Banksy je zagotovo eden najbolj skrivnostnih umetnikov našega časa. Že leta o njem razpravljajo in ugibajo strokovnjaki s področja umetnosti, akademiki, novinarji in oboževalci z vsega sveta. Teorij o tem, kdo se skriva za imenom umetnika, ki je s svojimi grafiti pritegnil zanimanje svetovne javnosti, je več. Ena najbolj priljubljenih teorij je, da ne gre za eno osebo, pač pa, da umetnine ustvarja več umetnikov. Nekateri so prepričani, da gre za žensko, čeprav tisti, ki naj bi ga poznali, o njem vedno govorijo v moškem spolu. Za Banksyja so "razglašali" tudi umetnika iz Bristola Robina Gunninghama, pa ustanovitelja skupine Massive Attack Roberta Del Naja. Banksyju je kljub tem ugibanjem uspelo svojo identiteto ohraniti kot skrivnost.
Toda, skrivnost je morda zdaj vsaj malce razkril Steve Lazarides. Banksyjev nekdanji sodelavec in fotograf, ki je kar 11 let dokumentiral njegove podvige, je namreč objavil knjigo o njunih skupnih letih in v njej objavil številne fotografije iz ozadja nastajanja slavnih grafitov. Med njimi so številni posnetki avtorja grafitov, ki pa ima vedno zakrit obraz, ali pa je fotografiran od zadaj.
Nekoč ustvarjal le sredi belega dne
Med drugim je v knjigi razkril, da je umetnik na začetku vedno risal grafite sredi belega dne. "Neverjetno je, kaj lahko narediš z dobrovidno delovno obleko in stožci," pravi Lazarides. Eden od njunih trikov, kako odvrniti sume med samim ustvarjanjem grafitov sredi dneva je bilo namreč pretvarjanje, da pripravljata sceno za film. Kot je pojasnil, je imel Banksy pri sebi papirje od domnevnega filmskega producenta, na katerih so bila navodila, kje naj slika, lažno dovoljenje, da lahko tam slika za fiktivni film ter telefonsko številko lažnega producenta – Lazaridesa. "Če sem prejel telefonski klic, sem vprašal, na kateri strani ulice slikajo. In potem sem rekel: 'Počakajte malo, na severni strani? Prekleti pleskar, moral bi slikati na južni strani. Zelo mi je žal. Poklical jih bom, da naj takoj prepleskajo'," je za Sky News opisal njuno taktiko.
Kot pravi, sta bila precej prepričljiva, tudi zato, ker se ljudem delavec v dobrovidni delovni obleki in ograjen s stožci ne zdi sumljiv. Priznal je, da si tako odkritega in očem vidnega ustvarjanja Banksy dandanes ne more več privoščiti, saj je njegovo delo postalo preveč prepoznavno.
Anonimnost ni bila mišljena kot marketinška poteza
Lazarides je z Banksyjem delal kar 11 let – od leta 1997 do začetka 2009 – sprva kot fotograf, ki je dokumentiral njegovo delo, nato pa je postal njegov agent in desna roka. Trdi, da je edina oseba, ki ima posnetke umetnika med ustvarjanjem.
Fotograf je dejal, da anonimnost ni bila nikoli zamišljena kot marketinška poteza. "Ljudje mislijo, da je bil to konstrukt zato, da bi bil bolj zanimiv, ali neka velika marketinška poteza, vendar ni tako. Šlo je bolj za samoohranitev kot za samopromocijo. V Bristolu je bila namreč precej rigorozna politika glede grafitov," pravi Lazarides. "Šele v zadnjih petih ali šestih letih je postalo skoraj nemogoče, da bi vas zaradi grafitov aretirali. Pred tem pa so ti fantje dejansko s tem tvegali svojo svobodo. Tako, da se je njegova anonimnost rodila iz tega razloga," je dodal.
Lazarides pravi, da je to največ, kar bo kdajkoli razkril o Banksyju in da bo ohranil skrivnostnost, čeprav je že pred 10 leti zaključil sodelovanje z umetnikom. "Še vedno mi zaupa, da ne bom pokazal njegovega obraza in ga ne bom. Ne vidim nobenega smisla v tem. Če se želi razkriti, je to njegova stvar," je dejal. Pravi, da to ne bi bilo pošteno ne do umetnika in ne do javnosti. "Če bi razkril njegov obraz, je to, kot da bi petletniku dejal, da Božiček ne obstaja. Zakaj bi to naredil? Mislim, da je javnost iz njega ustvarila ljudskega junaka in ne želim jim tega odvzeti," pravi fotograf.
Lazarides je ob tem dejal, da je neverjetno, kako so cene njegovih umetnin zrastle in se dandanes prodajajo za milijonske zneske. Njegovo popularnost pa pripisuje predvsem moči interneta in družbenih medijev, ki lahko v le nekaj minutah nekega umetnika izstrelijo iz popolne anonimnosti.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.