Tujina

Jelcina bodo pokopali v sredo

Moskva, 23. 04. 2007 15.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
13

Nekdanjemu ruskemu predsedniku je v 77. letu starosti odpovedalo srce. Sožalja prihajajo z vsega sveta.

Boris Jelcin, prvi ruski predsednik po razpadu Sovjetske zveze, je umrl v starosti 76 let, je potrdil Kremelj. Odpovedalo mu je srce.

Boris Jelcin
Boris Jelcin FOTO: Reuters
Nekdanji ruski predsednik Boris Jelcin je sanjal o močni Rusiji blaginje v 21. stoletju. V svojem zadnjem televizijskem nagovoru na položaju predsednika 31. decembra 1999 pa je Ruse prosil odpuščanja za neizpolnjena upanja, saj svojega življenjskega dela - reform - ni uspel izpeljati do konca. Jelcina so vse do konca pestile zdravstvene težave, zaradi katerih je tudi obstala njegova politična dejavnost. Umrl je zaradi odpovedi srca.

Med prvimi, ki je družini pokojnega izrekel sožalje, je bil njegov predhodnik Mihail Gorbačov. "Rad bi izrazil najgloblje sožalje družini pokojnega, na čigar ramenih so bile tako velike stvari za narodovo dobrobit kot tudi resne napake," je dejal. Gorbačov je veljal za Jelcinovega političnega botra, nato pa so se njuni odnosi skrhali. Jelcinovi soprogi in družini je po telefonu sožalil tudi njegov naslednik na čelu Rusije Vladimir Putin.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pa je dejal, da je bil Jelcin ključna osebnost tranzicije po padcu komunizma v Rusiji in da je nedvomno zbližal Vzhod in Zahod. Po Jelcinovi zaslugi je nasprotovanje zamenjalo sodelovanje, je tudi prepričan Barroso, ki je ruskim oblastem, družini nekdanjega ruskega predsednika in vsem Rusom izrekel sožalje. Sožalju se je pridružila tudi trenutno predsedujoča Evropski uniji, nemška kanclerka Angela Merkel.

"Bil je velik mož, ki je videl potrebo po demokratičnih in gospodarskih reformah. Igral je najpomembnejšo vlogo v za Rusijo odločilnem času,“
pa je dejal britanski premier Tony Blair.

Boris Jelcin med polaganjem venca neznanemu vojaku
Boris Jelcin med polaganjem venca neznanemu vojaku FOTO: Reuters

Sožalje je izrazil tudi slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, ki se mudi na službenem obisku Grčiji. "Jelcin je imel pomemben vpliv na razvoj dogodkov v Rusiji in je na nek način boter Rusije, kot jo poznamo danes, " je v Atenah izjavil Rupel. Jelcin je po Ruplovih besedah na zelo pomemben način vplival tudi na zgodovino Slovenije, še preden je bila mednarodno priznana država.

Jelcin je v Kremelj prišel 12. junija 1991, ko je zmagal na prvih demokratičnih volitvah v Rusiji. Pet let zatem so ga znova izbrali za predsednika, po dveh mandatih pa se je konec leta 1999 upokojil in za naslednika imenoval Vladimirja Putina. Ta je nato z Jelcinovo podporo brez težav zmagal na volitvah.

Predsednik z zdravstvenimi težavami

V mesecu preden je drugič postal ruski predsednik, je Jelcin za nekaj časa skrivnostno izginil iz javnosti. Izkazalo se je, da je moral zaradi težav s srcem na nujno operacijo. Doživel je kar pet infarktov, šesti je bil zanj usoden.

Jelcina bodo pokopali v sredo, ljudje pa se mu bodo lahko pred tem poklonili v katedrali Kristusa odrešenika v Moskvi, so sporočili iz Kremlja. K poslednjemu počitku bodo prvega ruskega predsednika po razpadu Sovjetske zveze položili na moskovskem pokopališču Novodevičje.

Jelcinovo zdravje je bilo velikokrat predmet ugibanj in javne razprave. Veljal je za ljubitelja vodke, nekdanji vodja ruske varnostne službe Aleksander Koržakov pa ga je celo označil za k samomorom nagnjenega alkoholika, ki ni sposoben vladati. Trdil je, da je poskušal takrat še predsednik Rusije kar dvakrat storiti samomor, enkrat naj bi se tako namerno zaklenil v savno. V Jelcinovem uradu so navedbe zavrnili, češ da gre za maščevanje, ker je Koržakova odstavil s položaja.

Jelcin je k samomorom nagnjen alkoholik, je trdil njegov politični nasprotnik
Jelcin je k samomorom nagnjen alkoholik, je trdil njegov politični nasprotnik FOTO: Reuters

Življenje Borisa Jelcina

Boris Nikolajevič Jelcin se je rodil 1. februarja 1931 v vasi Butka pri Jekaterinburgu, ki je bil takrat znan še kot Sverdlovsk. V času Hruščevih antistalinističnih reform se je pridružil komunistični partiji in kmalu začel plezati po politični lestvici. Konec sedemdesetih je spoznal Mihaila Gorbačova in ko je ta leta 1985 prevzel oblast, ga je postavil za človeka, ki naj bi iz moskovskih vladajočih vrst izrinil korupcijo.

Boris Jelcin
Boris Jelcin FOTO: Reuters
Zaradi upora partijskim birokratom je Jelcin med Rusi hitro postal priljubljen. Mesto v zgodovini pa si je zagotovil avgusta 1991, ko je preprečil poskus državnega udara. Z reformami nezadovoljni predstavniki partijske trde linije so poskusili odstaviti Gorbačova, Jelcin pa se je postavil na čelo upora. Udar je propadel, Gorbačov je ostal na čelu uradno še obstoječe Sovjetske zveze, vendar pa prave moči ni več imel.

