv sta na drugi strani pozdravila mednarodno priznani jemenski predsednik Abdrabuh Mansur Hadi, proti kateremu se je Saleh skupaj z uporniki boril od leta 2014 dalje, in koalicija držav pod vodstvom Savdske Arabije.
"Postavitev (Saleha) na stran ljudi bo Jemen osvobodila Iranu zvestih milic," se je glasila skupna izjava koalicije. Saleh pripravljenost na dialog sicer pogojuje s koncem vojaške agresije koalicije na Jemen in dvigom kopenske, zračne in pomorske blokade države, ki otežuje dostop humanitarne pomoči do prebivalcev.
Hutiji izstrelili raketo proti jedrski elektrarni v ZAE?
Medtem naj bi hutijski uporniki po lastnih navedbah danes izstrelili vodeno raketo proti jedrski elektrarni Barakah v Združenih arabskih emiratih (ZAE), ki naj bi sicer začela delovati prihodnje leto. Elekrarno so označili kot "strateško tarčo" in naj bi jo tudi zadeli.
A oblasti ZAE so nato zatrdile, da v njihov zračni prostor ni vstopila nobena raketa iz Jemna, kaj šele da bi ta ogrozila nuklearko. Obenem so zatrdili, da je nuklearka varna, saj imajo vzpostavljeno zračno obrambo, ki bi zaustavila morebitno raketo iz Jemna.
Koalicija pod vodstvom Savdske Arabije je intervencijo v Jemnu začela marca 2015, potem ko so šiitski uporniški Hutiji pregnali sunitskega predsednika Abedraba Mansurja Hadija v izgnanstvo.
Jemen, ena najrevnejših držav na svetu, se je zatem pogreznil v državljansko vojno, kjer svoje moči merita tudi Savdska Arabija, ki podpira predsednika, in šiitski Iran, ki podpira Hutije. V spopadih je bilo po podatkih ZN doslej ubitih okoli 8670 ljudi, skoraj 50.000 pa ranjenih.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.