Ustanovitelj družbe SpaceX Elon Musk ne skriva svojih sanj o koloniziranju Marsa, zdaj pa je izpostavil koristi in izzive ob ustanovitvi človeške postojanke na Rdečem planetu.
Musk vedno preverja svojo srečo, je v reviji Aeon po srečanju z milijarderjem zapisal Ross Andersen. "V vsakem intervjuju postavi novo nenavadno trditev, ki se zdi neverjetna, hkrati pa ji doda še nek časovni rok. Vedno vam ponudi nove razloge, da bi vanj podvomili," dodaja.
Junija je Musk dejal, da želi v prihodnjem desetletju na Mars odpeljati ljudi, januarja lani pa je napovedal, da načrtuje na Marsu, ko bo tehnologija omogočala življenje na tem planetu, zgraditi naselje za 80.000 ljudi.
"Jeb.. Zemljo! Koga zanima Zemlja," se je pošalil. Zdaj je svoje načrte povečal že na milijon ljudi, s čimer želi oblikovati vzdržno in genetsko raznoliko civilizacijo. "Tudi pri milijonu pa moraš pričakovati visoko produktivnost ljudi, saj bi bilo potrebno tam ponovno ustvariti celotno industrijsko bazo," je dejal in opozoril, da bi bilo treba na veliko bolj zahtevnem področju kopati različne materiale. Hkrati na Marsu ne bi bilo dreves, kisika ali dušika. Tudi nafte ne.
Direktor družbe SpaceX, ki za Naso izdeluje vesoljska plovila, verjame, da je prihodnost človeštva odvisna od zmožnosti zapustitve Zemlje. "Mislim, da za stvaritev večplanetarnega življenja s ciljem zaščite človeštva pred katastrofalnimi dogodki, pri čemer bosta revščina in zdravje nepomembna, obstaja močan človeški argument, saj bi v nasprotnem primeru človeštvo izumrlo," pojasnjuje.
Stroške bi morali plačati sami
Kolonizacija Marsa ima sicer povsem svojevrstne ovire. Stroški postavitve naselja in njegove naselitve bi bili ogromni. Trenutno je zelo drago že tja poslati plovilo brez človeške posadke.
Indija je v sredo postala prva država, ki je v prvem poskusu dosegla Mars. Njeno nizkocenovno plovilo (projekt je bil vreden 74 milijonov dolarjev), je zaključilo desetmesečno pot in se uspešno utirilo v Marsovo orbito.
SpaceX je za svojo izkušnjo s tem planetom porabil več kot 40-krat višji znesek. Zadnje daljinsko vodeno vozilo je stalo več kot tri milijarde dolarjev, je povedal Musk in dodal, da bi s toliko denarja na Mars res lahko poslali veliko ljudi.
Poslovnež, ki lasti tudi Teslo Motors, eBayju pa je prodal svetovno znani PayPal, je sicer že oblikoval svoj finančni načrt za gradnjo kolonije na Marsu. Tisti, ki bodo želeli na Marsu živeti, si bodo morali to plačati. "Ločnica med tistimi, ki bi radi odšli in tistimi, ki si to lahko privoščijo, mora obstajati," je dejal. Sam ocenjuje, da bi morali ljudje prodati svoje imetje in plačati okoli pol milijona dolarjev. "Podobno kot, ko so ljudje naseljevali zgodnje ameriške kolonije".
Poudarja tudi, da bi bilo na začetku življenje tam zelo težko. "Nikoli več ne bi na svoji koži brez posrednika občutili sonca. V resnici bi verjetno živeli nekje pod zemljo, v votlini brez oken, kjer ne bo divjih konjev, da bi lahko skočili na njihov hrbet," je zapisal Andersen.
"Klavstrofobija bi lahko hitro izbruhnila in bi lahko bila celo nalezljiva. Četrti bi bile zelo tesne, vlade pa zelo občutljive. Okrepitve bi prišle čez sedem mesecev. Kolonije bi lahko zapadle v državljanske vojne, anarhijo ali glede na možnost pomanjkanja celo kanibalizem," še pravi.
Musk tudi že preračunava, kako bi lahko na Mars prepeljali milijon ljudi. Ugotavlja, da bi potrebovali 10.000 poletov, če bi lahko z vsakim prepeljali sto ljudi. Zato tudi že načrtujejo izgradnjo rakete, ki bi bila lahko večkrat uporabljena, oziroma bi bila uporabna že eno uro po pristanku na Zemlji.
Zanj je kolonizacija Marsa edini način, s katerim bi preprečili katastrofalen kolaps človeštva, hkrati pa poudarja, da je naša dolžnost, da poskrbimo, da človeštvo ne bo izumrlo.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.