ZDA so v sredo bombardirale tri radarske postaje, ki jih nadzirajo hutijski uporniki v Jemnu. To je prvi neposredni napad ZDA na skupino, ki je sledil napadom na ameriško bojno ladjo v zadnjih dneh, je sporočil Pentagon.
Napade na ozemlja pod nadzorom Hutijev ob na jemenski obali ob Rdečem morju, ki jih je odobril ameriški predsednik Barack Obama, so izvedli z raketami, izstreljenimi z rušilca USS Nitze, je povedal ameriški predstavnik. "Po prvih ocenah so bili položaji uničeni," je povedal tiskovni predstavnik Pentagona Peter Cook.
Napadi so bili usmerjeni zoper radarske položaje, vključene v nedavno obstreljevanje USS Mason in druge ladje v mednarodnih vodah Rdečega morja in vodnem prehodu Bab al-Mandeb. "Te omejene samoobrambne napade smo izvedli, da bi zaščitili naše enote, naše ladje in našo prosto plovbo po tem pomembnem morskem prehodu."
Rušilec The USS Mason so obstreljevali v sredo, kar pa so jemenski uporniki danes že zanikali. Te ameriške trditve so neutemeljene, je uporniška tiskovna agencija Sana povzela uporniške vire. Izstrelek z uporniškega ozemlja v Jemnu je padel v morje, preden je dosegel cilj. Mason in amfibijsko transportno plovilo USS Ponce so sicer obstreljevali že v nedeljo, ko sta dva izstrelka prav tako zgrešila in padla v morje.
"ZDA se bodo ustrezno odzvale na vsako nadaljnjo grožnjo našim ladjam in trgovskemu prometu in bo še naprej ohranjala prosto plovbo po Rdečem morju, vodnem prehodu Bab al-Mandeb in drugje po svetu," je dodal Cook.
Kaj se dogaja v Jemnu?
ZDA podpirajo koalicijo pod vodstvom Savdske Arabije v boju zoper upornike, ki uživajo podporo Irana, in silam nekdanjega jemenskega predsednika Alija Abdulaha Saleha. Vendar ameriške zračne sile niso neposredno vključene v napade v Jemnu, ki jih mednarodna skupnost vedno bolj kritizira zaradi uničujočih posledic za prebivalstvo.
Jemen je v primežu nasilja od septembra 2014, ko so Hutiji vdrli v Sano in prisilili vlado predsednika Abdrabuha Mansurja Hadija k odstopu. Koalicija pod vodstvom Savdske Arabije je marca lani sprožila vojaško operacijo proti upornikom, a ti še vedno nadzirajo več delov države, tudi glavno mesto.
HRW: Zgodil se je vojni zločin
Zračni napad na pogrebno dvorano v jemenski prestolnici Sana, v katerem je bilo ubitih najmanj 140 ljudi, je "vojni zločin", so danes sporočili iz organizacije Human Rights Watch. Sobotni napad, za katerega so uporniški Hutiji okrivili koalicijo pod vodstvom Savdske Arabije, je med najbolj smrtonosnimi od začetka operacije proti upornikom.
Koalicija je bila deležna mednarodnih kritik zaradi civilnih žrtev v tem bombardiranju. Napad na pogrebno dvorano je poudaril potrebo po verodostojni mednarodni preiskavi domnevnih vojnih zločinov v Jemnu. "Le vojaško osebje in civilni uradniki, vključeni v vojaške operacije proti koaliciji, bi lahko bili zakonite tarče napada," je v izjavi pojasnila organizacija za človekove pravice Human Rights Watch. Organizacija je ob tem tudi ugotovila, da naj bi bila najmanj ena bomba ameriške izdelave. Šlo naj bi za raketo GBU-12 paveway II.
Organizacija je pozvala tuje vlade, vključno z ZDA in Veliko Britanijo, naj takoj zaustavijo prodajo orožja Savdski Arabiji. "Po nezakonitih napadih na šole, trgovine, bolnišnice, poroke in domove v zadnjih 19 mesecih je Savdska Arabija zdaj na svoj vse daljši seznam zlorab dodala še pogreb," je dejala direktorica organizacije Human Rights Watch za Bližnji vzhod in Severno Afriko Sarah Leah Whitson.
Po njenih besedah je potrebna neodvisna mednarodna preiskava, saj koalicija ni pokazala pripravljenosti za izpolnitev zakonskih obveznosti za verodostojno preiskavo.
Med ubitimi v napadu so bili tudi vodilni uporniški častniki, je poročala uporniška tiskovna agencija Saba.
Savdska Arabija je napovedala zmanjšanje blokade območij pod nadzorom upornikov, da bi lahko stotine ranjenih poslali na zdravljenje na tujem.
Koalicija je sprva zanikala odgovornost za napad, kasneje pa pristala na preiskavo "obžalovanja vrednega in bolečega" napada. Dan po napadu je Savdska Arabija v pismu Varnostnemu svetu Združenih narodov "izrazila globoko obžalovanje".
Humanitarni koordinator ZN v Jemnu Jamie McGoldrick je povedal, da naj bi po poročilih zdravstvenih delavcev v sobotnem napadu v Sani umrlo več kot 140 ljudi, več kot 525 jih je bilo ranjenih.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.