
Britanska vlada je sporočila, da bo skupaj z ZDA v Jemnu ustanovila posebno protiteroristično enoto. ZDA in njihove zaveznice so na omenjeno državo postale pozorne, ko je Nigerijec, ki je poskušal dan po božiču razstreliti ameriško letalo na poti iz Amsterdama v Detroit, priznal, da se je uril v Jemnu.
Britanci so še dodali, da si bodo stroške za delovanje enote delili z ameriškimi kolegi, enota pa naj bi zagotavljala tudi podporo jemenski obalni straži. V Londonu so še napovedali, da si bodo poleg tega prizadevali za posredovanje ZN zaradi razraščanja lokalnih terorističnih skupin v Somaliji, kjer centralna vlada nima nadzora nad državo.
Ameriški časnik New York Times je sicer pred dnevi že poročal, da je Cia pred letom dni v Jemen poslala vrsto operativcev z izkušnjami v boju proti terorizmu. V državi pa tudi urijo jemenske varnostne sile v protiterorističnih taktikah. Pentagon bo v prihodnjih 18 mesecih porabil več kot 70 milijonov dolarjev za urjenje in opremljanje jemenske vojske, notranjega ministrstva in obalno stražo, s čimer se bo ameriška vojaška pomoč Jemnu povečala za več kot za dvakrat, je takrat poročal časnik.
Akcije se že odvijajo
Pretekli teden so jemenske oblasti aretirale 29 ljudi, ki jih sumijo, da so člani teroristične organizacije Al Kaida. Skupina naj bi načrtovala številne napade – tako na naftna črpališča, podjetja, britansko veleposlaništvo in vladna poslopja. Prisotnost Al Kaide se je sicer v zadnjem letu v omenjeni državi močno krepila.

Ameriški CNN je poročal, da ameriška vojska in obveščevalne službe že iščejo primerne tarče za napade, neposredno povezane z božičnim spodletelim terorističnim napadom.
Potem ko je Nigerijec poskušal raznesti letalo, namenjeno iz Amsterdama v Detroit, so ameriške oblasti sporočile, da je 23-letnik eksploziv in navodila za napad dobil v Jemnu. Država je bila dolgo zatočišče za islamske skrajneže, deloma zato, ker je jemenska vlada z odprtimi rokami sprejela islamske borce, ki so se v 80. letih prejšnjega stoletja borili v Afganistanu.
Bela hiša se je odzvala na poročanje medijev
ZDA ne odpirajo nove fronte proti teroristični mreži Al Kaida v Jemnu in nimajo nobenih načrtov, da bi v to državo poslale vojake, je danes izjavil glavni svetovalec Bele hiše za boj proti terorizmu in domovinsko varnost John Brennan. Je pa poudaril, da bo Washinton sprejel "vsakršne ukrepe" za zaščito ameriških državljanov.
Brennan je slednje za ameriško televizijo Fox News izjavil, potem ko je ameriški predsednik Barack Obama odgovornost za spodleteli božični napad na letu iz Amsterdama v Detroit pripisal jemenskemu krilu Al Kaide. "Ne bi dejal, da odpiramo še eno fronto. To je nadaljevanje prizadevanj, ki smo jih že uvedli od začetka Obamove administracije," je dejal Brennan. "Al Kaidi ne bomo dovolili, da beleži uspehe v Jemnu. Sprejeti moramo vsakršne ukrepe, potrebne za zaščito naših državljanov tu in v tujini," je še povedal Brennan.
Odločitev Washingtona in Londona za financiranje posebne protiteroristične enote v Jemnu pa je Brennan označil za "odločen in usklajen napor". Na vprašanje, ali bi to lahko pomenilo napotitev ameriških vojakov v Jemen, pa je Brennan odgovoril: "O tem v tem trenutku sploh ne govorimo."
Ob tem je tudi pohvalil prizadevanja jemenske vlade v boju proti Al Kaidi, saj je ta po njegovih besedah v zadnjem času naredila velik napredek. "V minulem mesecu je Al Kaida utrpela več udarcev. Več vodij Al Kaide v Jemnu ni več med nami," je dejal.
V zvezi z današnjim zaprtjem ameriškega veleposlaništva v Sani pa je Brennan dejal, da so odločitev o tem v noči na nedeljo sprejeli višji predstavniki ZDA. "Ne bomo tvegali življenj naših diplomatov in drugih na veleposlaništvu," je še poudaril. Jemen sicer po njegovih besedah "nudi podporo, a mi ne tvegamo". "Dokler jemenska vlada ne bo obvladala razmer v zvezi z Al Kaido, obstaja možnost napadov," je dodal Brennan.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.