Gruzijski notranji minister Veno Merabišvili je za tiskovno agencijo Reuters dejal, da je vojaškega upora v oporišču blizu Tbilisija konec. Po njegovih besedah je predsednik Mihail Sakašvili trenutno v omenjenem oporišču, vodjo upora pa so aretirali, medtem ko ostale še zaslišujejo.
Notranje ministrstvo te nekdanje sovjetske republike vztraja, da so vpleteni v udar prejeli denar od Rusije, ki nasprotuje vojaškim vajam zveze Nato na ozemlju Gruzije oziroma na svojem dvorišču. Neimenovan vir iz ruske vojske je zanikal te namige, je pa položaj komentiral kot ''nočno moro'' za režim gruzijskega predsednika.
Poslali 30 oklepnikov

Glavni cilj tega upora je bil zmotiti Natove vojaške vaje, je ob tem dejal gruzijski obrambni minister David Sikarulidze. Vojake so ob tem prisilili v barake, ena oseba je bila aretirana.
Po poročanju tiskovne agencije Reuters je Gruzija nad omenjeno oporišče sicer poslala okoli 30 oklepnih vozil.
Kaj je tam počel predsednik?
"Večina ljudi se je vdala in nasilnih izpadov ni bilo,“ je po koncu izjavil predstavnik tamkajšnjega notranjega ministrstva. Priče pa so povedale, da naj bi izpred baze odpeljal avtobus, poln vojakov in ostalih vojaških uradnikov.
Izpred baze naj bi videli oditi tudi Sakašvilija, čeprav je notranje ministrstvo zatrjevalo, da predsednik ni sodeloval v pogajanjih za prekinitev upora. Sakašvili je sicer v televizijskem nastopu po tem dejal, da je šlo za resno grožnjo, ki pa je bila osamljen incident. "Prvotni načrt je bil izbruh veliko večjega upora v Tbilisiju, ki bi ogrozil suverenost Gruzije in približevanje evropskim in evroatlanstkim povezavam.“ Rusijo je ob tem pozval, naj se izogiba provokacijam.
Opozicija pa je ob tem prepričana, da je upor sprožila kar vlada, ki je na ta način skušala preusmeriti pozornost z vnovičnih protivladnih protestov v prestolnici.
Spori med državama
Lani avgusta sta se Rusija in Gruzija zapletli v petdnevno vojno, v kateri je Rusija zatrla gruzijski napad na Južno Osetijo. Rusija se je poleg tega lotila preprečevanja približevanja Gruzije zvezi Nato, saj si zavezništva ne želi pred svojim dvoriščem. Zaradi vojne z Rusijo in položaja človekovih pravic v Gruziji je bil Sakašvili nenehno na udaru opozicije in protestnikov.
Nato za zdaj ne želi komentirati dogajanja v Gruziji. Tam sicer, v bližini prestolnice, poteka posebna Natova vojaška vaja, v kateri bo sodelovalo okoli 1000 vojakov iz več kot 10 držav članic zavezništva. Ta vaja naj bi bila gesta solidarnosti z Gruzijo, Rusija pa jo označuje kot ''napenjanje mišic''.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.