Tunizijski predsednik Zine El Abidine Ben Ali se je odločil razpustiti vlado in v pol leta sklicati predčasne volitve, je po poročanju tunizijskih državnih medijev danes sporočil premier Mohammed Ghannouchi. Kot je pojasnil, je to ena od odločitev, ki jih je s ciljem zajezitve protivladnih protestov sprejel predsednik. Nalogo oblikovanja začasne vlade, ki bo v šestih mesecih pripravila predčasne parlamentarne volitve, je zaupal premierju. Pozneje je predsednik skupaj z družino zapustil državo, najverjetneje je odpotoval v Francijo ali Združene arabske emirate. Vodenje države je začasno prevzel premier, ki je že prisegel, da bo spoštoval ustavo. Medtem pa komercialna televizija v državi poroča, da naj bi aretirali zeta zdaj že nekdanjega predsednika in še več drugih sorodnikov, kar pa so viri blizu družini že zanikali.
Ben Ali, ki je na oblasti že od leta 1987, je v včerajšnjem nagovoru državljanom napovedal, da čez tri leta ne bo več kandidiral za predsednika. Globoko je obžaloval smrt mnogih civilistov v zadnjih tednih, ob tem pa dodal, da je vojakom naročil, naj na protestnike ne streljajo, razen če so neposredno napadeni. Obljubil je tudi, da bo ukrepal proti vse višjim cenam hrane, ki so v zadnjih tednih skokovito narasle.
Mnogi so pričakovali, da bo iz zakona umaknil zgornjo starostno omejitev za predsedniško kandidaturo in si tako omogočil, da bi lahko čez tri leta zopet kandidiral na volitvah, zato jih je njegova odločitev opogumila, da so zavzeli ulice prestolnice in zahtevali, da odstopi kar takoj.
Razglasili izredne razmere
Pred ministrstvom za notranje zadeve se je tako zbralo okoli 5.000 ljudi. "Ben Ali, odidi! Ben Ali, hvala, ampak to je dovolj," so vzklikali. Policija je proti jeznim protestnikom uporabila solzivec, zaradi katerega se je množica hitro razkropila, nekateri jezni posamezniki pa so s kamenjem ter stoli in senčniki iz bližnjih lokalov napadli policiste. Na pomoč v prestolnico so tako vpoklicali dodatne policiste in tudi vojake z oklepnimi vozili, ki so zavzeli položaje pred notranjim ministrstvom.
Zaradi nasilništva so oblasti razglasile izredne razmere in med 17. uro in 7. uro zjutraj uvedle policijsko uro. Prepovedale so zborovanja na javnih mestih. Vojska je prevzela nadzor nad letališčem v Tunisu in zaprla zračni prostor nad državo. Varnostnim silam je dovoljeno streljati na vsakogar, ki ne bo upošteval ukazov, so sporočili na nacionalni televiziji.
Kot je znano, udeleženci v nemirnih protestih v Tuniziji protestirajo proti naraščanju cen hrane in goriva, proti vse višji brezposelnosti in vse bolj razširjeni korupciji, je po uradnih poročilih umrlo 23 ljudi. Različne organizacije, ki se borijo za zaščito človekovih pravic, pa trdijo, da je številka trikrat višja. Samo v noči na petek naj bi jih umrlo 12, poroča Reuters.
Protesti v državi so izbruhnili v sredini decembra v mestu Sidi Bouzid, potem ko se je nek brezposelni želel zažgati, ker mu policija ni dovolila prodajati zelenjave, ker za to ni imel dovoljenja. Nekaj tednov pozneje je umrl.
MZZ: Ne potujte v Tunizijo, če ni nujno
Slovensko zunanje ministrstvo je že v četrtek opozorilo, da prihaja v vse več krajih v Tuniziji do političnih nemirov in protestov, ki so se ponekod sprevrgli v nasilje. Ker obstaja velika verjetnost izbruha napetosti in nasilja na širšem območju države, na MZZ odsvetujejo vsa potovanja v Tunizijo, ki niso nujna.
Najbolj kritična sta osrednji in zahodni del države, protesti pa so se pojavili tudi v prestolnici Tunis, kjer je bila uvedena policijska ura. V zvezi s tem so tudi opozorili, da obstaja velika verjetnost podaljšanja in razširitve ukrepa omejitve gibanja tudi na druga kritična območja, zato vse popotnike pozivajo k upoštevanju navodil lokalnih oblasti. Svetujejo jim tudi, naj se izogibajo območij, kjer potekajo protesti, upoštevajo varnostna navodila tunizijskih organov ter redno spremljajo informacije s pomočjo medijev in organizatorjev potovanj.
K izjemni previdnosti so na ministrstvu pozvali vse tiste, ki potujejo v Saharo, predvsem v južne predele ob meji z Alžirijo. Svetujejo jim, naj se na to pot odpravijo le v spremstvu lokalnih vodičev in naj se redno javljajo svojcem oziroma prijateljem. Poleg tega so posebej opozorili na nevarnost terorizma v Tuniziji in morebitne reakcije teroristov ob razvoju dogodkov v regiji. Kot primer so na MZZ navedli ugrabitev avstrijskih turistov spomladi 2008 s strani pripadnikov Al Kaide.
Na turistični agenciji Kompas so pojasnili, da turistična sezona v Tuniziji traja od aprila do novembra. Hoteli v letoviščih, kot sta Djerba ali Hammamet, so tako trenutno prazni, slovenske turistične agencije pa v tej državi nimajo svojih turistov. Skupina 80 Slovencev je sicer bila na neki križarki po Sredozemlju, ki se je na svoji poti med drugim ustavila tudi v Tunisu, a niso imeli nobenih težav in so se že vrnili domov.
Turistične agencije evakuirajo turiste
So se pa nekatere tuje turistične agencije odločile za evakuacijo več tisoč turistov iz te severnoafriške države.
Britanska agencija Thomas Cook, ki je v lasti skupine TUI, je tako k predčasnemu odhodu pozvala približno 3800 Britancev, Ircev in Nemcev, čeprav poudarjajo, da gre le za preventivni ukrep in da težav za zdaj niso imeli. Že v četrtek zvečer je s čarterskim letom Tunizijo zapustilo kakih 200 nizozemskih turistov.
Nemška podružnica TUI ne vidi nobenega razloga za predčasen odhod turistov iz Tunizije "proti njihovi volji".
Na slovenski podružnici TUI pa so pojasnili, da trenutno tam nimajo svojih turistov, so pa stranke, ki naj bi v bližnji prihodnosti odpotovale v Tunizijo, opozorili pred odhodom v to državo in jim ponudili možnost brezplačne odpovedi izleta. V prihodnjem tednu naj bi sicer preko TUI Slovenija v Tunizijo odpotovala skupina hrvaških turistov.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.