Britanske oblasti so ustavile polete iz egiptovskega letovišča Šarm el Šejk zaradi suma, da je rusko letalo nad Sinajem uničila "eksplozivna naprava". Polete iz Šarm el Šejka v Veliko Britanijo so ustavili preventivno, da bi britanski strokovnjaki lahko preučili varnostne ukrepe na letališču v Šarm el Šejku, so sporočili iz Downing Streeta.
Strokovnjaki naj bi preiskavo varnostnih ukrepov na letališču zaključili še nocoj, poroča britanski BBC.
London je tudi opozoril britanske turiste v Šarm el Šejku, naj se javijo turističnim operaterjem, in jim svetoval previdnost. Trenutno je tam kakih 2000 britanskih turistov.
Britanske oblasti so se sicer za ustavitev vseh poletov iz tega egiptovskega letovišča odločile, potem ko je "na dan prišlo več informacij" glede skrivnostnega strmoglavljenja ruskega potniškega letala v soboto nad Sinajskim polotokom, še navaja BBC.
Je bomba bila na letalu ali ne?
Čeprav vzrok za strmoglavljenje ruskega potniškega letala airbus A321 nad Sinajskim polotokom, v katerem je umrlo vseh 224 ljudi na krovu, še ni znan, na dan prihaja vse več podrobnosti najhujše letalske tragedije v ruski zgodovini.
Britanske oblasti pravijo, da je prav mogoče, da je bila na nesrečnem letalu bomba.
Medtem ko ameriški CNN povzema ruski medij Fontanka, ki piše, da so forenzični strokovnjaki na truplih potnikov našli dve vrsti poškodb - takšne, ki jih povzroči padec letala in takšne, ki jih povzroči eksplozija, je ruska državna tiskovna agencija poročala, da strokovnjaki poškodb, povezanih z eksplozijo niso našli.
Strokovnjaki sicer dodajajo, da to ni neizpodbitni dokaz za ali proti teoriji o bombi, saj bi lahko šlo tudi za manjšo eksplozijo, ki se ne bi odražala v obliki poškodb potnikov.
V teorijo z bombo sicer verjamejo tudi ameriški obveščevalci. Po njihovem mnenju je bombo podstavila skrajna skupina Islamska država IS ali katera izmed njenih podružnic, poroča CNN.
Ne gre sicer za uradne ugotovitve, vendar obstaja močan sum, da je bila v prtljago ali kam drugam podtaknjena eksplozivna naprava, je za CNN povedal neimenovani predstavnik ene od ameriških obveščevalnih služb. Kot je povedal, so do te ocene prišli na podlagi obveščevalnih poročil, ki so jih dobili pred sobotnim strmoglavljenjem letala.
Kriv popravljen rep?
Druga teorija, s katero se ukvarjajo strokovnjaki, pa je, da je za tragedijo krivo slabo popravilo. Rep letala, ki je letelo iz priljubljenega egiptovskega letovišča Šarm el Šejk v ruski Sankt Peterburg, nato pa 23 minut po vzletu strmoglavilo, so našli okoli pet kilometrov stran od ostalih razbitin, danes poroča Russia 24. Ta razdalja lahko pove marsikaj, pravi aviacijska strokovnjakinja Mary Schiavo. "Meni to pove, da je rep letala odpadel, še preden je prišlo do eksplozije in je letalo zajel ogenj," je povedala po poročanju CNN.
Glede na to, da je bil rep letala letalske družbe Kogalimavija poškodovan že leta 2001 pri pristajanju na stezi v Kairu, Schiavijeva meni, da je verjetno šlo kaj narobe med popravili. Sama je nekoč sodelovala pri preiskavi nesreče letala, kjer je zaradi v preteklosti poškodovanega repa le-to strmoglavilo skoraj dve desetletji pozneje. "Slabo popravilo je kot tempirana bomba - ko je enkrat storjeno, ostane tam za vedno!" je dejala.
Tiskovni predstavnik letalske družbe Andrei Averyanov je sicer potrdil, da je bilo letalo poškodovano leta 2001, a je bilo za tem večkrat temeljito pregledano in od tedaj enostavno ni minilo dovolj časa, da bi na njem lahko nastale kakšne nove poškodbe. Po njegovih besedah je bilo letalo sestavljeno leta 1997, za seboj je imelo več kot 56.000 ur letenja.
IS še naprej zagotavlja, da je tragedija njihovo delo
Skrajna skupina Islamska država (IS) je danes ponovila, da je odgovorna za strmoglavljenje letala. V tonskem posnetku, ki ga je objavila na družbenih omrežjih, je napovedala še, da bo sama odločila, kdaj bo objavila podrobnosti napada. "Nismo obvezani da pojasnjujemo, kako je bilo sestreljeno. Analizirajte črni skrinjici in nam sporočite izsledke svoje preiskave. Dokažite, da ga nismo sestrelili in kako je strmoglavilo. Mi bomo sami izbrali trenutek, kdaj bomo to, kako je bilo strmoglavljeno, objavili," je sporočil IS dan po tem, ko so bili objavljeni videoposnetki borcev IS v Iraku, kako proslavljajo nesrečo.
Dejstvo pa je, da večina dvomi v njihove navedbe. Predstavniki letalske družbe so prav tako takoj zanikali krivdo pilota ali tehnično napako. "Ni mogoče, da Airbus razpade v zraku zaradi tehnične ali pilotove napake. Edina razumna razlaga je, da je šlo za zunanjo dejavnost," je pred dnevi dejal direktor družbe Aleksander Snagovski.
Letalo nenadoma upočasnilo, nato strmoglavilo
Pogubljeno letalo naj bi se po podatkih iz črnih skrinjic v pičlih treh sekundah dvignilo in spustilo za nekaj sto metrov, nato pa se z velike hitrosti nenadoma upočasnilo in na višini preko 9.000 metrov razpadlo, poroča Daily Mail, ki povzema vire iz vodstva letalske družbe. Potnike naj bi s stoli vred "posesalo" iz trupa airbusa skozi odprtino, ki je nastala, ko so izgubili rep letala.
Ruski mediji poročajo, da naj bi tudi zvočni posnetki iz črne skrinjice dokazovali nenavadno dogajanje v kabini. Po povsem običajnemu pogovoru letalskega osebja je tako "na posnetku tik preden je letalo izginilo z radarjev slišati zvok, ki ni običajen". Ruski Interfax poroča, da posnetki kažejo na to, da je situacija na krovu presenetila osebje, zato pilota nista imela časa, da bi sprožila klic v sili.
Kasneje so na pristojnem ruskem ministrstvu sicer pojasnili, da so posnetki iz letalske kabine poškodovani in bo potrebnega veliko dela, če se bodo želeli dokopati do podatkov.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.