
Nemška koalicija se je navkljub protestom javnosti odločila podaljšati življenjsko dobo svojih jedrskih elektrarn v povprečju za 12 let, poroča BBC. Po novem dogovoru bodo tako nekatere jedrske elektrarne obratovale vse do 30. let tega stoletja, namesto da bi jih postopno zaprli do leta 2021, kot je to odločila prejšnja nemška vlada.
Nemška kanclerka Angela Merkel odločitev pojasnjuje z argumentom, da obnovljivi viri energije še niso dovolj razviti, da bi lahko opustili jedrsko energijo.
Nemška vlada se je na pogovorih o jedrski prihodnosti države, ki so jo spremljali protesti več sto ljudi, sestala pozno v nedeljo, po srečanju pa so sporočili odločitev, da bodo starejše od 17 nemških jedrskih elektrarn obratovale še osem let dlje, novejše pa še 14 let več, kot je bilo predvideno.
S to odločitvijo so izničili odločitev prejšnje, levosredinske koalicije med Socialnimi demokrati in Zelenimi, po kateri bi vse jedrske elektrarne v Nemčiji zaprli do leta 2021.
Koalicijski voditelji so se tudi dogovorili, da bodo energetska podjetja plačevala poseben davek na jedrsko gorivo, s katerim naj bi na leto v proračun dobili 2,3 milijarde evrov, ki naj bi jih vložili v poseben sklad za razvoj obnovljivih virov. Temu davku pa seveda odločno nasprotujejo velika energetska podjetja.
Sedaj mora odločitev potrditi še nemški zvezni parlament.

Po javnomnenjskih anketah pa naj bi bila nemška javnost bolj naklonjena koncu jedrskega obdobja, kot pa njegovemu podaljševanju.
Skrbi nasprotnikov 'bomo jemali resno'
Merklova je sicer danes na novinarski konferenci v Berlinu zatrdila, da bodo skrbi nasprotnikov jedrske energije "jemali resno".
"Sprejeli smo časovnico, ki nas kar se da hitro vodi v obdobje obnovljive energije. Naš končni cilj je to obdobje čim hitreje doseči," je dejala. Pojasnila je, da sta jedrska energija ter tudi energija, pridobljena iz premoga, most do tega obdobja.
Jedrsko energijo bomo uporabljali, dokler bo to absolutno nujno, energetska podjetja pa bodo v prihodnjih letih ogromno vlagala v varnost, je še dejala kanclerka. "Varnost je izjemnega pomena," je dodala.
Pojasnila je, da bo podaljšanje delovanja jedrskih elektrarn omogočilo sprejemljivo ceno elektrike za državljane in podjetja.
18.septembra novi protesti
Kljub kanclerkinim zagotovilom pa nasprotniki jedrske energije napovedujejo nadaljevanje protestov. Za 18. september so tako v Berlinu že napovedane velike demonstracije. "Odločitev vlade za podaljšanje delovanja jedrskih elektrarn bo sprožila odpor javnosti," je prepričan tiskovni predstavnik združenja protijedrskih skupin Jochen Stay.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.