Karte so se namreč močno premešale in Jelcin se je takrat z voditelji Belorusije in Ukrajine že pogovarjal o novi politični povezavi. Nastala je Zveza neodvisnih držav, o dogodku pa so prej kot Gorbačova obvestili takratnega predsednika ZDA Georgea Busha starejšega.

Jelcin je skupaj s predsednikoma Belorusije in Ukrajine 26. decembra 1991, dan po odstopu Gorbačova, po skoraj 70 letih obstoja uradno razpustil Sovjetsko zvezo.
Zadnji dan drugega tisočletja je Jelcin oblast predal Putinu
Zadnji dan drugega tisočletja je Jelcin oblast predal Putinu FOTO: Reuters

Zahod je takrat Jelcina hvalil kot glasnika demokracije, kar pa se je le nekaj let kasneje močno spremenilo. Vojaški neuspeh v Čečeniji, samovoljno menjavanje ministrov, diplomatski spodrsljaji in alkoholizem so močno načeli njegov ugled. Neučinkovito gospodarstvo in divja privatizacija sta številne Ruse pahnila revščino. Zato se je leta 1996 zdelo, da ga na volitvah čaka poraz, a je presenetil. V zadnjih letih njegove vladavine so bile vse glasnejše tudi obtožbe o podkupljivosti in osebnem okoriščanju. Vedno manj priljubljen je odstopil na silvestrovo leta 1999.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User110931
24. 04. 2007 06.24
so dokazi, kot naprimer zažgani volilni lističi in še kaj bi se našlo. samo nekateri se pač bojijo še kaj izvedeti o svetu okoli njih ;)
User110436
24. 04. 2007 00.44
Zakaj bi komentiral nekaj kar ni dokazano, same teorije zarot so vas in od tega živite, ŽALOSTNO.
User110931
23. 04. 2007 22.24
no, saj ni nič takega, če ti zmanjka argumentov, kajne hotshot? ;)
User110436
23. 04. 2007 22.09
Vedno iste besede poražencev :)
User110931
23. 04. 2007 21.30
na drugih volitvah v rusiji so komunisti dobili mandat, toda je jelcin s pomočjo svoje mafije in CIE navkljub vsemu zmagal. kako? preprosto, jelcin je imel vse niti, vključno z volilno komisijo. še dobro, da se take svinjarije ne posrečijo vedno, kot v ukrajini naprimer.
User110436
23. 04. 2007 20.48
A ni to smešn, ljudje so mu bili lačni in premraženi, a če gledaš Sovjetsko zvezo je pa še zmer Rusijo spravil na boljše...pol se pa vid kaksen sranje je komunizem. Še enega mandata ne bi dobil, če se ne bi ljudje imel bolje kot v SZ.
User205814
23. 04. 2007 19.07
morisslo, se 10x podpisem pod tvoj post. Jelcina so se veselili tisti, ki so hoteli takrat Sovjetski Zvezi slabo. Svoji domovini je delal sramoto s svojimi eskapadi in pijancevanjem. Drzavo je dal v roke mafiji in korupcija je bila A in O v njegovi vladavini. Drzavna podjetja, drzavno premozenje je dal peščici novih skorumpiranih poslovnezev, ki so s kriminalom skrbeli za to, da je ostal na oblasti. Je pa tipičen predstavnik antikomunisticnega politika, ki se je povzpel tako da se je pridruzil komunisticni partiji. Taksni pokvarjenci so krivi za zlom Sovjetske Zveze. Nije bila ideja kriva, ampak nebudnost partije, da je taksne parazite sprejela med svoje vrste. Naj se cvre v peklu presneta baraba!
User110931
23. 04. 2007 18.32
zakaj? zato, ker so njegove ekonomske reforme sesule celotno rusko gospodarstvo in razlika med porabo mesa in plina na prebivalca naprimer je drastično padla v zadnjih 20 letih! rusi so lačni in zebe jih (imam prijatelje tam in v sloveniji, ki lahko to osebno potrdijo), zapovrh tega pa je odgovoren še za zaprtje več javnih ustanov, kot so to sirotišnice in šole zavoljo privatizacije, razpas korupcije in pa še tisoče mrtvih v čečenski vojni, ki bi se jo lahko sicer rešilo po mirni poti, toda se je zaradi prevelike količine alkohola odločil za vojno in žrtvoval tisoče ruskih življenj! jelcin ni nikakeršen dobrosrčen politik, ampak zlo reinkarnirano v človeško meso. nise mu šlo za nikakršno "demokracijo", ampak za osebno dobrobit. gorbačov pa je vse to omogočil, putin pa to nadaljeval.
Maltežan
23. 04. 2007 17.45
Naj počiva v miru!!!!!!!!!!!!!! Veliko dobrega je naredil za Rusijo, ki jo je pa sedaj Putin povedel v slepo ulico!!!!!
Jožajoža
23. 04. 2007 16.59
eden zadnjih pravih voditeljev.počivaj v miru in v cvetju.
OldSkul
23. 04. 2007 16.35
Sm gledal na Discoveryju dokumentarec o njem oz. o tem kašen pijanc je bil.
User110436
23. 04. 2007 16.14
Mi ga je prov žal, je bil faca, pač ga je rad pil, pa tud babe je rad šlatal :) Pa še antikomunist je bil tko da za mene je legneda.
Rijad Proši?
23. 04. 2007 16.06
Še dolg je živel, kokr ga je žlampau.