Kenijski predsednik Uhuru Kenyatta je zanetil ogenj, ki je pogoltnil 105 ton slonovine in nosorogovih rogov. Šlo naj bi za največjo količino, ki je bila kdaj uničena. "Čas je, da jasno sporočimo, da za nas slonovina nima nobene vrednosti – razen na slonih," je ob tem dejal Kenyatta.
Slonovina, ki so jo uničili, so v Nacionalnem parku Nairobi zložili v enajst ogromnih kupov in polili z 20.000 litri g, prvega od njih pa naj bi zakuril kar sam predsednik Uhuru Kenyatta. Pričakujejo, da bodo ognji goreli več dni.
Zgoreli bodo okli 6700 slonov, ki so umrli zaradi pohlepa ljudi. To je skoraj vsa slonovina, ki jo je zasegla Kenija. Kritikov na račun dogodka ni manjkalo. Še posebej tistih, ki menijo, da bi revna država lahko veliko storila s 150 milijoni dolarjev, kolikor je vredna uničena slonovina. Kenyatta je na očitke dejal, da bi bilo to dvolično početje, ki bi uničilo sporočilo, ki ga želijo posredovati. Richard Leakey iz organizacije, ki se v Keniji bori za varovanje divjih živali pa je državam, ki podpirajo trgovanje z okli slonov in rogovi nosorogov sporočil, da jih naj ob sram. Kenija bo konec leta na srečanju v Južni Afriki zahtevala popolno prepoved trgovanja s slonovino.
Če je kenijska vlada prepričana, da s tem rešujejo življenja slonov, nekateri kritiki menijo, da bodo le spodbudili nelegalen lov. Pričakujejo namreč, da bo uničenje tolikšne količine slonovine prineslo rast njenih cen, to pa še več lova. Nasprotovanje je posebej veliko v Bocvani, kjer živi polovica afriških slonov. Predsednik je zato odklonil povabilo, naj si v živo ogleda zažiganje.
Poznavalci pravijo, da ni dovolj, če se borimo le proti lovcem, boriti se je treba tudi proti kupcem slonovine. Povpraševanje je največje v Aziji, večina nelegalne trgovine pa poteka prek kenijskega pristanišča Mombasa. Poleg tega je treba poskrbeti, da bodo sloni več vredni živi kot mrtvi, še dodajajo. Rešitev vidijo v turizmu.
V Afriki je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja živelo okoli 1,3 milijona slonov, danes jih je le še okoli 500.000, lovci pa jih vsako leto pokosijo kar 30 tisoč. Naravovarstveniki zato opozarjajo, da tem živalim grozi izumrtje.
Kenija se poskuša zoperstaviti nelegalnemu lovu, a pri tem ni kdo ve kako uspešna. Visoke globe in zaporne kazni ne pomagajo, čuvaji pa se pritožujejo zaradi pomanjkanja osebja in slabe opreme. Drugačna zgodba je Uganda. V 80. letih je bilo tam le še 700 slonov, danes jih je 5000. V Gabonu so močno okrepili vrste čuvajev, tako da jih je trenutno kar 650, lovce pa preganjajo tudi pripadniki posebnih vojaških enot. V Bocvani so šli še dlje, tam je v veljavi politika "streljaj in ubij". Če torej čuvaj opazi divjega lovca, ga ima pravico nekaznovano ubiti. Sicer pa je v državi prepovedan ves lov in to na vse živali. Tanzanija je poostrila nadzor in konec lanskega leta zabeležila velik uspeh, zajeli so kar 1000 divjih lovcev. Populacija slonov se je sicer v Tanzaniji v zadnjih petih letih zmanjšala za kar 65 odstotkov.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.