V napadu upornikov na predsedniško palačo v jemenski prestolnici Sana je bil lažje ranjen jemenski predsednik Ali Abdulah Saleh, poroča Al Arabija. Predsednik je s sodelavci, med katerimi je bil tudi premier Ali Mohamed Mudžavar, molil v mošeji, ko je nanjo padla granata. Po navedbah vladnih virov je bil Saleh ranjen v zatilje, na obrazu pa naj bi imel nekaj prask. Oskrbeli so ga v vojaški bolnišnici v Sani.
Jemenska državna televizija je zvečer predvajala zvočni posnetek predsednika Saleha, v katerem je zagotovil, da se počuti dobro. "Dobro sem, v dobrem zdravju," je dejal in dodal, da je bilo v napadu ubitih sedem ljudi – trije pripadniki njegove osebne garde in imam, med ranjenimi pa sta tudi premier in predsednik parlamenta.
Odgovornost za napad je Saleh pripisal "sinovom al Ahmarja", vplivnemu plemenskemu vodji Šejku Sadiku al Ahmarju in njegovih bratom. Ob tem je varnostne sile pozval, naj "državne ustanove očistijo teh tolp".
Jemen na robu vojne
Sile, zveste Salehu, so sicer danes pred tem znova streljale na protestnike, ki zahtevajo predsednikov odstop. Po poročanju Reutersa je Jemen na robu državljanske vojne.
V nekaterih delih prestolnice Sana so se plemenski vodje, ki so se pridružili upornikom, za nadzor nad vladnimi stavbami spopadali s Salehovimi vojaki, tudi z njegovimi posebnimi enotami, ki jih je predsednik vzpostavil za boj proti terorističnim mrežam. Salehovi vojaki so po napadu na predsedniško palačo napadli domove plemenskih vodij, ki pa so povezanost z napadi že zanikali.
Po zadnjih podatkih so jemenske varnostne sile samo ta teden v spopadih v Sani ubile 50 pripadnikov opozicije. Poleg tega so se spopadi sedaj prelili še v južni del mesta, kar pomeni, da se so se bistveno razširili.
Od začetka upora proti predsedniku je bilo v Jemnu ubitih že najmanj 350 ljudi, najmanj 135 od tega jih je bilo ubitih v zadnjih 10 dneh, ko se nasilje izrazito stopnjuje. V tem času so namreč na stran upornikov stopili plemenski vodje. Prav zavezništva med plemeni oziroma tradicionalnimi skupnostmi so sicer najmočnejši element v jemenski družbi.
V četrtek so morali zaradi spopadov celo začasno zapreti mednarodno letališče v Sani.
Mednarodna skupnost je vse bolj zaskrbljena, kaj se bo zgodilo v Jemnu, ki je sicer dom ene od vej Al Kaide, znane pod imenom AQAP, poleg tega pa je ta država soseda največje izvoznice nafte Savdske Arabije. Če bi se Jemen ''sesul sam vase'', bi to predstavljalo tveganje mednarodni varnosti, še bolj pa mednarodni trgovini z nafto.
Saleh, ki je na oblasti že 30 let, je že trikrat zavrnil svoj odstop v zadnjem trenutku in se drži na oblasti kljub vsem pritiskom.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.