V Vatikanu so se na Trgu svetega Petra danes zbrali protestniki – nekdanje žrtve spolnih zlorab duhovnikov, ki od papeža in cerkvenega vrha nasploh zahtevajo, da odkrito začne postopke proti duhovnikom, ki so zlorabljali otroke. "Papeža bi prosil, da odpre dokumente Kongregacije za doktrino in vero, in vse informacije preda policiji," je povedala Barbara Blaine, predsednica združenja Mreža tistih, ki so doživeli zlorabe duhovnikov (SNAP). S tem je mislila na kongregacijo, ki jo je Benedikt XVI. vodil, še preden je postal papež. Izrazila je željo, da bi papež vsem škofom po svetu naročil, da nemudoma izločijo vse duhovnike, ki so kadar koli zlorabili otroka, in jim onemogoči opravljati duhovniški poklic.
Tokrat se je prvič zgodilo, da je škandal, povezan s spolnimi zlorabami, prišel tako blizu papeža. Žrtve so namreč zahtevale, da papež oblodani, kako je sam obravnaval primere zlorab, še preden je nastopil svoj pontifikat. V javnosti namreč krožijo obtožbe, da je sodeloval pri prikrivanju zlorab, ki so se zgodile v Münchnu med letoma 1977 in 1981, ko je bil sam münchenski nadškof.
"Papež je dejal, da mu je žal," pravi John Pilmer, ki je bil zlorabljen, ko je hodil v drugi razred osnovne šole pred 30 leti. "A česar ne bo priznal, je tisto, kar je vedel in kar so ljudje o tem vedeli v Vatikanu. To je dolžan vsakemu preživelemu in njihovim družinam. Pojasniti bi nam moral, kaj se je dogajalo za temi stenami, kaj je bilo prikrito, in nam končno povedati resnico," še dodaja žrtev duhovniških zlorab.
Kardinal Jose Saraiva Martins, ki je zelo blizu papežu, pa je novinarjem pojasnil, da so obtožbe le izgovor za napad na cerkev. "Gre za dobro izdelan načrt z zelo jasnim ciljem. Ne bi smeli preveč dramatizirati, če so nekateri škofje vedeli in so stvar raje zadržali zase," meni omenjeni kardinal. Ob tem je obtožil tudi odvetnike, da želijo s tem, ko na plano prinašajo več desetletij stare primere, zaslužiti veliko denarja.
Je zlorabe prikrival tudi papež
Ameriški časopis New York Times pa je danes poročal, da papež v času, ko je vodil pisrno, ki se je ukvarjala z zlorabami, ni odstavil duhovnika iz Milwaukeeja Lawrenca Murphyja, čeprav je bil opozorjen, da je v letih od 1950 in 1974 zlorabil okoli 200 gluhih dečkov. To naj bi dokazovala pisma, ki sta si jih izmenjevala škof Winsconsina in takrat še kardinal Joseph Ratzinger. Iz korespondence med omenjenima naj bi bilo razvidno, da je bila prva prioriteta Cerkve, da primer ne pride v javnost. Na podoben način naj bi se že omenjena kongregacija v času, ko jo je vodil sedanji papež, odzivala na številne primere zlorab, ki so jih zagrešili duhovniki.
New York Times je objavil 25 dokumentov, med njimi pa tudi pismo Murphyja, ki ga je Ratzingerju poslal leta 1998. V njem je prosil za pomilostitev, kljub temu, da je tedanji Ratzingerjev pomočnik sprva predlagal tajen disciplinski postopek. A duhovnik je kasneje tega leta umrl.
Na to se je odzval predstavnik Vatikana Frederico Lombardi, ki je sporočil, da kanonsko pravo ne predvideva avtomatskega kaznovanja duhovnika, ki je zlorabljal otroke. Dodal je, da so civilne oblasti v 70. letih prejšnjega stoletja opustile preiskavo proti Murphyju, zato se je Vatikan s tem primerom le seznanil.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.