Iz Združenih držav Amerike prihaja še ena tragična zgodba, povezana z migracijsko politiko Trumpove administracije. Spomnimo, da je Bela hiša že leta 2017 uvedla prepoved potovanj v ZDA za državljane iz večinsko muslimanskih držav, kot so Iran, Sirija, Jemen in Libija, seznamu so kasneje dodali še Severno Korejo in Venezuelo.
In prav zaradi te prepovedi v ZDA ni mogla pripotovati niti mati iz Jemna, da bi se lahko poslovila od svojega umirajočega dveletnega sina. Shaima Swileh je nazadje videla svojega sina Abdullaha pred dvema mesecema, 1. oktobra, ko je njen mož Ali Hassan s sinom odpotoval v ZDA na zdravljenje. Dveletni Abdullah se je namreč rodil z možgansko boleznijo. Hassan in Abdullah sta oba ameriška državljana, medtem ko je nova prepoved potovanj v ZDA Swileh, ki je jemenska državljanka, prepovedovala vstop v državo. Družina je že pred tem pobegnila v Egipt pred krvavo državljansko vojno, ki že več let divja v Jemnu.
Zdravniki so Hassanu dejali, da za njegovega sina ni več upanja, ter da so bolniki, kot je njegov sin, običajno na napravi za ohranjanje življenja dva ali tri tedne oziroma največ mesec dni. Abdullaha ohranjanjo pri življenju že več kot en mesec.
Takrat je Swileh tudi zaprosila za vizo, a iz zunanjega ministrstva prejela zavrnitveno pismo, ki je kot razlog za zavrnitev vize navedlo Trumpovo prepoved potovanj.
Njen mož je nato javno pozval predsednika Donalda Trumpa naj odobrijo vizo za njegovo ženo, da bi lahko videla svojega sina. Za ameriški CNN je dejal, da Swileh le želi videti svojega sina in "ga poljubiti preden odide".
V sredo končno prispela v San Francisco
Po več mesecih boja je ameriško zunanje ministrstvo nato v tem tednu le popustilo in za Swileh izdalo vizo I-130, ki bližnjim sorodnikom ameriških državljanov omogoča vstop v državo. Swileh je v sredo nato prispela v San Francisco.
Hassan je za CNN po odobritvi vize dejal, da je njegova žena jokala od sreče, saj bo lahko videla svojega sina, in hkrati od žalosti, saj se čas za malega Abdullaha izteka: "Vse družine spadajo skupaj. Nikogar ne bi smeli ločiti".
Trumpova prepoved potovanj oziroma t.i. travel ban, ki ga je v času svoje predvolilne kampanje Trump imenoval tudi muslim ban oziroma prepoved za muslimane, je naletela na številne pravne izzive, a jo je na koncu potrdilo ameriško Vrhovno sodišče.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.